Polipy macicy - leczenie hormonalne lub operacja

Każdy polip endometrialny powinien być bardzo dokładnie zdiagnozowany
Każdy polip endometrialny powinien być bardzo dokładnie zdiagnozowany-123RF/PICSEL

Ważne, gdzie się znajdują

  • w szyjce macicy rozwijają się tzw. polipy szyjkowe. Lekarz może je wykryć nawet przy użyciu wziernika, podczas zwykłego badania ginekologicznego.
  • wewnątrz macicy rosną polipy tzw. endometrialne. Nieco częściej tworzą się one u kobiet w okresie menopauzy. Można je wykryć tylko podczas badania USG przezpochwowego.

Niejednoznaczne objawy

Kuracja hormonalna

Dokładna diagnoza

Łyżeczkowanie macicy

Gdy zmiana jest groźna

  • Klasyczny zabieg: Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu macicy. Po takiej operacji trzeba zostać zwykle od 6 do 10 dni w szpitalu. Przez kilka tygodni należy prowadzić bardzo oszczędzający tryb życia, a powrót do pełnej formy trwa kilka miesięcy.
  • Laparoskopia: Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Tuż przy pępku lekarz robi nacięcie, przez które wprowadza laparoskop. Dzięki niemu obserwuje na monitorze wnętrze jamy brzusznej i pole operacji. Przez drugie nacięcie w dole brzucha wprowadza mikronarzędzia i maleńkimi fragmentami usuwa całą macicę. Ta technika zabiegu nie może być jednak stosowana we wszystkich przypadkach, np. u kobiet, których macica jest bardzo duża. W szpitalu trzeba pozostać nie dłużej niż 5 dni. Jednak powrót do pełnej formy trwa przynajmniej kilka tygodni. Po zabiegu nie wolno dźwigać. Wizyty kontrolne u ginekologa są konieczne, by nie przegapić momentu, w którym łagodna zmiana przekształci się w niebezpieczny nowotwór. Jeśli, więc lekarz wykryje polip, nie można tego lekceważyć.
Świat kobiety
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?