Dermatolodzy oceniają domowe sposoby na trądzik. Na które należy uważać?

W walce z trądzikiem mogą pomóc nie tylko apteczne preparaty, ale również domowe sposoby. Jednak nie wszystkie metody, o których możemy dowiedzieć się z internetu, będą skuteczne przy próbie pozbycia się wyprysków. Dermatolodzy oceniają je i mówią, jak jest naprawdę.

Domowe sposoby na trądzik nie zawsze są skuteczne
Domowe sposoby na trądzik nie zawsze są skuteczne123RF/PICSEL

Nikt z nas nie lubi, gdy w najmniej spodziewanym momencie dostrzeżemy na swojej twarzy pryszcza. Niektórzy muszą się z trądzikiem mierzyć cały czas. Choć istnieje wiele sposobów na pozbycie się go, warto rozpocząć od tych domowych. Co myślą o nich dermatolodzy?

Domowe sposoby na trądzik - pasta do zębów

Jednym z domowych sposobów na trądzik jest pasta do zębów. Niestety okazuje się, że nie jest to wcale dobrym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach faktycznie może pomóc zmniejszyć wypryski poprzez wysuszenie skóry, jednak w dłuższym okresie będzie to prowadzić do podrażnień przez zawarty alkohol.

Inne składniki, takie jak barwniki lub środki smakowe, mogą potencjalnie powodować kontaktowe zapalenie skóry w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i swędzenia
powiedziała dermatolożka dr Brendan Camp

Domowe sposoby na trądzik - pasta z aspiryny

Inne rozwiązanie to popularne szczególnie na TikToku połączenie zmiażdżonej aspiryny z wodą. Powstałą w ten sposób pastę nakłada się następnie na twarz. Dermatolodzy podkreślają jednak, że nie ma badań potwierdzających skuteczność aspiryny w walce z trądzikiem.

Dermatolożka Merisa Garshick zwraca uwagę, że kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie nie jest tym samym co kwas salicylowy, który jest częstym składnikiem produktów stosowanych na problemy skórne. Stwierdziła, że są inne, lepsze opcje.

Domowe sposoby na trądzik - zielona herbata

Zielona herbata ma wiele właściwości zbawiennych dla naszego organizmu
Zielona herbata ma wiele właściwości zbawiennych dla naszego organizmu 123RF/PICSEL

Inaczej specjaliści ocenili właściwości zielonej herbaty, która bywa dodawana do toników, peelingów czy masek. Podkreślają, że zawarte w niej polifenole pomagają zmniejszać produkcję sebum, a tym samym leczyć istniejące ogniska zapalne i zapobiegać powstawaniu nowych.

Zielona herbata jest doskonałym składnikiem do pielęgnacji skóry ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciw zaczerwienieniu i przeciwdrobnoustrojowe
powiedziała dermatolożka dr Blair Murphy-Rose
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 63: Klaudia ŚmiejaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas