Biały nalot na języku: Jak się go pozbyć? Co może oznaczać?

Przyczyn powstawania białego nalotu na języku jest wiele. Z jednej strony może być on wynikiem błędów wynikających z pielęgnacji jamy ustnej, a z drugiej objawem poważnej choroby. Biała warstwa powoduje duży dyskomfort oraz budzi niepokój. Zdrowy język jest lekko zaróżowiony i pokryty małymi brodawkami. Każdy niepokojący sygnał powinien spowodować zapalenie się czerwonej lampki. Jak się pozbyć białego nalotu na języku? Czego może być objawem? Wyjaśniamy w tym artykule.

Biały nalot na języku może być objawem poważnych chorób i nie należy go bagatelizować
Biały nalot na języku może być objawem poważnych chorób i nie należy go bagatelizować123RF/PICSEL

Jak wygląda biały nalot na języku?

Biały nalot pokrywa całą lub większą powierzchnię języka, a czasami nawet jamę ustną. Często towarzyszącym objawem jest uczucie gorzkiego smaku w ustach, który wskazuje na poważniejsze objawy chorobowe. Choć czasami osad na języku pojawia się w przypadku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, sygnału tego nie wolno bagatelizować.

Bywają również przypadki pojawienia się białego nalotu u osób palących papierosy. Tytoń powoduje powstawianie osadu oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Stanowi to idealne środowisko do rozwoju bakterii, które ponadto mogą powodować stany zapalne jamy ustnej.

Czego może być objawem?

Biały nalot na języku może być też przyczyną złego dbania o higienę jamy ustnej
Biały nalot na języku może być też przyczyną złego dbania o higienę jamy ustnej123RF/PICSEL

Biały osad na języku to pierwszy niepokojący sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jeśli zauważysz na swoim języku duże białe plamy, które dodatkowo rogowacieją, może być to objaw rozwijającego się nowotworu. Jeśli natomiast na języku zauważyłeś szaro-biały nalot, zrób badania w celu wykluczenia duru brzusznego. Charakterystyczną cechą występującą przy tym schorzeniu jest rówież to, że nalot nie pokrywa czubka i brzegów języka.

Ponadto biały nalot na języku możesz występować jako objaw tzw. płonicy. To choroba wynikająca z powikłania paciorkowego zapalenia gardła. Dodatkowym objawem jest charakterystyczny rumień występujący na policzkach. Co jeszcze może oznaczać biały nalot na języku? Zdarza się, że w przypadku odwodnienia nasz organizm wysyła sygnały o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Wtedy na języku możesz zauważyć jasne ślady. Aby rozwiązać ten problem, pij minimum dwa litry wody dzienne. Ogranicz też spożywanie kawy, herbaty oraz alkoholu.

Jak pozbyć się białego nalotu z języka?

Na szczęście usunięcie białego nalotu z języka nie jest trudne. W swoim domu znajdziesz wiele preparatów, które pomogą ci w pozbyciu się problemu. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się produkty naturalne, które nie podrażnią języka oraz jamy ustnej. Ponadto przyczynią się one do zwalczenia bakterii oraz odświeżenia jamy ustnej. Aby twoje działania przyniosły pożądane efekty, możesz zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia języka.

Aloes

Aloes łagodzi podrażnienia oraz zwalcza bakterie na języku
Aloes łagodzi podrażnienia oraz zwalcza bakterie na języku123RF/PICSEL

Pierwszą z opcji jest zastosowanie aloesu, który ma właściwości łagodzące podrażnienia. Ponadto roślina ta niszczy szkodliwe patogeny, dzięki czemu niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Jak użyć aloesu do pozbycia się białego nalotu? Wystarczy, że do połowy szklanki nalejesz soku z cytryny i przepłuczesz nim jamę ustną. Na końcu możesz użyć szczotki do języka, dzięki czemu osad zejdzie bez trudu.

Gliceryna spożywcza

Kolejną propozycją jest zastosowanie gliceryny spożywczej. Ma ona działanie odkażające, dzięki czemu bez trudu usunie bakterie i oczyści jamę ustną. Aby pozbyć się uciążliwego nalotu z języka, niewielką ilość tego specyfiku umieść na języku, a następnie delikatnie rozprowadź miękką szczoteczką do zębów. Pozostaw na pięć minut, a na koniec wypłucz dokładnie jamę ustną i gotowe!

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Soda oczyszczona skutecznie poradzi sobie z białym nalotem na języku
Soda oczyszczona skutecznie poradzi sobie z białym nalotem na języku123RF/PICSEL

Soda oczyszczona to substancja o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym, więc bez problemu pomoże ci w usunięciu białego nalotu z języka. Natomiast sok z cytryny pozwoli w pozbyciu się brzydkiego zapachu z ust. Roztwór przyrządzisz, mieszając ze sobą oba składniki w proporcji 1:1. Taką mieszankę rozprowadź równomiernie po języku i pozostaw na minutę lub dwie.

Kurkuma

Kurkuma wykazuje duże właściwości antyseptyczne, dzięki czemu zwalczy bakterie znajdujące się na języku. Z jego zastosowaniem biały nalot zniknie w mgnieniu oka. Aby lepiej rozprowadzić przyprawę, dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny i wymieszaj (proporcje 2:1). Tak uzyskaną substancję nałóż na język i pozostaw na około minutę. Możesz do tego użyć miękkiej szczoteczki do zębów, co znacznie ułatwi zadanie.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas