Reklama

Nosisz takie skarpetki? To dlatego pocą ci się stopy

Choroby stóp w postaci grzybicy, nadmiernej potliwości czy nieprzyjemnego zapachu często niesłusznie kojarzone są z brakiem zachowania odpowiedniej higieny. Takie przypadłości mogą być jednak związane ze złym zdrowiem skóry stóp, na co często wpływ ma dobór nieodpowiednich skarpetek.

Jakie skarpetki wybrać?

Skarpetki wykonane z włókien naturalnych są przeważnie droższe od tych, uszytych z włókien syntetycznych, dlatego większość osób sięga po skarpety w niższej cenie, nie zdając sobie sprawy, jak rodzaj tkaniny wpływa na ich stopy.

Skarpety z włókien naturalnych zapewniają dużo lepszą wentylację stóp, przepuszczając odpowiednią ilość powietrza. Jeśli nawet stopa w takiej skarpecie znacząco się spoci, to nadmiar wilgoci wchłaniany jest przez naturalne włókna, a następnie zostaje odparowany. Należy pamiętać, że długotrwałe utrzymywanie stóp w zapoconej, syntetycznej skarpecie sprzyja powstawaniu dermatofitów - grzybów, najczęściej odpowiedzialnych za chorobę grzybicy stóp i paznokci.

Reklama

Skarpetki wykonane z włókien naturalnych, takich jak m.in. bawełna, charakteryzują się lekkością, miękkością i są odporne na częste pranie, co ma niebagatelny wpływ na wydłużoną zdolność ich użytkowania. Ponadto włókna bawełniane wykazuje cechy antyalergiczne i świetnie przepuszczają powietrze.

Dobrym wyborem będą również skarpety wykonane z włókna lnianego, bambusowego czy konopnego, które działają antybakteryjnie. Jeśli chodzi o włókna zwierzęce, to należy sięgać po skarpetki jedwabne i wełniane, charakteryzujące się dużą przepuszczalnością powietrza i właściwościami termoizolacyjnymi.

Syntetyczny - nie zawsze zły

Skarpety wyprodukowane z włókien syntetycznych również pomogą w zachowaniu odpowiedniej higieny stóp. Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju skarpet są te wykonane z włókna węglowego, które są odporne na przetarcia, a w dodatku posiadają właściwości antybakteryjne i wentylacyjne.

Skarpety bezuciskowe - tlen dla stóp

Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu spędził cały dzień w mocno uciskających skarpetach, które sprawiały stopom ogromny dyskomfort. Zbyt ciasny ściągacza wokół kostki, w dużej mierze utrudnia transport tlenu do stóp, przyczyniając się do powstania nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepiej wybierać skarpetki bezuciskowe wykonane z naturalnego włókna bambusowego. Dzięki temu zapewnimy stopom działanie antyalergiczne i zmniejszymy ryzyko wystąpienia grzybicy

***

Zobacz także:

Najgorsza pozycja do spania. Ortopedzi biją na alarm

Produkty, którymi leczyły się nasze babcie

Plamy z potu - jak się och pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarpety | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama