Reklama

Wkładki do zadań specjalnych

Właściwie dobrane, podpierają stopy dokładnie w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne.

Nie oczekujmy od nich cudownego usunięcia deformacji stóp. Ale dobre wkładki do butów nie dopuszczają do pogłębiania się wady, korygują ją, uśmierzają ból. Są pomocne głównie przy płaskostopiu i halluksach.

Wkładki korygujące płaskostopie. Obniżenie lub zanik podłużnego bądź poprzecznego sklepienia stopy powoduje przyleganie całej jej powierzchni do podłoża. Tak się dzieje, gdy więzadła stopy są osłabione w taki sposób, że zamiast mieć podparcie w trzech punktach (anatomicznie są nimi: pięta oraz ostatnia i pierwsza kość śródstopia), podeszwa styka się całą powierzchnią z podłożem.

Reklama

Obniża się lub ginie podłużne wysklepienie stopy. Zadaniem wkładki jest zapewnić stopie podparcie tam, gdzie powinno być wysklepienie. W tym miejscu znajduje się dość twarda pelota (poduszeczka), która wymusza na stopie prawidłowe ustawienie. Wkładka musi być dostosowana do rozmiaru stopy - wtedy pelota znajdzie się w odpowiednim miejscu. Są wkładki całkowite, pokrywające spód wnętrza buta. Do obuwia z odkrytym przodem możemy kupić wkładki "dwie trzecie" - kończą się przed palcami.

Pomoc przy halluksach. Zniekształcone paluchy stóp to częste powikłanie płaskostopia poprzecznego. Podbicie na przodostopiu powinno mieć kształt lekkiego łuku. Jeśli nie ma tego wygięcia, paluch zmienia swoje ustawienie na nieprawidłowe. Przeciwdziała temu wkładka, w której pelota znajduje się tuż za palcami. Oprócz takich wkładek osoby z tego typu wadami mają do wyboru różne kliny i osłony na halluksy.

Kupując wkładkę, włóżmy ją do buta i postójmy chwilę. Sprawdźmy, czy podpiera stopę tam, gdzie powinna. Jeśli obawiamy się, że będzie się przesuwać podczas noszenia, możemy ją umocować za pomocą cienkiej, dwustronnie klejącej taśmy. Wkładki koniecznie powinny nosić osoby, które dużo stoją, dużo chodzą lub mają nadwagę - to wszystko dodatkowo obciąża stopy z deformacjami.

Zdaniem eksperta

Wkładki do butów trzeba starannie dobrać, najlepiej z pomocą ortopedy. Czasem konieczne jest wykonanie wkładek na zamówienie. Niekorygowane lub korygowane niewłaściwie płaskostopie może powodować ból stóp i dalsze zniekształcenia. Niewłaściwe ustawienie stóp odbija się na kolanach, biodrach i kręgosłupie. Mogą się rozwijać stany zapalne stawów i więzadeł.


Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy