Skrzydłokwiat: Dlaczego liście żółkną, brązowieją i robią się czarne?

Skrzydłokwiat to bardzo efektowna i elegancka roślina, której widok jest w stanie przynieść dużo satysfakcji wielbicielom roślin doniczkowych. Charakterystyczne białe kwiaty i duże, błyszczące liście prezentują się pierwszorzędnie. Niestety, czasem zauważyć można niepokojące plamy, które odbierają roślinie urok i są jasnym sygnałem, że dzieje się z nią coś niedobrego. Dlaczego liście skrzydłokwiatu robią się czarne? Z czego wynikają żółte i brązowe przebarwienia? Dowiedz się, jak temu zapobiegać.

Jak dbać o skrzydłokwiat?
Jak dbać o skrzydłokwiat?123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat: Podlewanie

To podstawowy zabieg w domowej uprawie roślin doniczkowych. Choć sprawa wydaje się prosta, każdy kwiat ma swoje własne preferencje, a podczas tej czynności łatwo o błędy. Tym bardziej jeśli pielęgnowaniem roślin zajmujemy się od niedawna, nie mamy dużego doświadczenia i nie zrobiliśmy w tej dziedzinie dokładnego rekonesansu.

Nieodpowiednie podlewanie jest jednym z powodów, przez który liście skrzydłokwiatu robią się czarne. Zauważymy to w pierwszej kolejności na obrzeżach i końcówkach liści. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, czarne plamy opanują całą blaszkę liściową. Oznacza to, że z podlewaniem zdecydowanie przesadziliśmy. Mokre, ciężkie i nieprzepuszczalne podłoże ogranicza korzeniom możliwość oddychania, przez co gniją i obumierają, a wraz z nimi cała roślina - od liści aż po kwiaty.

Czy możliwe jest jeszcze uratowanie skrzydłokwiatu? Jeśli zauważymy przebarwienia i okaże się, że roślina nie wypuszcza młodych liści, należy wyjąć ją z dotychczasowego podłoża, usunąć uszkodzone korzenie i przełożyć do świeżej ziemi. Wstrzymajmy się z kolejnymi zabiegami, by roślina miała czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Niedobór wody również nie jest wskazany. Zbyt długie okresy suszy powodują żółknięcie i usychanie liści skrzydłokwiatu. Zatem jak znaleźć złoty środek i jak podlewać skrzydłokwiat? Wodę dostarczamy w momencie, gdy podłoże jest wyraźnie suche i sypkie.

Żółte liście skrzydłokwiatu

Najbardziej prozaiczną przyczyną żółtych plam na liściach skrzydłokwiatu jest postawienie doniczki w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym. Początkowo liście bledną, ich odcień przechodzi w coraz jaśniejszą zieleń, aż w końcu żółkną. Jednocześnie spowalniany jest wzrost i kwitnienie. Najlepsze warunki dla skrzydłokwiatu stworzymy więc na stanowisku półcienistym.

Innym powodem tego stanu rzeczy może być obecność szkodników, zwłaszcza przędziorków. Choć pojawiają się na skrzydłokwiatach stosunkowo rzadko, uważać na nie trzeba w sezonie grzewczym, czyli w okresie mniejszej wilgotności. Liście zaatakowane przez tego intruza wymagają usunięcia, a cała roślina częstszego zraszania, by zapewnić jej optymalny poziom wilgotności. Jeśli chcemy mieć pewność, że pozbyliśmy się przędziorków na dobre, zafundujmy liściom skrzydłokwiatu kąpiel w wodzie z szarym mydłem.

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją, a końcówki stają się suche?

Gdy zauważymy te niepokojące objawy, musimy zweryfikować co najmniej kilka naszych nawyków w pielęgnacji skrzydłokwiatu. Może się okazać, że korekta prostych czynności sprawi, że nasza roślina będzie rozwijać się bez żadnych problemów.

Suche powietrze: Niska wilgotność powietrza, jaka panuje w mieszkaniach zwłaszcza jesienią i zimą, nie sprzyja skrzydłokwiatom. By zminimalizować wpływ ogrzewania, codziennie zraszajmy roślinę niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej.

Woda ma znaczenie: Chodzi już nie tylko o jej ilość, ale także rodzaj. Używanie twardej wody prosto z kranu może doprowadzić do pojawiania się plam na liściach skrzydłokwiatu. Najlepiej byłoby stosować wodę destylowaną, choć wiemy, że w rzeczywistości może to być uciążliwe. Z tego względu wodę nalejmy do naczynia lub konewki 10-12 godzin przed planowanym podlewaniem i odstawmy w ciemne miejsce.

Uwaga na przeciągi! Roślina bardzo źle reaguje na gwałtowne wahania temperatury. Jeśli decydujemy się na jej uprawę na parapecie, upewnijmy się, że tego okna nie będziemy podczas wietrzenia przy niskich temperaturach. Najlepiej jednak znaleźć dla niej miejsce bardziej zaciszne.

Zbyt dużo nawozu: Roślinę trzeba odżywiać, ale przenawożenie może skutkować brązowieniem końcówek liści skrzydłokwiatu. Nawóz stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie i tylko w okresie od kwietnia do września.

Reaguj, gdy tylko zobaczysz pierwsze plamy na liściach skrzydłokwiatu
Reaguj, gdy tylko zobaczysz pierwsze plamy na liściach skrzydłokwiatu123RF/PICSEL

Choroby skrzydłokwiatu, które powodują przebarwienia

Zdarza się, że czarne liście lub żółte i brązowe plamy są objawem choroby grzybowej. Ciemne punkty i gnicie ogonków liściowych, a także zwiotczenie rośliny jest oznaką, której nie należy lekceważyć. Na tym etapie może okazać się, że skrzydłokwiat nadaje się już tylko do wyrzucenia - dzięki temu uchronimy resztę naszej roślinnej kolekcji przed zarażeniem. Profilaktycznie, pozostałe kwiaty możemy spryskać środkiem grzybobójczym. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas