W PRL-u ta roślina robiła furorę! Teraz wraca do łask

Cibora, papirus zmienny, papirusek - w czasach PRL-u ta roślina podbiła serca Polaków i można ją było spotkać niemal w każdym domu. Po długich latach w zapomnieniu ponownie cieszy się zainteresowaniem. Jakie są jej wymagania i czy warto ją uprawiać?

Papirusek wymaga przede wszystkim obfitego podlewania
Papirusek wymaga przede wszystkim obfitego podlewania123RF/PICSEL

Papirusek. Jak wygląda?

Domowy papirusek dorasta do 1 metra, łodygi zwieńczone są koroną liści przypominającą małą parasolkę. Kłącze rozrasta się szybko i roślina wytwarza gęstą kępę, łatwo ją też rozmnożyć przez podział. Papirusek może też wytwarzać kwiatostany, ale są one niepozorne i nie mają znaczenia dekoracyjnego.

Cibora. Uprawa i pielęgnacja

Uprawa rośliny jest niezwykle prosta. To, czego potrzebuje, to przede wszystkim duże ilości wody. To idealna opcja dla osób, które mają tendencje do nadmiernego podlewania roślin doniczkowych - papiruska nie uda wam się zalać.

Dobrą formą jest też wstawienie doniczki z rośliną do większego naczynia wypełnionego wodą. Może być to zwykła miska, ale jeśli wybierzemy dekoracyjne naczynie (lub nawet akwarium), taki sposób uprawy pozwoli stworzyć interesującą aranżację. Papirus nadaje się także do uprawy hydroponicznej, a latem może być wstawiony do oczka wodnego.

Papirusek nie ma szczególnych wymagań co do gleby. Można go zasilać nawozem wieloskładnikowym co dwa tygodnie (od wiosny do jesieni). Warto wybrać dla niego stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu. Latem lubi ciepło, zimą dobrze jest go umieścić w nieco chłodniejszym pomieszczeniu np. w korytarzu, gdzie temperatura nie będzie jednak spadać poniżej 12 st. C i zapewniony będzie dostęp światła. W żadnym wypadku nie należy stawiać rośliny przy kaloryferze.

Papirusek w mieszkaniu

Warto pamiętać, że roślina może zająć dość sporo miejsca. Łodygi dorastające do metra wysokości uginają się pod własnym ciężarem, przez co kępa staje się bardziej rozłożysta. Ponieważ łodygi nie tylko zajmują przestrzeń ale też mogą się po prostu łamać dobrze jest zabezpieczyć je za pomocą obręczy do kwiatów lub po prostu obwiązać kępę. Można też zdecydować się na niższą odmianę - cibora haspan, czyli papirus karłowaty.

Kępy rozrastają się szybko, a łodygi dorastają do metra wysokości
Kępy rozrastają się szybko, a łodygi dorastają do metra wysokości123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas