Zmiksuj i podlej skrzydłokwiat. Będzie kwitnąć z nową mocą
Oprac.: Joanna Leśniak
Czym podlewać skrzydłokwiat? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. Ograniczanie się wyłącznie do wody nie zapewni roślinie wszystkich składników odżywczych. Nie oznacza to zarazem, że musisz bazować na syntetycznych nawozach. Domową odżywkę do skrzydłokwiatu prawdopodobnie masz w domu, choć niekoniecznie zdajesz sobie z tego sprawę.
Spis treści:
ABC podlewania skrzydłokwiatu
W naturze skrzydłokwiat występuje w rejonie Ameryki Środkowej oraz Południowej. Mimo to doskonale czuje się na nadwiślańskich parapetach, nie sprawiając dużych problemów w uprawie. Elegancka roślina zdaje się nie wychodzić z mody. Co zrobić, żeby skrzydłokwiat kwitł dorodnie? Skup się przede wszystkim na dostarczaniu wody.
Lubi wilgotne środowisko, dlatego nie należy wystawiać go na próbę i zaniedbywać podlewanie skrzydłokwiatu.
- W sezonie wiosenno-letnim trzeba dbać o to, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne.
- Zabieg ogranicz w jesiennych i zimowych miesiącach. Ziemia między kolejnymi podlewaniami powinna lekko przeschnąć.
Czym podlewać skrzydłokwiat? Zaopatrz się w przefiltrowaną lub odstaną, przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej.
Jak rozpoznać niedobory u skrzydłokwiatów?
Rośliny potrafią dawać jasne sygnały, świadczące o tym, że popełniliśmy pewne błędy w pielęgnacji. Skrzydłokwiat nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Gdy cierpi z powodu suszy, dość szybko zauważysz, że jego sztywne do tej pory liście wiotczeją i opadają.
Zastanawiasz się, dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście? To może być kolejna oznaka braku odpowiedniego nawodnienia rośliny. W takiej sytuacji niedobory uzupełniaj stopniowo. Pod żadnym pozorem nie przelewaj osłabionego okazu — delikatny system korzeniowy może zacząć gnić. Przesada w żadnym zakresie nie wyjdzie roślinie na dobre.
Domowy nawóz do podlewania skrzydłokwiatu. Potrzebne dwa składniki
Zahamowanie wzrostu i blednięcie okazałych liści najczęściej jest oznaką zbyt małej ilości składników odżywczych. Brak odpowiedniego paliwa odbija się na kondycji całej rośliny. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego do rutyny pielęgnacyjnej włącz nawóz do skrzydłokwiatu z buraka.
Przygotowanie nie przysporzy ci kłopotów, zwłaszcza że zaleca się przygotowywać taką ilość, jaką będziesz w stanie zużyć od razu. Domowy nawóz najbardziej wartościowy jest tuż po przyrządzeniu.
- Załóż jednorazowe rękawiczki i średniej wielkości buraka pokrój na mniejsze kawałki.
- Wrzuć do blendera i zalej litrem wody. Miksuj przez dwie minuty, by składniki dobrze się połączyły.
- Przecedź przez sitko i używaj do podlewania nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Skrzydłokwiat rozwinie efektownie liście i kwiatostany. Co więcej, mikstura sprawdzi się w pielęgnacji innych kwitnących roślin, a także zamiokulkasa.
Nie wylewaj wody z gotowania buraków
Oto kolejny pomysł na wykorzystanie potencjału buraków w pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeśli używasz warzyw w celach kulinarnych, wartościowa odżywka powstaje jako efekt uboczny. Grunt, by do gotowania buraków nie dodawać żadnych przypraw na czele z solą.
Uzyskany wywar ostudź i rozcieńcz z czystą wodą w proporcji 1:1. W ten sposób dostarczysz roślinom solidną porcję magnezu, potasu, fosforu, manganu i witamin: A, E oraz K.
Polecamy: