Prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Zapewni cień i zachwyci wyglądem
Ma piękne liście i ażurowe kwiatostany, a jej pędy potrafią wspiąć się na wysokość nawet 20 metrów. Mimo tylu zalet hortensja pnąca nie często gości w naszych ogrodach, a szkoda, bo to roślina piękna i wdzięczna w uprawie. Podpowiadamy, jak pielęgnować i kiedy przycinać hortensję pnącą.

Spis treści:
Zobacz również:
Roślina wspina się po podporach za pomocą sinych korzonków przybyszowych, podobnych do tych, jakie ma bluszcz. Jej liście są owalny kształt, do 10 cm długości i gęsto porastają gałęzie. Jesienią wybarwiają się na ciepłozłocisty. Pędy, pokryte czerwonobrunatną i łuszczącą się korą są także prawdziwą ozdobą naszego ogrodu, szczególnie w czasie bezlistnym.
Przeczytaj też: Znalazła to w ogródku. Internauci przecierają oczy ze zdziwienia

Jak dbać o hortensję pnącą?
Hortensja pnąca sprawdzi się na słonecznym lub w półcienistym stanowisku. Lubi glebę o odczynie kwaśnym, nie znosi za to nadmiaru wapnia, zatem ważne jest zadbanie o odpowiednie parametry ziemi. Gleba nie może być zbita, zadbajmy o to, a unikniemy zastojów wody i tym samym ochronimy korzenie przed pleśnią. Pamiętać powinniśmy także o regularnym odchwaszczaniu.
Należy wiedzieć, że hortensja pnąca lubi wodę, zatem trzeba zapewnić jej regularne i obfite podlewanie.
Hortensja pnąca. Jak wykonać cięcie?
Jeśli roślina ma dość miejsca, aby się rozrastać, przycinanie hortensji pnącej nie jest konieczne. Można natomiast przyciąć ją tuż po posadzeniu - wtedy pędy skracamy mniej więcej o jedną trzecią, co pobudzi roślinę do rozgałęzienia.
Co atakuje hortensję pnącą?
Roślina jest wytrzymałą na choroby rośliną. Jej pnącza są mocne i odporne na szkodniki, czasem pojawia się jednak mączniak prawdziwy lub rzekomy. A jeśli zauważymy, że hortensji żółkną liście, a na blaszkach liściowych widać zielone żyłki to znak, że mamy do czynienia z chlorozą. Aby do tego nie dopuścić, możemy podsypać ją torfem lub ziemią dla różaneczników.
Ozdobi taras i balkon
Hortensja pnąca będzie także prawdziwą ozdobą tarasu czy balkonu. Osłoni nas od sąsiadów, a tym samym zapewni trochę prywatności oraz cienia.
Aby rozpocząć uprawę rośliny na balkonie, musimy zapewnić jej odpowiednio duże donice oraz podpory. Pojemnik musi mieć otwór odpływowy w dnie, dzięki temu unikniemy zastojów wody.