Jak uniknąć rozstępów w ciąży

Ciąża to zazwyczaj cudowny okres dla każdej kobiety. Biologia sprawia, że przyszłe mamy promienieją i wyglądają wyjątkowo pięknie, a skóra całego ciała jest szczególnie gładka i napięta. Jednak powiększający się brzuch i dodatkowe kilogramy, które nie są niczym dziwnym w okresie ciąży, mogą powodować pojawienie się rozstępów.

Rozstępów w ciąży można uniknąć
Rozstępów w ciąży można uniknąć123RF/PICSEL

Dla przyszłej mamy, dla której istotne jest zachowanie pięknej skóry bez rozstępów, w okresie ciąży ważna jest właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry ciała. A najlepsze efekty przyniesie połączenie wszystkich poniższych metod.

Czym są rozstępy?

Są to małe blizny powstające w wyniku rozerwania włókien kolagenowych w komórkach skóry. Staje się to na skutek nadmiernego i zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Najpierw pojawiają się bladoróżowe nieregularne paseczki, które z czasem się poszerzają i stają się ciemniejsze. Mogą mieć szerokość kilku i długość kilkunastu centymetrów. Szczególnie są widoczne na opalonym ciele.

Kontroluj wagę

Rozstępy pojawiają się również wtedy, gdy szybko tyjemy. Dlatego ważna jest systematyczna obserwacja wagi ciała - sprawdzaj ją codziennie i kontroluj szczególnie nagłe przyrosty wagi. Zresztą na to zwracają również uwagę lekarze-ginekolodzy. Nie jest tajemnicą, że kobieta w ciąży tyje i jest to sprawa jak najbardziej naturalna. Jednak możesz mieć wpływ na to, jak zmienia się twoje ciało. Przy równomiernym przybieraniu wagi, twoja skóra zdąży wyprodukować odpowiednią ilość komórek, przez co przygotuje się do zmian i unikniesz rozstępów.

Nawilżaj skórę

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie nawilżanie skóry. Tylko systematyczne działanie ma sens - pamiętaj o tej zasadzie Wybieraj kosmetyki sprawdzone i przetestowane przez inne matki. Gdy nie chcesz, aby skóra straciła elastyczność wybierz olejek do ciała Nivea Q10 plus i stosuj go codziennie. Zawarty w nim koenzym Q10 oraz olejek z awokado stymulują odnowę komórek i  ujędrniają skórę. Koenzym chroni kolagen, elastynę oraz DNA komórek. Wpływa to na wzmocnienie skóry i chroni ją przed rozstępami. Nie do przecenienia jest masaż w trakcie nakładania produktu. Przygotowuje on skórę do rozciągania i pomaga uniknąć rozstępów.

Peelingi i wizyty u kosmetyczki

Dwa raz w tygodniu zrób delikatny peeling całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem partii narażonych na pojawienie się rozstępów. Dzięki peelingowi kremy nawilżające  i zapobiegające powstawaniu rozstępów znacznie lepiej się wchłoną.

Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do sprawdzonego salonu kosmetycznego i skorzystaj ze specjalnych zabiegów dla kobiet w ciąży. Tylko pamiętaj, koniecznie powiedz o ciąży osobie wykonującej zabiegi!

Zimny i ciepły prysznic

Branie prysznica zimną i ciepłą wodą na zmianę, naprawdę czyni cuda. Potraktuj w ten sposób skórę na udach, brzuchu, pośladkach a także piersiach - to one są najbardziej narażone na rozstępy. Pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie - zakończ prysznic chłodnym strumieniem wody. Wówczas krem, którym nawilżamy skórę będzie zdecydowanie skuteczniejszy.

Odpowiednia dieta

Dieta kobiety w ciąży powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi cynku, który poprawia kondycję skóry, biorąc udział w syntezie kolagenu. Zbyt mała ilość cynku w diecie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów. Cynk w dużych ilościach znajdziesz w mięsie, owocach morza, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, orzechach i grochu.

Dbaj o piersi

Rozstępy mogą pojawić się nie tylko na udach, pośladkach czy brzuchu, ale też na piersiach. Przygotowują się one do karmienia dziecka już od pierwszych dni ciąży. Z każdym dniem stają się większe, a tempo zmian przyspiesza pod koniec ciąży. Jeśli nie chcesz, aby pojawiły się rozstępy, zwróć uwagę na biustonosz, który powinien idealnie podtrzymywać biust. Odpowiednia miseczka i szerokie ramiączka są w tym czasie na wagę złota.

Dodatkowo stosuj masaż i nawilżaj skórę specjalnymi kremami przeznaczonymi do pielęgnacji piersi w czasie ciąży. Tylko takie działanie da ci gwarancję, że nie stracą one jędrności i pomogą uniknąć rozstępów. Przy wmasowywaniu tych kremów omijaj brodawki, ich masaż może pobudzić wydzielanie oksytocyny, hormonu wywołującego skurcze macicy. A to już jest niebezpieczne dla utrzymania ciąży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas