Marcowe grzybobranie. Jakie gatunki można spotkać w lesie i gdzie ich szukać?

Opracowanie Tomasz Kromp

Leśne spacery w poszukiwaniu grzybów najczęściej odbywają się od września do listopada. Okazuje się jednak, że niektóre gatunki tych darów lasu można znaleźć już w marcu. Warto jednak zachować ostrożność i wiedzieć, które z nich są jadalne, a które nie. Jakie grzyby rosną w marcu i gdzie można ich szukać? Odpowiadamy.

Grzybiarze natykają się na pierwsze grzyby.
Grzybiarze natykają się na pierwsze grzyby.123RF/PICSEL

Jakie grzyby jadalne rosną w marcu?

Podczas wczesnowiosennych spacerów po lesie można natknąć się nie tylko na zrzucone przez jelenie poroża. Wiele osób już teraz odnajduje jadalne gatunki grzybów. Mowa tu między innymi o smardzach, które zwykle zaczynają pojawiać się już w lutym. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce dziko rosnące smardze są pod ochroną. Natykając się na te grzyby w lesie, absolutnie nie wolno ich zrywać – jest to gatunek rzadki wpisany do "Czerwonej listy roślin i grzybów Polski". Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sfotografować znalezisko. Co ciekawe, zbieranie smardzów nie jest zakazane w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Pierwsze smardze w marcu mogą być trudne do znalezienia. Jednak biorąc pod uwagę informacje opublikowane na jednym z portali zrzeszającym entuzjastów grzybobrania, szczęście dopisało grzybiarzom m.in. z powiatu oleśnickiego, tarnogórskiego czy poznańskiego.

Co ciekawe, w marcu można również znaleźć uszaki bzowe, zwane również polskimi grzybami mun. Rzeczony gatunek najczęściej spotyka się jesienią i zimą, jednak niektórym grzybiarzom (np. z powiatu poznańskiego i mikołowskiego) udało się znaleźć uszaki również na początku marca. Są to grzyby jadalne, które bez przeszkód można zbierać w Polsce.

Gdzie szukać grzybów w marcu?

Entuzjaści grzybów powinni rozważyć poszukiwanie rzeczonych darów lasu w ściśle określonych miejscach. Nierzadko znalezienie uszaków bądź smardzów okazuje się dość trudne. Z tego względu warto wiedzieć, gdzie ich szukać. 

Jeśli chodzi o smardze, to ów gatunek preferuje tereny podmokłe. Wobec tego najczęściej można spotkać je nieopodal zbiorników wodnych w lasach łęgowych. Czasami smardze da się znaleźć również w parkach. W marcu ich liczebność nie jest jeszcze zbyt duża, aczkolwiek z odrobiną szczęścia można się na nie natknąć. Większą szansę na zaobserwowanie smardzów ma się od kwietnia do czerwca.

Jakie grzyby rosną na wiosnę? Na te możesz natknąć się już w lasach
Jakie grzyby rosną na wiosnę? Na te możesz natknąć się już w lasachStanislaw Bielski/REPORTEREast News

A jak jest w przypadku uszaków bzowych? Zazwyczaj rzeczony gatunek porasta obumarłe drewno drzew liściastych takich jak klon czy wiąz. Można go również spotkać na pniach niektórych rodzajów krzewów.

Na jakie grzyby uważać?

Niektóre trujące grzyby są bardzo podobne do smardzów. Chodzi tu przede wszystkim o gatunki takie jak naparstniczka czy piestrzenica. Na nie trzeba uważać, aczkolwiek należy również pamiętać o fakcie, że smardzów nie wolno zrywać.

Jeśli chodzi o uszaka bzowego, to ten grzyb jest często mylony z trzęsakiem listkowatym. Trzęsak jest w Polsce uznawany za niejadalny, ponieważ ma znikome wartości odżywcze.

Warto pamiętać, że w każdej sytuacji, w której ma się wątpliwość co do rozpoznania danego gatunku grzyba, należy zachować ostrożność. Zjedzenie szkodliwych okazów niesie za sobą ryzyko poważnych zatruć, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Wobec tego, jeśli ma się jakąkolwiek wątpliwość co do gatunku danego grzyba, to lepiej zostawić go na swoim miejscu lub udać się z nim do placówki sanepidu, gdzie można uzyskać pomoc specjalisty w rozpoznaniu zebranego okazu.

Przepis na marynowane grzybyInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas