Reklama

Umeboshi: Japoński sekret zdrowia i długowieczności

Japońskie śliwki umeboshi to świetny dodatek do potraw i zdrowa przekąska posiadająca mnóstwo wartości odżywczych i leczniczych. Wyrazisty, aromatyczny smak sprawia, że pokochali ją nie tylko Japończycy, ale cały zachodni świat. Umeboshi wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego, regeneruje wątrobę, poprawia samopoczucie i można ją stosować jako naturalny środek profilaktyczny chroniący przed rakiem. Japońskie śliwki są smaczne, zdrowe i niskokaloryczne – pora włączyć je do swojej diety!

Co znaczy umeboshi?

W języku japońskim umeboshi oznacza „suszoną śliwkę”, choć tak naprawdę to gatunek moreli. Owoc jest zbierany w czerwcu, w czasie kiedy jest najbardziej kwaśny. Owoce są marynowane i suszone w celu konserwacji, ale też wydobycia z nich najlepszych właściwości. W Japonii od wieków są dodawane do różnych potraw. Zawierają witaminy A, B, C i E, minerały takie jak: potas, wapń, fosfor i żelazo, kwasy organiczne, a także błonnik i przeciwutleniacze. 100 gram owocu to tylko 33 kalorie.

Jedząc umeboshi, dbasz o zdrowie

Te okrągłe i pomarszczone owoce kryją w sobie wiele cennych właściwości. Są bardzo bogate w kwasy organiczne, które nie ulegają rozkładowi w procesie fermentacji. Pomagają one oczyścić organizm z kwasu mlekowego, przeciwdziałają zakażeniom dróg moczowych, zapobiegają wrzodom żołądka, regulują procesy trawienia i wzmacniają apetyt. Są bardzo pomocne przy zatruciach pokarmowych, kiedy żołądek jest osłabiony i nie wydziela wystarczającej ilości kwasu solnego, który mógłby zlikwidować bakterie. Umeboshi przejmują częściowo tę rolę, działając bakteriobójczo i zmniejszając nudności. Japońskie śliwki, wspierając działanie układu trawiennego i oczyszczając organizm, poprawiają też ogólne samopoczucie.

Reklama

Japończycy wierzą, że umeboshi zmniejszają ryzyko udaru, zwłaszcza w upalne dni. Dzięki wysokiej zawartości błonnika przyspieszają także metabolizm i ułatwiają odchudzanie. Badania naukowców dowodzą również, że u osób spożywających umeboshi i cierpiących na nowotwory rozwój komórek rakowych był znacznie wolniejszy. Japońskie śliwki zawierają też przeciwutleniacze, które usuwają wolne rodniki i zabezpieczają komórki przed uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne w profilaktyce cukrzycy, nowotworów i chorób serca. Zawarte w owocach kwasy pozwalają na lepsze przyswajanie wapnia przez organizm. Umeboshi poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, poprawiają też stan kości.

Dodawaj japońskie śliwki do posiłków

Umeboshi idealnie komponują się z sałatkami owocowymi i warzywnymi, a także gotowanymi warzywami i pieczonymi mięsami. Japończycy podają je jako dodatek do ryżu. Pokrojone na kawałki świetnie sprawdzą się w słodkich deserach.

Umeboshi można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. 150 gram suszonych owoców kosztuje około 30 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowa żywność | kuchnia azjatycka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy