Czeka to każdego kierowcę, ale w różnym terminie. Sprawdź, kiedy zaklepać termin w wydziale komunikacji

Od 10 lat prawo jazdy wydawane jest terminowo, a po upływie jego daty ważności konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu. Jak sprawdzić, kto powinien wymienić prawo jazdy w 2023 r.? Ile to kosztuje, gdzie się zgłosić i jakie dokumenty należy przygotować?

Za jazdę bez aktualnych uprawnień przewidziany jest wysoki mandat
Za jazdę bez aktualnych uprawnień przewidziany jest wysoki mandatARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Wymiana prawa jazdy 2023 - fakty i mity

Od 2013 r. wszystkie dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów wydawane są na okres od 5 do 15 lat. Większość kierowców może liczyć na przyznanie uprawnień w maksymalnym wymiarze czasu. Szybciej ważność stracą natomiast dokumenty osób posiadających problemy ze zdrowiem, takie jak duża wada wzroku.

W związku z faktem, że w tym roku mija dekada od wprowadzenia dokumentów o określonym terminie ważności, w sieci pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, dotyczących konieczności ich wymiany. Warto je zdementować. Większość osób, które otrzymały prawo jazdy po zmianach z 2013 r., będzie musiała wyrobić nowy dokument najwcześniej za 5 lat. 

Natomiast osoby, które otrzymały uprawnienia do prowadzenia pojazdu na krótszy okres, termin ważności sprawdzą bezpośrednio na dokumencie (druga strona blankietu, rubryka nr 11) lub w aplikacji mObywatel.

Kierowcy z dłuższym stażem, którzy mają prawo jazdy więcej niż 10 lat, a ich dokumenty były wydawane bezterminowo, również będą musieli przygotować się na ich wymianę. Proces ten rozpocznie się jednak dopiero w 2028 r. i potrwa do 2035 r. 

Wymiana prawa jazdy 2023 - kto musi to zrobić?

W bieżącym roku wymianę prawa jazdy będą musiały przeprowadzić osoby, których dokumenty kończą datę ważności. Dodatkowo wyrobienie nowego prawa jazdy jest niezbędne w sytuacji, gdy stare zostało zgubione lub zniszczone. Czynność tę będą musiały przeprowadzić także osoby, które zmieniły nazwisko.

Prowadzenie samochodu bez ważnego prawa jazdy traktowane jest jako wykroczenie
Prowadzenie samochodu bez ważnego prawa jazdy traktowane jest jako wykroczenie 123RF/PICSEL

Zmiana nazwiska lub adresu zamieszkania - czy trzeba wymieniać dokument?

Kierowcy, którzy zmienili nazwisko, (np. z powodu zmiany stanu cywilnego) są zobligowani do jak najszybszej wymiany prawa jazdy. Jednak zmiana miejsca zamieszkania (a nawet zameldowania) obecnie nie wymaga już konieczności wyrabiania nowych dokumentów. Jest to spore ułatwienie dla kierowców.

Wymiana prawa jazdy - ile to kosztuje?

Opłata za wymianę prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Do wniosku o wydanie nowego dokumentu należy dołączyć aktualne zdjęcie, dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy polegające wymianie, dowód wpłaty oraz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Wymiana prawa jazdy przez internet

Aby wyrobić nowy dokument, należy się udać do wydziału komunikacji urzędu miasta lub gminy. Wniosek do urzędu można przesłać również online za pomocą platformy ePUAP.

Czy przy wymianie prawa jazdy trzeba robić badania?

W przypadku wyrabiania nowego dokumentu po wygaśnięciu ważności starego nie ma konieczności ponownego przechodzenia badań lekarskich. Wymóg ten obowiązuje jedynie osoby, które ze względu na stan zdrowia otrzymały prawo do prowadzenia pojazdu na krótszy okres.

Nie trzeba również ponownie zdawać egzaminu (chyba że prawo jazdy zostało odebrane kierowcy ze względu na wykroczenia drogowe).

Zobacz także: 

Monika Szubrycht: „Przepraszam, że zawiodłem” – często piszą dzieci, które targnęły się na swoje życieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas