Reklama

Maseczki wielorazowe: Jakich błędów unikać przy noszeniu? Jak je prać?

W dobie zdrowotnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa produktem niezbędnym - poza rękawiczkami zabezpieczającymi dłonie - są maseczki jednorazowego i wielorazowego użytku. Wiele osób, mimo że regularnie je nosi, robi to źle. Jak je zatem zakładać, aby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć twarz przed patogenem? Dlaczego maseczki powinny zakrywać nos i nie wolno ich ściągać już po wyjściu z domu? W jakiej temperaturze i przy użyciu jakich środków należy maseczki wielorazowe prać? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Maseczka - chroni, ale tylko minimalizuje ryzyko

Po wybuchu pandemii w środkach masowego przekazu zaroiło się od informacji i wskazówek dotyczących maseczek jednorazowego i wielorazowego użytku, ale co do tego, jak odpowiednio je nosić wciąż pojawiają się pytania i wątpliwości. Wiadomo, że nie zapewniają one stuprocentowej pewności i nie dają gwarancji, że osoba je nosząca nie zarazi się patogenem, ale z pewnością minimalizują ryzyko niebezpieczeństwa i sprawiają, że człowiek bardziej kontroluje to, co dzieje się z jego twarzą.

Maseczka powinna przykrywać nos i podbródek

Bez względu na to, czy na co dzień korzysta się z maseczek jednorazowych czy wielorazowych, trzeba absolutnie przestrzegać kilku zasad. Podstawowa i kluczowa dotyczy tego, że przed nałożeniem maseczki należy starannie umyć ręce skutecznymi środkami dezynfekującymi (płynem odkażającym, mydłem, itp.). Specjaliści wskazują ponadto, że maseczkę należy zakładać, trzymając ją za gumki, sznureczki czy inne uchwyty, które posiada. Kluczowe jest także miejsce jej ułożenia. Zgodnie z wskazówkami ekspertów, nos ani podbródek nie powinien pozostawać poza maską. (Nie wolno zatem maseczki jednorazowej czy wielorazowej nosić poniżej nosa).

Reklama

Maseczki pod żadnym pozorem nie wolno ściągać na zewnątrz

Warto pamiętać, że nawet jeśli istnieje konieczność przeprowadzenia rozmowy z drugą osobą, nie wolno zsuwać maseczki z twarzy - poniżej nosa czy podbródka. Podstawowa zasada bezpiecznego korzystania z maseczek (tak jednorazowych jak i wielorazowych) brzmi: jeśli zakładasz maseczkę, aby zabezpieczyć się przed patogenami na zewnątrz, załóż ją starannie w domu i zdejmij ją dopiero po powrocie do niego.

Maseczka nie powinna być zbyt luźna

Kluczowe jest ponadto odpowiednie przyleganie maseczki do twarzy. Specjaliści zwracają uwagę, że nie zabezpiecza ona nas w odpowiedni sposób, gdy jest ułożona i zapięta zbyt luźno. Jeśli na co dzień korzysta się z maseczki, która nie posiada gumowych zaczepów tylko sznurki, należy je odpowiednio mocno zawiązać.

Gdzie kupić maseczkę, gdy nie jest dostępna w aptece?

Maseczki najlepiej nabywać w aptece, ale w sytuacji pandemii, gdy stały się towarem wyjątkowo trudno dostępnym, warto skorzystać z usług sklepów internetowych. Ceny maseczki wielorazowej mieszczą się w przedziale cenowym sięgającym 10-20 złotych. Zwykle trzeba wyposażyć się także w filtr, który należy umieścić w kieszonce wewnątrz maseczki. Co ważne, filtr jest jednorazowego użytku! Po zastosowaniu trzeba go po prostu wyrzucić. Maseczkę wielorazowego użytku można także samodzielnie uszyć w domu. Zadanie to nie jest bardzo skomplikowane, ale mimo wszystko wymaga pewnych umiejętności.

Jak prać maseczkę wielorazową?

Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed zarazkami i patogenami, które kumulują się na maseczce, należy zwracać uwagę, aby nie dotykać maseczki od zewnętrznej strony. Po powrocie do domu i zdjęciu maseczki nie wolno odkładać jej w przypadkowe miejsce (a zwłaszcza na stoły czy blaty, gdzie zwykle kładziemy jedzenie i spożywamy posiłki). Maseczki wielorazowe najlepiej umieścić w strunowym worku albo od razu wrzucić do pralki automatycznej.

Maseczki wielorazowe wymagają odpowiedniej temperatury podczas prania, sięgającej minimum 60 stopni Celsjusza (Wskazywana optymalna temperatura to 90 stopni Celsjusza). Jeśli chodzi o dobór środków, w przypadku bawełnianej maseczki wielorazowej warto wykorzystać tradycyjne preparaty piorące.

Po wypraniu maseczki wielorazowej w wysokiej temperaturze i wysuszeniu zaleca się prasowanie jej żelazkiem ustawionym na temperaturę sięgającą 100-110 stopni Celsjusza. Wypraną maseczkę najlepiej przechowywać w nowym woreczku albo w zamykanej szafce - aż do kolejnego użycia i wyjścia na zewnątrz.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby płuc | maseczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy