Pierwszy sygnał, że zlew zaczyna się zatykać. Szybko wlej do niego tę mieszankę

Zatkany odpływ to duży problem, uniemożliwiający swobodne korzystanie z kuchni i łazienki. Nie da się go zignorować, dlatego w poszukiwaniu szybkich rozwiązań niejednokrotnie decydujemy się na zastosowanie żrących preparatów. Warto poznać alternatywy, które nie zawierają szkodliwych substancji, a ich skuteczność zauważyć można już po pierwszej aplikacji.

Nie musisz wzywać hydraulika, by udrożnić zatkany zlew
Nie musisz wzywać hydraulika, by udrożnić zatkany zlew123RF/PICSEL

Przyczyny zatkanego odpływu — na to musisz uważać na co dzień

Niestety, w kontekście powodów, przez które odpływ staje się niedrożny, musimy posypać głowy popiołem. Najczęściej za ten stan rzeczy odpowiadają nasze zaniedbania. Wylewanie do kuchennego zlewu fusów z kawy czy herbaty albo zużytego oleju sprawia, że tłuszcz i brud oblepiają instalację. Nieuwaga, przez którą resztki jedzenia dostają się do rur to kolejna przyczyna zatkanego zlewu.

W łazience wcale nie jest łatwiej. Tu pojawiają się resztki mydła czy włosy, które nieopatrznie dostają się do odpływu. Brak odpowiednich zabezpieczeń i regularności w porządkach w końcu doprowadzają do tego, że woda przestaje spływać w umywalce, wannie i brodziku kabiny prysznicowej.

Zlewozmywak w kuchni jest szczególnie narażony na zatory
Zlewozmywak w kuchni jest szczególnie narażony na zatory123RF/PICSEL

Pierwsze objawy problemów z rurami

Trudno powiedzieć, by zatkany odpływ mógł nas zaskoczyć. Zanim instalacja stanie się całkowicie niedrożna, bez trudu da się wyłapać pierwsze objawy. Działać należy od razu, by nie dopuszczać do sytuacji, w której konieczna będzie wizyta specjalisty lub użycie inwazyjnych środków chemicznych. O zatorze w rurach świadczą:

  • powolne spływanie wody;
  • podejrzane dźwięki bulgotania wydobywające się z rur;
  • brzydki zapach z odpływu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu dużą pomocą będzie zamontowanie sitka. Wyłapie większe kawałki jedzenia, które mogłyby znaleźć się w zlewie podczas przyrządzania posiłków. Prosty gadżet przydatny okaże się także w łazience, powstrzymując włosy przed wpadaniem do rur. Zdarza się jednak, że tego typu akcesoria nie eliminują wszystkich substancji blokujących drożność odpływu. Wtedy z pomocą przychodzą domowe sposoby na udrożnienie rur.

Tabletka wielofunkcyjna

Zastosowanie tabletek do zmywarki nie ogranicza się wyłącznie do mycia naczyń. Okazuje się, że właściwości czyszczące niewielkiej pastylki wykorzystać można w innych celach, w tym do skutecznego udrożnienia odpływu. Jak się za to zabrać?

  • Jedną tabletkę rozpuść w niedużym pojemniku wypełnionym gorącą wodą.
  • Poczekaj, aż całkowicie się rozpuści i wlej do problematycznego odpływu. Zostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  • Rano przepłucz ciepłą wodą.

Substancje zawarte w tabletkach do zmywarki rozpuszczą tłuszcz i inne zabrudzenia, dzięki czemu użytkowanie zlewu czy umywalki znów będzie bezproblemowe.

Domowy sposób na zatkany zlew

Jeśli szukasz naturalnych środków czyszczących, swoją uwagę skieruj na doceniany od lat ocet. Z racji swojego kwasowego charakteru doskonale sprawdza się w rozpuszczaniu nagromadzonych w rurach zanieczyszczeń. Im wcześniej użyjemy go do udrożnienia rur, tym lepsze efekty przyniesie.

Pół szklanki octu wlej do odpływu i zostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie zalej gorącą wodą, która pomoże spłukać rozpuszczone zabrudzenia. Metodę stosować możesz profilaktycznie raz w tygodniu, by nie dopuścić do tworzenia zatorów.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas