Kuracja na twarde pięty i odciski. Wykonuj dwa razy w tygodniu, a stopy będą jak aksamit

Na stopach spoczywa ciężar całego ciała, lecz mimo to wielu z nas pomija je w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Dbamy o skórę twarzy, stosując kremy i maseczki. Wmasowujemy balsamy w uda i pośladki, aby pozbyć się cellulitu, dużą wagę przywiązujemy także do kondycji włosów. Czas zająć się zmęczonymi stopami, aby usunąć zrogowaciałą skórę, odciski i brzydki zapach. Regeneracyjne kąpiele nóg to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zobacz, z jakich składników je przygotować.

Jak dbać o stopy, by skóra była gładka i odżywiona?
Jak dbać o stopy, by skóra była gładka i odżywiona?123RF/PICSEL

Domowe sposoby na popękane pięty

Stopy nie mają lekkiego życia. Obciążenia, jakim ulegają każdego dnia, odbijają się negatywnie na kondycji skóry. Staje się ona bardziej podatna na rogowacenie. Niejednokrotnie pojawiają się pęknięcia, które mogą przeistoczyć się w bolesne rany, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jak widać, pielęgnacja stóp to nie tylko kwestia estetyczna, o której zaczynamy myśleć intensywniej, gdy zbliża się sezon na sandały.

Zacznijmy więc od domowych sposobów na miękką skórę pięt. Kąpiele okażą się wybawieniem, gdy dużo chodzimy, nosimy obuwie wykonane z mało przewiewnych materiałów lub intensywnie korzystamy z tarki do stóp.

Usuń odciski i twardą skórę ze stóp naturalnymi metodami
Usuń odciski i twardą skórę ze stóp naturalnymi metodami123RF/PICSEL
  • Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie sody oczyszczonej w pielęgnacji stóp. Produkt ten posiada właściwości zmiękczające, pomoże więc usunąć martwy naskórek i zrogowacenia. To również sprawdzona metoda na pozbycie się odcisków. Wystarczy, że do miski z wodą wsypiesz dwie łyżki sody i w takiej kąpieli będziesz moczyć stopy przez 10-15 minut. Zabieg wykonuj co trzy dni, a szybko zauważysz efekty. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania tego patentu jest obecność ran i owrzodzeń na skórze.
  • Innym wariantem jest wymieszanie dwóch łyżeczek sody w 500 mililitrach ciepłego mleka. Jego ilość możesz zwiększyć w taki sposób, aby mieszanka miała szansę dotrzeć do każdej partii skóry stóp wymagającej opieki. Mleko zawiera tłuszcze i białka, które wzmacniają działanie nawilżające i wygładzające. Wystarczy, że zamoczysz stopy w takiej kąpieli na 10 minut. Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Przyczyny nadmiernej potliwości i brzydkiego zapachu stóp bywają różne. Mogą być one objawem zaburzeń pracy tarczycy albo cukrzycy — jeśli istnieje podejrzenie tych chorób, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Częściej jednak powody nieprzyjemnej woni są bardziej prozaiczne i wynikają z niedostatecznej higieny stóp oraz noszenia butów wykonanych ze sztucznych materiałów.

Brzydki zapach stóp bywa niezwykle krępujący. Konieczność zdjęcia butów w domu znajomych powoduje u wielu osób duży dyskomfort. Zamiast rezygnować z życia towarzyskiego, zastosuj naturalne metody walki z problemem. Jak przygotować odświeżającą kąpiel dla stóp? Z pomocą przychodzą zioła z naturalnej apteczki.

  • 1 łyżeczkę suszonego rozmarynu i 1 łyżeczkę szałwii zalej szklanką gorącej wody. Odczekaj przynajmniej kwadrans, by napar nabrał mocy.
  • Gdy ostygnie, przelej go do miednicy i dolej ciepłą wodę.
  • Stopy mocz przez 30 minut. Dla najlepszych efektów taki rodzaj kuracji stosuj trzy razy w tygodniu. Nie tylko pozbędziesz się brzydkiego zapachu, ale też zrelaksujesz się za sprawą kojącego aromatu ziół.

Doceń babcine metody walki z grzybicą

Zaczyna się od swędzącej skóry, zwłaszcza między palcami. Z czasem skóra zaczyna się łuszczyć, pojawiają się zaczerwienienia i wysypka, a także uczucie pieczenia oraz ból. Jeśli to zignorujemy, dojdzie do wystąpienia pęcherzy i wrzodów. Objawów grzybicy stóp pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarskim. Istnieją jednak naturalne sposoby, które wspomogą leczniczą kurację i ułatwią wyeliminowanie tej uciążliwej przypadłości.

Leczenie grzybicy warto wspomagać naturalnymi środkami
Leczenie grzybicy warto wspomagać naturalnymi środkami123RF/PICSEL

W czym moczyć stopy, by pozbyć się grzybicy? W tym przypadku też sięgnij do kuchennych zapasów. Twoim kołem ratunkowym okaże się czosnek. Wszystko za sprawą jego antybakteryjnych właściwości.

  • Leczniczą kąpiel przygotuj wieczorem, kiedy nie planujesz nigdzie wychodzić. Kuracja może bowiem skutkować czosnkowym aromatem na stopach.
  • Kilka ząbków czosnku przeciśnij przez praskę i wrzuć do miski z ciepłą wodą.
  • Zanurz stopy na pół godziny.
  • Po zakończeniu kąpieli zadbaj o to, by dokładnie wytrzeć każdy zakamarek stopy, nie pomijając przestrzeni między palcami.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas