Aloes na włosy: Właściwości i zastosowanie

Aloes to roślina, która znajduje zastosowanie w szeroko pojętej kosmetologii. W przypadku pielęgnacji włosów aloes pomoże w walce z łupieżem, nawilży zniszczone końcówki, a także ograniczy wydzielanie łoju i oczyści skórę głowy. Aloes na włosy można nakładać w postaci masek oraz stosować płukanki. Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz zrobić je samodzielnie w domu.

Aloes wzmacnia i odżywia włosy
Aloes wzmacnia i odżywia włosy123RF/PICSEL

Co to jest aloes?

Aloes jest rośliną, która należy do rodziny sukulentów. W naturalnych warunkach występuje na terenie Madagaskaru, wielu krajów Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Aloes ma tkankę, w której gromadzi się żelowa substancja, składająca się w 96 proc. z wody. Liście tej rośliny są bardzo mięsiste, a na ich brzegach widoczne są kolce. Kwiaty aloesu natomiast mają podłużny kształt i występują w kolorze żółtym, czerwonym bądź pomarańczowym.

Właściwości aloesu

Aloes pomaga w zwalczaniu łupieżu i wzmacnia włosy
Aloes pomaga w zwalczaniu łupieżu i wzmacnia włosy123RF/PICSEL

Aloes od wielu lat stosuje się ją jako środek pozwalający walczyć z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Doskonale radzi sobie w przypadku różnego rodzaju oparzeń, alergii czy nawet trądziku. Roślinę wykorzystuje się też jako produkt kosmetyczny. To ze względu na bardzo cenny sok aloesowy, który znajduje się w liściach rośliny. Posiada on wiele składników odżywczych, na przykład:

  • witaminy A, C oraz E - odżywiają włosy od wewnątrz oraz sprawiają, że rosną szybciej oraz są zdrowsze i mocniejsze,
  • witaminy B12 i kwas foliowy - składniki przyczyniają się do zmniejszenia ilości wypadających włosów. Dodatkowo witamina B12 sprawia, że nie przetłuszczają się szybko,
  • wapń - wzmacnia włosy, zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz sprawia, że pasma stają się nawilżone,
  • cynk - wpływa na tworzenie keratyny. To białko, które stanowi główny budulec włosa. Cynk ponadto ułatwia wchłanianie witaminy A oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

Substancje te w pozytywny sposób wpływają na skórę głowy oraz włosy. Ponadto aloes ma silne działanie nawilżające, dzięki czemu włosy stają się jeszcze bardziej wzmocnione i odżywione.

Jak stosować aloes na włosy?

Aloes na włosy możesz stosować przynajmniej raz w tygodniu. Kosmetyki z ekstraktem z aloesu, dostępne są w różnych formach - od masek po szampony, a skończywszy na płukankach do włosów. Bardzo dobrze sprawdzi się też miąższ aloesowy na włosy w formie okładu. Wystarczy, że nałożysz go na całą szerokość pasm i pozostawisz na dziesięć minut do całkowitego wchłonięcia. Następnie spłucz i umyj głowę. Taki zabieg będzie miał doskonałe działanie odżywcze i nawilżające. W wielu salonach fryzjerskich można spotkać się ze stosowaniem żelu aloesowego na skórę wokół twarzy. Zapobiega to odbarwieniu skóry, podczas nakładania farby na włosy.

Nawilżająca maseczka z aloesu

Domowe kuracje aloesem na włosy pomogą w ich regeneracji oraz nadadzą im blasku
Domowe kuracje aloesem na włosy pomogą w ich regeneracji oraz nadadzą im blasku123RF/PICSEL

Taka maseczka pozwoli na nawilżenie wszystkich warstw włosa. Staną się one miększe oraz bardziej błyszczące. Nawilżającą maseczkę z aloesu możesz wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Składniki:

  • 2 łyżki niemielonego siemienia lnianego,
  • 2 łyżki żelu aloesowego,
  • 2 szklanki wody.

Sposób wykonania:

  1. Do małego naczynia wlej dwie szklanki wody oraz dwie łyżki siemienia lnianego. Całość zagotuj i poczekaj, aż mieszanka zgęstnieje.
  2. Po wystudzeniu substancji dodaj do niej dwie łyżki żelu aloesowego i dokładnie wymieszaj.
  3. Całość nanieś równomiernie na włosy.
  4. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na pół godziny.
  5. Spłucz włosy ciepłą wodą i umyj szamponem.

Przeciwłupieżowa maseczka z aloesu

Aloes jest wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów z tendencją do łupieżu. Wtedy także często skóra głowy jest podrażniona i swędzi. Ponadto roślina zwalcza stan zapalny skóry głowy, a to właśnie on przyczynia się do powstawania łupieżu. Aloes zawiera kwasy tłuszczowe, które mają działanie przeciwzapalne.

Składniki:

  • 2 łyżki stołowe naturalnego jogurtu typu greckiego,
  • 2 łyżki stołowe żelu z aloesu,
  • 2 łyżki stołowe miodu.

Sposób wykonania:

  1. Połącz i wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.
  2. Nałóż mieszankę na całą długość włosów i owiń ręcznikiem. Pozostaw na pół godziny.
  3. Aby maska lepiej się wchłonęła, użyj suszarki. Wystarczy, że ciepły nawiew skierujesz na zawinięte pasma włosów.
  4. Na końcu spłucz maskę obficie ciepłą wodą i umyj głowę szamponem.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas