Najlepszy moment na sianie rzeżuchy. Na Wielkanoc wyrośnie zielona łączka

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Przygotowania do Wielkanocy to czas, gdy mocno angażujemy się w tradycje związane z tym wyjątkowym okresem. Jednym ze szczególnie lubianych zwyczajów jest wysiewanie rzeżuchy, które nie tylko przynosi sporo satysfakcji, ale wprowadza też w wiosenny nastrój i posiada ważne znaczenie symboliczne. Jak długo wyrasta i w związku z tym, kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Rzeżucha doskonale sprawdza się jako składnik sałatek, dodatek do dań mięsnych i ryb. Doceniaj ją nie tylko w Wielkanoc
Rzeżucha doskonale sprawdza się jako składnik sałatek, dodatek do dań mięsnych i ryb. Doceniaj ją nie tylko w Wielkanoc123RF/PICSEL

Rzeżucha na Wielkanoc — znaczenie

Sianie rzeżuchy to tradycja, która w wielu domach do przygotowań świątecznych angażuje nawet najmłodszych członków rodziny. Oglądanie rozwijającej się zielonej łączki dostarcza dużo frajdy, a dodatkowo idealnie wpisuje się w obrzędy wielkanocne.

Szybki wzrost rośliny symbolizuje nadchodzącą wiosnę i odrodzenie natury po okresie zimowej stagnacji. Ponadto zielony kolor rzeżuchy, zwanej też pieprzycą siewną, reprezentuje nadzieję i życie, co trafnie nawiązuje do tematyki Wielkanocy jako święta nadziei. Spotkać się można także z ludowymi wierzeniami, według których obfity wzrost rzeżuchy w okresie świątecznym przynosi szczęście i obfitość na kolejne dwanaście miesięcy.

Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Przygotowania do świąt należy odpowiednio zaplanować, a niektórych działań nie można zostawiać na ostatni moment. Jak długo wyrasta rzeżucha? Wiele zależy od temperatury i dostępu do światła, zaleca się jednak posiać ją mniej więcej tydzień przed Wielkanocą. Nie ma sensu robić tego ze zbyt dużym wyprzedzeniem, aby roślinka przetrwała bez szwanku do świątecznego weekendu.

Nasiona rzeżuchy znajdziesz głównie w sklepach ogrodniczych, ale przed świętami dostępne są także w wielu sklepach spożywczych czy w warzywniakach. Cena nie jest wygórowana — jedno opakowanie to koszt, który zwykle nie przekracza 2 zł.

Rzeżucha jednoznacznie kojarzy się z wiosną
Rzeżucha jednoznacznie kojarzy się z wiosną123RF/PICSEL

Rzeżucha na wacie, ale nie tylko

Dużym atutem samodzielnej uprawy rzeżuchy jest fakt, że nie potrzeba żadnych specjalistycznych akcesoriów. Wystarczy mały talerzyk lub miseczka, na którym przygotujemy podłoże. Bardzo często wysiewa się rzeżuchę na wacie, ale równie dobrze sprawdzą się lignina, gaza, płatki kosmetyczne czy ręczniki papierowe bez żadnych nadruków. Ważne, by był to materiał, który będzie utrzymywać wilgoć.

Jak wysiewać rzeżuchę? Dziecinnie proste zadanie

Wiemy już, jak długo rośnie rzeżucha, więc czas przejść do działania.

  • Na talerzyku rozłóż warstwę wybranego podłoża i zwilż je chłodną, przegotowaną wodą.
  • Nasiona rzeżuchy wsyp na sitko i przelej wodą. Prosty zabieg sprawi, że staną się lepkie, dzięki czemu łatwiej osiądą na wacie czy gazie. Rozłóż je na materiale możliwie równomiernie.
  • Ustaw w jasnym i ciepłym miejscu — optymalna temperatura dla wzrostu rzeżuchy to 22°C.
  • Młode kiełki należy podlewać codziennie umiarkowaną ilością wody. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale unikaj przelewania — nadmiar wilgoci nie przyspieszy procesu, a może doprowadzić do gnicia rośliny.

Już drugiego dnia powinieneś zauważyć pierwsze oznaki kiełkowania. Niecały tydzień wystarczy, by z nasion powstała zielona łączka rzeżuchy, którą z powodzeniem wykorzystasz jako ozdobę wielkanocnego stołu.

Właściwości rzeżuchy doceni cały organizm

Pieprzycy siewnej nie należy postrzegać wyłącznie jako zielonego akcentu dekoracyjnego. Drobne listki cechują się nieco pikantnym smakiem, więc z powodzeniem wykorzystasz je do urozmaicenia świątecznych dań, np. sałatek, jaj faszerowanych czy nawet najzwyklejszych kanapek.

Rzeżucha jest zdrowa i pięknie wygląda na wielkanocnym stole
Rzeżucha jest zdrowa i pięknie wygląda na wielkanocnym stole123RF/PICSEL

Czy rzeżucha jest zdrowa? Okazuje się, że to doskonałe źródło wielu składników odżywczych, więc warto jeść ją nie tylko od święta. Pozwoli dostarczyć ciału witaminy A, C i K, a także minerały, wśród których prym wiodą żelazo, magnez oraz wapń. Rzeżucha ma właściwości przeciwzapalne. Wprowadzenie jej do posiłków pomoże wzmocnić odporność i dodać energii, zwłaszcza osobom, które podczas przesilenia wiosennego odczuwają ciągłe zmęczenie.

W jadłospisie warto uwzględniać ją szczególnie w przypadku problemów z układem kostnym i tarczycą. Zadba o wzrok, więc powinna znajdować się na talerzach osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem komputera i ze smartfonem w ręku. Sprzyja poprawie stanu paznokci i skóry, zwłaszcza w przypadku cery z tendencją do trądziku.

Odchudzający koktajl z owocówInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas