Najlepsze kamyczki na rabatę. Nie żółkną i służą przez lata

Jaki kamień sprawdzi się doskonale na rabatach? Obok jego dekoracyjności warto zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych kwestii. Ważnym jest bowiem, aby długo cieszyć się z jego nienagannego wyglądu, a także przez nieuwagę nie zaszkodzić rosnącym na rabacie kwiatom. Jaki kamień wybrać do ogrodu? Oto kamyczki, które pokochali ogrodnicy.

Jaki kamień wybrać do ogrodu? Oto kamyczki, które pokochali ogrodnicy
Jaki kamień wybrać do ogrodu? Oto kamyczki, które pokochali ogrodnicy123RF/PICSEL

Jaki kamień wybrać do ogrodu?

Kamień znajdzie swoje miejsce w niemal każdym ogrodzie. Można wykorzystać go bowiem na wiele różnych sposobów - wysypując pomiędzy roślinami, dekorując oczka wodne czy używając do utworzenia ścieżek. Większe bryły kamienne mogą posłużyć jako wzniesienie skalniaków, obudowanie rabat podniesionych czy stworzenie murków oporowych, które wzmocnią skarpy.

Wybierając kamień do ogrodu, warto jednak zapoznać się uprzednio z pochodzeniem skał. Krystaliczne granity i wulkaniczne bazalty są bardzo twarde, a co za tym idzie odporne na warunki atmosferyczne. Gnejsy, marmury i łupki, czyli skały przeobrażone, są nieco mniej odporne na czynniki naturalne. Najszybciej erozji ulegać będą:

  • piaskowce,
  • wapienie,
  • dolomity.

Jeśli ściółka kamienna ma poprawnie spełniać swoje zadania i nie stanowić zagrożenia dla roślin należy pamiętać o tym, aby odpowiednio ją dobrać. Niewłaściwy kamień może być bowiem przyczyną pogorszenia się stanu roślin w ogrodzie.

Jaki kamień wybrać do ogrodu? Oto kamyczki, które pokochali ogrodnicy
Jaki kamień wybrać do ogrodu? Oto kamyczki, które pokochali ogrodnicy123RF/PICSEL

Jakie kamienie do kwiatów? Oto na co należy zwrócić uwagę

Przed wysypaniem kamieni ogrodowych pod konkretne rośliny warto uprzednio sprawdzić, czy te nie zaszkodzą ich wzrostowi. Ściółka kamienna o kwaśnym odczynie, czyli na przykład granit, będzie odpowiednia dla roślin kwasolubnych - różaneczników, azalii, wrzosów, hortensji czy magnolii. Na ściółkę kamienną o odczynie zasadowym, a więc na przykład wapień, dolomit czy marmur, warto zdecydować się, jeśli w ogrodzie rosną szarotki, sasanki, lawendy, powojniki, forsycje czy przylaszczki.

Problemu nie ma w przypadku ściółki z kamieni o odczynie obojętnym, czyli bazaltu oraz większości piaskowców. Ta jest bowiem odpowiednia dla wszystkich roślin ogrodowych.

Jaki kamień na ścieżki ogrodowe?

Ogrodowe kamienie służą najczęściej do wysypania ścieżek. Wówczas najlepiej zdecydować się na mieszankę grubego i drobnego żwiru, za pomocą którego stworzymy twardą i stabilną dróżkę. Jeśli po nawierzchni mają jeździć samochody, warto postawić na większe kruszywo, jak tłuczeń czy grys.

Aby kamień dobrze spełniał swoją funkcję i nie przerastał chwastami warto na spodzie ścieżki ułożyć geowłókninę, a następnie zasypać ją warstwą piasku.

Jaki kamień najlepszy na rabaty?

Mnogość znajdujących się w marketach budowalnych kamieni ogrodowych daje nam prawdziwe pole do popisu. Kamień jest bowiem doskonałym elementem kompozycji, który można świetnie łączyć z roślinami. Kolorowe kwiaty warto zestawić z monochromatycznym tłem z białego kruszywa, zaś wokół zielonych roślin wysypać kolorowe kamyczki.

Na rabatach świetnie sprawdzi się żwir, grys, otoczaki, tłuczeń marmurowy, a także kora z gnejsu lub z antracytu. Wśród rodzajów kamyczków można wręcz przebierać. Jeśli w naszym ogrodzie przeważającą większą stanowią rośliny zielone, warto nieco mocniej skupić się na otoczakach. Te zachęcają różnorodnością kolorów oraz rozmiarów. Białe kamyczki świetnie sprawdzą się wysypane pod tujami, bukszpanami, funkiami czy lawendą.

Różne odcienie, od szarego, przez brązowy, aż po zielonkawy, posiadają także kamienie typu kora. Te komponują się idealnie z trawami ozdobnymi, budlejami i krzewuszkami. Mniejsze kamyczki, jak żwir czy grys, sprawdzą się w przypadku drobniejszych roślin - bylin czy róż.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas