Przedłuż kwitnienie pelargonii. Domowa mieszanka do podlewania jak energetyczny zastrzyk
Oprac.: Joanna Leśniak
Sadzenie pelargonii na balkonie jest długoletnią tradycją dla wielu miłośników kwitnących roślin. Pięknie zdobią przestrzeń efektownymi kwiatostanami we wszystkich odcieniach czerwieni, różu, fioletu i bieli. Nie mają zbyt wygórowanych wymagań, lecz jeśli chcemy, by kwiaty utrzymały się w dobrej kondycji przez długi czas, warto zastosować domowy nawóz do pelargonii. Do jego przygotowania wystarczą tylko dwa składniki.
Spis treści:
Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?
Bardzo popularną odmianą jest pelargonia rabatowa. Na jej popularność składa się nie tylko piękny wygląd, ale też duża odporność na silny wiatr i wahania temperatur. Radzi sobie na słonecznych stanowiskach, choć wymaga obfitego podlewania. Podczas letnich upałów wodę dostarczać trzeba nawet dwa razy dziennie. Do tej rutyny pielęgnacyjnej zaleca się wprowadzić domowy nawóz do pelargonii, który dostarczy także porcję życiodajnych składników pokarmowych.
Czym podlewać pelargonie, aby pięknie rosły?
Kwitnące przez długie miesiące pelargonie potrzebują sporej dawki mikroelementów z gleby. Ważne jest zaopatrzenie roślin w azot, fosfor i potas, jeśli oczekujemy obfitego kwitnienia. Dla wszystkich miłośników naturalnych nawozów do roślin mamy dobrą wiadomość. Nie musicie bazować na syntetycznych preparatach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Odżywczy produkt znajdziecie w warzywniaku.
Co jest podstawą naszego domowego nawozu do pelargonii? Tym razem stawiamy na swojskiego ziemniaka. Warzywo bogate jest w cenne składniki odżywcze, które rośliny są w stanie pobierać w wydajny sposób. Jak przygotować ekologiczną odżywkę do podlewania pelargonii? Wystarczy, że jednego średniej wielkości kartofla zblendujesz z jednym litrem wody. Odcedź na sitku i używaj do podlewania pelargonii raz w miesiącu.
Dlaczego warto?
Nie musisz specjalnie fatygować się na zakupy i uszczuplać swój portfel, gdy szukasz sposobu na pobudzenie pelargonii do kwitnienia. Dużym atutem samodzielnie zrobionego nawozu z ziemniaka jest również to, że znika ryzyko przenawożenia roślin. Nie służą im zwłaszcza zbyt duże dawki azotu. Nadmiar tego składnika może wręcz hamować kwitnienie.
Instrukcja obsługi pelargonii
Nie bez powodu bywają nazywane królowymi balkonów i tarasów. Przechadzając się wzdłuż domów i bloków, z pewnością ich nie przeoczymy. Chcesz, by twoje pelargonie wzbudzały zachwyt sąsiadów? Pamiętaj o kilku zasadach.
Przede wszystkim nie sadź ich zbyt gęsto — właściwie pielęgnowane pelargonie bujnie się rozrastają, więc potrzebują sporo przestrzeni. Jeśli chcesz mieć kilka okazów, sadź je w odstępach mierzących około 30 centymetrów. Pamiętaj również o bieżącym usuwaniu suchych i przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu będą wytwarzać nowe pąki kwiatowe.
Polecamy: