Kostka brukowa będzie lśniła czystością. Domowy specyfik za 4 zł rozprawi się z mchem na długo

Mech na kostce brukowej prezentuje się nieestetycznie, stąd właściciele podjazdów często poszukują rozmaitych sposobów, aby się go pozbyć. Usunięcie mchu z kostki brukowej nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego podejścia. Warto wiedzieć, że problem zielonego nalotu bez problemu rozwiązać można domowymi sposobami. Przygotowanie genialnego środka do usuwania mchu na posesji będzie nas kosztowało zaledwie cztery złote.

Kostka brukowa porośnięta mchem na całej powierzchni staje się bardzo śliska, dlatego warto systematycznie ją oczyszczać
Kostka brukowa porośnięta mchem na całej powierzchni staje się bardzo śliska, dlatego warto systematycznie ją oczyszczać123RF/PICSEL

  • Kostka brukowa należy do najpopularniejszych materiałów, którymi Polacy pokrywają ścieżki i podjazdy wokół domu. Nie ma się zresztą czemu dziwić. W końcu jest to trwały materiał, który wykazuje wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych
  • Jeżeli jest zadbany, może być także walorem estetycznym działki. Niestety częstym problemem, z którym zmagają się właściciele posesji, jest powstawanie szpecącego mchu na kostce brukowej
  • Jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej i co zrobić, jeśli mamy już u siebie do czynienia z taką sytuacją? Podpowiadamy, jak usunąć mech z kostki brukowej szybko i skutecznie, wykorzystując domowe metody za kilka złotych

Jak usunąć mech z kostki brukowej? Można sięgnąć po specjalistyczne srodki

Są różne sposoby, jak usunąć mech z kostki brukowej. Najprostsze wydawać może się ręczne usuwanie chwastów (za pomocą samych dłoni lub z wykorzystaniem specjalnych szczotek), jednak jest ono czasochłonne i mało skuteczne w przypadku dużych skupisk roślin. Ma więc sens wyłącznie w przypadku pojedynczych kostek porośniętych mchem.

Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami
Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami123RF/PICSEL

Stosowanie chemicznych środków może być szkodliwe dla innych roślin i zwierząt w ogrodzie, dlatego sięgamy po nie wyłącznie w ostateczności, nakładając preparaty pędzelkiem. Na szczęście dostępne są inne skuteczne narzędzia, które pomogą nam pozbyć się mchu z podjazdu.

Uwagę warto zwrócić za to na karczowanie palnikami gazowymi, które efektywnie usuwają mech z kostki. Po ich wykorzystaniu należy jedynie wynieść wypaloną roślinność.

Jeżeli obawiamy się, że zniszczymy podjazd, alternatywą, jak usunąć zielony nalot z kostki brukowej, może być dla nas myjka ciśnieniowa. Z pomocą wody pod wysokim ciśnieniem, porastające bruk chwasty zostaną szybko usunięte z korzeniami. Istnieje jednak ryzyko stopniowego wypłukiwania się piasku spod oczyszczanej powierzchni. 

Sól na mech to skuteczny domowy sposób, jak wyczyścić kostkę brukową

Jak usunąć mech z kostki brukowej, gdy skala problemu nie jest duża, a nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalne oczyszczanie podjazdu? Oczywiście możemy również zdecydować się na domowe środki do czyszczenia kostki brukowej. Przygotowanie większości z nich nie będzie kosztować nas więcej niż 4 złote. 

Pierwszy sposób to wykorzystanie soli na mech. Najlepiej w połączeniu z wodą i octem, który skutecznie wytępi "nieproszonych gości" na chodnikach.

Sól może okazać się skutecznym domowym środkiem na mech. Trzeba jednak uważać na możliwe odbarwienia
Sól może okazać się skutecznym domowym środkiem na mech. Trzeba jednak uważać na możliwe odbarwienia 123RF/PICSEL

Przygotowując preparat, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, ponieważ zbyt duża zawartość soli może doprowadzić do widocznych odbarwień na kostce brukowej. 

Na jeden litr wody, dodajemy standardową szklankę octu, połowę szklanki soli i małą łyżeczkę delikatnego detergentu do mycia naczyń. Mieszamy wszystkie składniki, a później przelewamy roztwór do pojemnika ze spryskiwaczem.

Ocet na mech z olejkiem goździkowym usunie zielony nalot z kostki brukowej

Ocet na mech jest na tyle skuteczny, że stosować można go również w połączeniu z innymi preparatami, np. 10 proc. olejkiem pomarańczowym lub goździkowym.

Ocet jest idealnym, naturalnym środkiem czyszczącym. Zwłaszcza w połączeniu z olejkiem pomarańczowym lub goździkowym
Ocet jest idealnym, naturalnym środkiem czyszczącym. Zwłaszcza w połączeniu z olejkiem pomarańczowym lub goździkowym 123RF/PICSEL

Na jeden litr octu spirytusowego dodajemy 8 ml olejku goździkowego, odrobinę detergentu lub mydła w płynie i łyżeczkę melasy. Mieszamy i przelewamy do pojemnika z rozpylaczem. Przed użyciem lekko wstrząsamy butelką. Po 2-3 zabiegach w około tygodniowych odstępach powinniśmy zauważyć, że chwastów odrasta mniej.

Czym usunąć mech z koski? Soda oczyszczona do zadań specjalnych

Soda oczyszczona również może okazać się przydatna w walce z zielonym podjazdem. Wszystko z uwagi na obecność wodorowęglanu sodu i właściwości ścierne, które nie sprzyjają rozwojowi roślinności.

Wystarczy więc jedynie zwilżyć chwasty wodą, a następnie obsypać mech na kostce brukowej białym proszkiem. Całość należy pozostawić na jedną lub dwie doby, a następnie trzeba już tylko pozamiatać podjazd.

Mało kto wie, że popularny napój może okazać się pogromcą zielonych podjazdów
Mało kto wie, że popularny napój może okazać się pogromcą zielonych podjazdów Picsel123RF/PICSEL

Aby przekonać się, czy to naprawdę działa, spróbujmy więc spryskać porażone obszary, a po upływie kilku dni, zetrzyjmy martwe chwasty.

Co zrobić, żeby mech nie rósł w kostce? Można temu zapobiec

Do najczęstszych przyczyn występowania mchu na kostce brukowej zaliczyć można jego zacienienie i wilgoć, do której doprowadzamy m.in. poprzez zraszanie podjazdu przy okazji podlewania trawnika, umiejscowienie w pobliżu basenów czy oczek wodnych. Zielony nalot jest także efektem przemian wodorotlenowych, do których mogło dojść np. po remoncie. Warto zatem postarać się ograniczyć czynniki, które mogą być odpowiedzialne za jego powstawanie.

Jeśli zaś dopiero rozważamy budowę podjazdu, zastanówmy się, w jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko jego degradacji poprzez chwasty i mech.

Mech na kostce brukowej u niektórych pojawia się częściej. Dlaczego tak jest?
Mech na kostce brukowej u niektórych pojawia się częściej. Dlaczego tak jest?123RF/PICSEL

Do skutecznych metod, jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej, zaliczyć możemy m.in.:

  • Solidną podbudowę – odpowiednio gruba podbudowa podjazdu, dobrana do rodzaju gruntu i jego szacowanego obciążenia pozwoli zapobiegać zielenieniu kostki brukowej. Minimalizuje ryzyko powstawania w niej zagłębień, w których później rozwijają się chwasty. 
  • Przepuszczalność gruntu – Jeśli podjazd z kostki brukowej zbudowany jest na słabo przepuszczalnym np. gliniastym gruncie, zatrzymuje wilgoć, a to stwarza idealne warunki dla rozwoju glonów i mchu. 
  • Prawidłowo wykonane spadki – Chodzi o to, aby spadki były zrobione w sposób, który umożliwi na swobodne spływanie wody z kostki brukowej. Jeżeli  ciecz będzie gromadzić się z jednej strony podjazdu, kostka stopniowo może zacząć zielenieć. 
  • Kostkę brukową dobrej jakości – Brzmi banalnie, jednak im lepsza jakość produktu, z którego wykonamy podjazd, tym mniejsze ryzyko jego degradacji w wyniku regularnej eksploatacji. A więc również mniejsze ryzyko zielenienia kostki brukowej.  
  • Impregnację kostki brukowej - Ten zabieg pozwala zapobiegać powstawaniu mchu i chwastów. Skuteczne może być również zastosowanie w szczelinach spoin z piasku polimerowego.

Czytaj również:

Zobacz także:

Przepis na ciasto leśny mech ze szpinakiemInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas