Zioła na najczęstsze kobiece dolegliwości
Warto znać zastosowanie popularnych roślin, gdyż pomagają pozbyć się przykrych objawów bez użycia leków. Wykorzystuj ich moc na co dzień!
Zioła mają naprawdę mnóstwo zastosowań: łagodzą stany zapalne, pomagają zwalczyć ból, poprawiają nastrój, wspomagają trawienie. Kryją bowiem w sobie wiele dobroczynnych substancji, które pobudzają naturalne siły obronne organizmu. Zawierają m.in. olejki lotne działające przeciwbólowo, rozgrzewająco i uspokajająco. Z ziół możesz przygotować napary, nalewki, kompresy lub kąpiele. Podpowiadamy, jak je zastosować.
Wiele kobiet narzeka na złe samopoczucie tuż przed okresem i w trakcie. Często bolą nas piersi, podbrzusze. Skarżymy się też na nieregularne, obfite krwawienia. Oto zioła, które pomogą uregulować cykl i skutecznie złagodzą dolegliwości.
Herbatka z pokrzywy.
Zmniejsza krwawienie. Zawiera też sporo żelaza, które tracimy, kiedy mamy zbyt obfite miesiączki. Dwie łyżki suszu zalej szklanką wrzątku. Przykryj. Po 10 minutach odcedź. Pij dwa razy dziennie między posiłkami.
Nalewka z liści malin.
Liście tych owoców regulują niewielkie wahania cyklu miesiączkowego. Przygotuj z nich nalewkę. Potrzebujesz: 50 g kwiatów hibiskusa, 100 g liści malin, 300 g miodu i litr czerwonego wytrawnego wina. Zioła wrzuć do wrzącego wina i gotuj 10 minut pod przykryciem na niewielkim ogniu. Odstaw na godzinę. Przecedź i wymieszaj z miodem. Pij rano i wieczorem po 2 łyżki (przez 2 tygodnie).
Napar z arcydzięgla, głogu, melisy i maczka kalifornijskiego.
Zmieszaj równe części ziół. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Pij przez kilka dni przed okresem, kiedy masz złe samopoczucie.
Nasza rada: jeśli twoim problemem jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, zapytaj w aptece lub w sklepie zielarskim o gotowe mieszanki suszonych ziół, np. z niepokalankiem mnisim, zielem krwawnika, lub o olejki: majerankowy, geraniowy (dodaje się je do kąpieli).
Przytrafiają się chyba każdej kobiecie. Ich powodem może być: kuracja antybiotykami, kąpiele w basenie czy obniżona odporność. Zioła pomogą ci zmniejszyć stan zapalny i złagodzą świąd, ból oraz pieczenie.
Odwar z liści babki lancetowatej.
To dobry środek o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym - zmniejszy przekrwienie i opuchnięcie okolic intymnych. Łyżkę suszonych liści zalej szklanką gorącej wody i gotuj 5 minut. Odwarem przemywaj opuchnięte miejsca nawet kilka razy dziennie.
Odwar z rumianku, kory dębu, nagietka.
Gotową mieszankę (Vagoan, 4 zł) kupisz w aptece. Przemywaj okolice intymne 3 razy dziennie.
Nasza rada: gdy często masz zakażenia grzybicze lub bakteryjne, skonsultuj się z ginekologiem lub internistą. Skłonność do nich może być efektem np. cukrzycy.
Żyjesz w biegu, zamartwiasz się problemami, masz ciężki okres w pracy? Odpowiednio dobrane zioła złagodzą skutki stresu (np. bezsenność), zmniejszą rozdrażnienie, napięcie i poprawią nastrój.
Z dziurawca i mięty.
Taki napar zwalczy depresyjny nastrój. Łyżkę kwiatów dziurawca i łyżeczkę liści mięty zalej szklanką wrzątku i przykryj na pół godziny. Odcedź. Pij dwa razy dziennie po szklance naparu.
Z melisy i lawendy.
Przygotuj kąpiel, która pomoże ci zasnąć. Po dwie łyżki obu suszonych ziół zalej litrem zimnej wody. Gotuj na wolnym ogniu ok. 5 minut, po odcedzeniu wlej do wanny napełnionej ciepłą wodą.
Nasza rada: kup kominek zapachowy (ok. 9 zł, Allegro.pl). Do górnej części wlej wodę i 10 kropli olejku np. z rozmarynu (działa przeciwdepresyjnie). Zapal podgrzewacz i wstaw do wnętrza kominka. Wdychaj aromat.
Tłuste, ciężkostrawne dania, słodycze, alkohol, zażywanie leków przeciwbólowych - to wszystko nie służy wątrobie. Dlatego raz na jakiś czas warto zmienić sposób odżywiania się oraz oczyścić organizm z toksyn. Wspomogą cię w tym niektóre ziółka.
Odwar z korzeni mniszka oraz ostropestu plamistego.
Pomoże, gdy cierpisz na kolkę wątrobową - bolesną przypadłość powodującą silne kłucie w prawym boku pod żebrami. Aby przygotować leczniczy napój, zmieszaj po 1 łyżeczce korzeni obu ziół i zalej szklanką wrzątku. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki przez 14 dni.
Napar z owoców jałowca.
Działa żołciopędnie i pobudzająco na żołądek i wątrobę. Wspomaga też wydalanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Łyżeczkę suszonych owoców jałowca zalej szklanką zimnej wody, podgrzewaj kilka minut i odstaw do naciągnięcia. Pij 3 razy dziennie po łyżce.
Herbatka z krwawnika.
Uwalnia wątrobę od toksycznych związków trafiających do organizmu np. wraz z pożywieniem. Łyżeczkę ziele zalej szklanką wrzątku. Herbatkę popijaj małymi łykami przez cały dzień.
Nasza rada: jeśli chcesz poprawić funkcjonowanie wątroby, kup w aptece preparat zawierający wyciąg z karczocha lub olej z orzechów cedrowych, który wspomaga trawienie.