Reklama

Kontrolujemy swoje zdrowie sprawdzając węzły chłonne

Robiąc szybki test, łatwo sprawdzić czy nie mamy problemu z powiększonymi węzłami chłonnymi oraz innymi problemami, które mogą budzić niepokój. Gruczoły te występują na szyi, pod pachą, w pachwinie oraz z tyłu uszu. Gruczoły te, są ważnym elementem układu limfatycznego (chłonnego), który ma za zadanie chronić nasz organizm przed zakażeniem i infekcją. Dzięki swoim funkcjom ostrzegawczym mogą pomóc w odpowiednim czasie poinformować nas o ewentualnych problemach zdrowotnych.

Węzły chłonne są to małe gruczoły, które działają na zasadzie strażnika odporności. Każdy wirus, bakteria czy grzyb kiedy chce się przedostać do naszego organizmu jest niszczony, zanim jeszcze przedostanie się do naszego układu krwionośnego. Zdarza się jednak tak, że dochodzi do obrzęku węzłów chłonnych, który charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem. Obrzęk węzłów chłonnych oznacza również, że w naszym organizmie zaczyna dziać się coś niedobrego.

Jeśli stwierdzisz, że twoje węzły chłonne są opuchnięte na szyi, za uchem lub w innych miejscach to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Oczywiście nie oznacza to, że cierpisz na jakąś poważną chorobę, ponieważ przyczyną opuchniętych węzłów może być nawet zwykłe przeziębienie lub stan zapalny w organizmie. Niektóre z najczęstszych przyczyn powiększenia węzłów chłonnych to:

Reklama

- przeziębienie, odra, ospa wietrzna, opryszczka, HIV

- gronkowiec, gruźlica, choroby bakteryjne

- histoplazmoza, zakażenia grzybicze

- toksoplazmoza

- toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów

- rak płuc, chłoniak, białaczka oraz inne choroby nowotworowe

Oczywiście nie ma definicji, która mówi, że każde powiększenie węzłów chłonnych musi oznaczać chorobę. Zdarza się tak, że czasem lekkie powiększenie węzłów jest czymś normalnym. Ważne jest jednak, aby każdą zmianę konsultować z lekarzem. Dodatkowym sygnałem, który mówi nam o tym, że powinniśmy się udać do lekarza mogą być:

- ciepło, stan zapalny i zaczerwienienie w miejscu węzła chłonnego

- nietypowe grudki

- ból i tkliwość w miejscu węzłów chłonnych

- jednoczesne objawy zakażenia takie jak katar, kaszel, ból głowy, zawroty głowy, pocenie się, zmęczenie, dreszcze oraz gorączka

W niektórych przypadkach, gruczoł może wrócić do pierwotnego rozmiaru bez leczenia, ale w niektórych konieczna jest konsultacja u lekarza. Jeśli tylko wystąpią u ciebie niepokojące objawy zgłoś się na badania. Leczenie powiększonych węzłów chłonnych będzie obejmowało biopsje węzła i dalsze leczenie lekami homeopatycznymi. Równie dobrze jest się ratować zabiegami ziołowymi oraz suplementami, takimi jak witaminy z grupy A, C i D3 oraz selen, cynk, olej rybny i probiotyki. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby regularnie konsultować swój stan zdrowia u lekarza oraz badać się regularnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węzły chłonne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy