Ile kosztuje godzina pieczenia ciasta? Sprawdź, czy to się opłaca

Opracowanie Anna Gburek

Babka piaskowa, murzynek, szarlotka... domowe wypieki nie mają sobie równych. Bez nich trudno wyobrazić sobie święta w domu czy niedzielne popołudnie przy kawie. Jednak czy pieczenie ciast w domowym zaciszu nadal się opłaca? Ile kosztuje godzina pieczenia ciasta w 2024 r., zakładając rosnąca cenę za energię elektryczną?

Ile kosztuje godzina pieczenia ciasta w piekarniku? To zależy od wielu czynników
Ile kosztuje godzina pieczenia ciasta w piekarniku? To zależy od wielu czynników123RF/PICSEL

Ile kosztuje 1 godzina pieczenia w piekarniku?

Obecnie w wielu gospodarstwach domowych królują piekarniki elektryczne. To urządzenia nowoczesne, wyposażone w wiele ciekawych funkcji zapewniających precyzyjne pieczenie każdej potrawy. Piekarniki zasilane są energią elektryczną, dlatego przed wyborem właściwego modelu warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Oznaczana jest ona symbolem literowym od A do G. Im bliżej literki A, tym urządzenie jest ekonomiczniejsze i lepiej wykorzystuje energię elektryczną.

To, ile kosztuje godzina pieczenia ciasta, zależy od wielu czynników, które utrudniają jednoznaczną i precyzyjną odpowiedź. Model piekarnika i jego klasa energetyczna ma duże znaczenie. Ponadto zupełnie inny koszt przygotowania będzie miało ciasto pieczone w temperaturze 180 stopni, a inne w 220. Wpływ na ostateczny koszt pieczenia ciasta mają także:

  • maksymalna moc urządzenia wyrażona w Watach; 
  • ustawiony program - to od niego zależy, ile grzałek urządzenie uruchamia podczas pieczenia. Ponadto programy z termoobiegiem mocno przyczyniają się do oszczędności, ponieważ dzięki nim ciepłe powietrze lepiej rozprzestrzenia się w komorze piekarnika. Tym samym pobór energii jest mniejszy dla utrzymania właściwej temperatury; 
  • koszt 1 kWh. To czynnik, który zupełnie jest niezależny od sposobu pieczenia, urządzenia i rodzaju ciasta. W 2024 r. przewidziane są spore podwyżki cen prądu w całym kraju. Koszt 1 kWh zależy od wybranej taryfy, dostawcy oraz regionu polski; 
  • przyzwyczajenia podczas pieczenia. Każde otwarcie drzwiczek piekarnika podczas pieczenia obniża temperaturę w komorze i uruchamia grzałki, które mają na celu uzupełnienie straconej energii. Wszystko to wpływa na większy pobór prądu przez piekarnik. Podczas pieczenia warto także wyłączyć oświetlenie wewnątrz piekarnika, aby nie pobierał niepotrzebnie prądu. Zwróć uwagę również na czas nagrzewania piekarnika. Czasami nie warto włączać go od razu na początku przygotowywania ciasta. 

Czynników wpływających na pobór energii przez piekarnik jest wiele. To jednak nie oznacza, że nie da się obliczyć przybliżonego kosztu pieczenia ciasta przez godzinę.

Ile kosztuje prąd w 2024 r.?

Ceny prądu od kilku lat są dużym problemem dla wielu przedsiębiorców, ale także użytkowników prywatnych. W 2024 r. do 30 czerwca nadal obowiązuje obniżona cena za prąd dla gospodarstw domowych. Wynosi ona 0,41 zł za 1 kWh. Postawione są jednak limity zużycia prądu, których nie można przekroczyć:

  • 1500 kWh na gospodarstwo domowe, 
  • 1800 kWh na gospodarstwo osób z niepełnosprawnością, 
  • 2000 kWh na gospodarstwo dużej rodziny i gospodarstwa rolne.  

Jeśli limit zostanie przekroczony, obowiązuje wówczas cena 0,69 za 1 kWh. A co stanie się z cenami prądu po czerwcu 2024 r.? Cena surowców stabilizuje się na jednym poziomie. Rząd jeszcze nie postanowił czy obniżona cena za prąd zostanie utrzymana do końca roku. W najgorszym wypadku za 1 kWh przyjdzie nam zapłacić w drugiej połowie roku 1,5 zł.

Ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem?

Do obliczenia kosztu pieczenia ciasta przez godzinę potrzebne jest maksymalne zużycie prądu przez piekarnik. Informację taką znajdziesz na nalepce znamionowej lub w karcie produktu. Piekarnik o mocy znamionowej 3 600 będzie pobierał w ciągu godziny 3,6 kWh.

Oczywiście dokładne zużycie prądu przez godzinę będzie zależało od ustawionego programu i temperatury, jednak nie będzie nigdy wyższe niż to obliczone na podstawie maksymalnego poboru prądu. Przykładowo piekarniki elektryczne na grzaniu 0,87 kWh, a wystarczy włączyć termoobieg, aby zmniejszyć zużycie prądu do 0,69 kWh.

Piekarnik to urządzenie pochłaniające spore ilości energii
Piekarnik to urządzenie pochłaniające spore ilości energii123RF/PICSEL

Kalkulator zużycia prądu piekarnik

Aby obliczyć, ile kosztuje godzina pieczenia ciasta, należy pomnożyć ilość kWh pobieraną przez piekarnik przez cenę prądu. Jeśli 1 kWh kosztuje 0,41 zł, a maksymalny pobór energii przez piekarnik wynosi 3600 W to za godzinę pieczenia ciasta zapłacisz: 3,6 x 0,41 zł = ok. 1,4 zł.

Koszt zatem obecnie nie jest zbyt wysoki dla gospodarstw domowych mieszczących się w limicie zużycia prądu. Warto zatem piec ciasta, przynajmniej w pierwszej połowie roku 2024.

Jak wyczyścić piekarnik?Interia DIY

Przeczytaj także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas