10 opinii na temat cellulitu - prawdy i mity

Z badań wynika, że "skórka pomarańczowa" to problem dla ponad połowy kobiet po 16. roku życia. Walczą z nią różnymi metodami, nie zawsze skutecznymi. Warto więc wiedzieć, skąd bierze się cellulit i jak się go pozbyć.

Jak pokonać cellulit? Poznaj prawdy i mity
Jak pokonać cellulit? Poznaj prawdy i mity123RF/PICSEL

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące równolegle ze zmianami tkanki podskórnej. U źródeł cellulitu są kobiece hormony - estrogeny. Estrogeny z jednej strony wpływają na wzrost komórek tłuszczowych, które bezpośrednio formują guzki cellulitu. Z drugiej strony wpływają na wzrost wysięku w komórkach skóry, co powoduje ich obrzęk i włóknienie.

Kolejnym z elementów układanki jest ucisk na naczynia krwionośne i limfatyczne, który powstaje na skutek obydwu czynników. Na cellulit najbardziej narażone są uda, brzuch i pośladki, rzadziej  przedramiona. Nasila się on w trakcie intensywnych zmian hormonalnych (dojrzewanie, ciąża, antykoncepcja).

Cellulit może przydarzyć się każdemu, nawet szczupłej osobie. W dużej mierze o jego pojawieniu się decydują uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta i brak ruchu.

2. Dieta ma wpływ na powstanie cellulitu - PRAWDA

Zdrowa dieta nie sprawi, że pozbędziesz się cellulitu, ale przyczyni się do walki z nim i poprawi wygląd skóry. Zła dieta, niestety z pewnością wpłynie na pogorszenie sytuacji. Cukier, słodycze, słodzone napoje, duże ilości soli, kawa, wysoko przetworzona żywność i papierosy to sprzymierzeńcy cellulitu. Nie musisz poddawać się drastycznym zabiegom, wystarczy zacząć od zmiany złych nawyków.

  • Pij dużo niegazowanej wody, najlepiej niskosodowej z plasterkiem cytryny - witamina C sprzyja odbudowie kolagenu, a tym samym powrotowi skóry do ładnego i zdrowego wyglądu. Kawę zastąp zieloną herbatą.
  • Jedz warzywa i owoce - wybieraj te, które zawierają duże ilości witaminy C (zielone, żółte i pomarańczowe).
  • Ogranicz spożycie soli i cukru.
  • Niezdrowe tłuszcze zastąp oliwą z oliwek czy pestek winogron.
  • Włącz do menu ryby, które są źródeł cennych witamin i koenzymu Q10.
  • Wybieraj nieprzetworzone węglowodany: brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, kaszę gryczaną.
  • Białe pieczywo zastąp razowym, najlepiej z ziarnami zbóż.
    3. Nie można z nim walczyć - MIT

To nieprawda, choć walka z cellulitem jest długa i żmudna. Z pewnością możemy poprawić wygląd skóry, choć redukcja oznak do zera jest mało prawdopodobna. Specjaliści ostrzegają, że jeśli mamy do niego skłonność, będzie powracał.

Skórka pomarańczowa w dużym stopniu powstaje w wyniku naszych zaniedbań i przyzwyczajeń. Jeśli uda nam się z nią uporać, powinnyśmy pamiętać, co ją spowodowało. Walka z cellulitem jest więc skuteczna jedynie wtedy, gdy podejdziemy do niej kompleksowo.

4. Można się go pozbyć stosując kosmetyki - MIT/PRAWDA

Udowodniono skuteczność kosmetyków w redukcji objawów cellulitu lecz najczęściej nie wystarczą, aby całkowicie pozbyć się problemu. Kosmetyki antycellulitowe zawierają dobroczynne dla skóry substancje: L-karnitynę, kofeinę, wyciąg z lotosu, arnikę, rutynę czy algi, jednak ich działanie jedynie wspomaga walkę z cellulitem. Aby pozbyć się pomarańczowej skórki na długo, musimy wprowadzić do zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i stosować odpowiednie kosmetyki.

5. Cellulit się dziedziczy - PRAWDA

Niestety, to prawda - jeśli twoja mama borykała się ze skórką pomarańczową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przypadłość ta dotknie także i ciebie. Pierwszym symptomem zapowiadającym cellulit są niewielkie bruzdki pojawiające się po naciśnięciu skóry, w stadium końcowym bruzdy widoczne są bez naciskania skóry.

6. Cellulit dotyka tylko kobiety - MIT/PRAWDA

Problem w bardzo rzadkich przypadkach spotyka także mężczyzn, choć do niedawna jeszcze uważano, że to typowo żeńska przypadłość. Cellulit pojawia się u mężczyzn cierpiących na zaburzenia hormonalne, u których wzrasta poziom żeńskich hormonów - estrogenów. Zdarza się tu u osób stosujących sterydy anaboliczne lub u kastratów.

7. Picie dużej ilości wody zwalczy cellulit - MIT

Zastąpienie słodzonych napojów wodą  na pewno wyjdzie ci na zdrowie. Woda może mieć wpływ na kondycję i wygląd skóry, jednak nie usunie tłuszczu. Picie dużej ilości wody poprawia ukrwienie i metabolizm ciała, ale nie sprawi, że tkanka tłuszczowa zniknie.

8. Masaż zmniejsza cellulit - PRAWDA

Masaż poprawia krążenie w całym organizmie, poprawia ukrwienie skóry i mięśni. Cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, którą pod wpływem masażu, diety, ćwiczeń i odpowiednich kosmetyków można wyrównać.

Prosty masaż antycellulitowy możesz wykonać sama. Aby masaż był skuteczny, należy go wykonywać regularnie. Miejsca z cellulitem możesz szczypać, ugniatać i masować. Przy zaawansowanym cellulicie taki masaż może niestety być bardzo bolesny.

9. Cellulit pojawia się po 30. - MIT

Cellulit pojawia się w czasie burz hormonalnych, najczęściej w czasie dojrzewania, ciąży czy menopauzy, a także zaburzeń spowodowanych antykoncepcją. Już więc  nastolatki mogą borykać się z problemem pomarańczowej skórki.

10. Stres powoduje powstawanie cellulitu - PRAWDA

Długotrwały stres sprawia, że skóra staje się poszarzała i zmęczona. Przyczynia się także do zaburzeń hormonalnych, które nasilają cellulit. Stres zwiększa wydzielanie kortyzolu - hormonu stresu, który może zwiększać odkładanie tłuszczu w okolicach brzucha - strefie szczególnie narażonej na cellulit.

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami jest zajadanie problemów - to prosta droga do cellulitu. Umiejętna relaksacja sprzyja nie tylko dobrej kondycji psychicznej, ale także fizycznej, np. zdrowej i promiennej cerze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas