Kto nie dostanie 500 plus? Ważna data dla osób, które chcą zachować ciągłość świadczenia
W Polsce rodziny z dziećmi mogą liczyć na zapomogi finansowe ze strony państwa, w tym świadczenie wychowawcze. W 2022 roku 500 plus przyznano ponad 5,7 milionom dzieci. Niedawno rozpoczął się czas przyjmowania wniosków na nadchodzący okres świadczeniowy. Przypominamy, na jakich zasadach można ubiegać się o świadczenie, a także kto go nie dostanie.
W ramach programu rządowego "Rodzina 500+", rodziny z dziećmi mogą otrzymywać świadczenie wychowawcze o wysokości 500 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Obecnie jest ono przyznawane niezależnie od wysokości zarobków, czy też ilości dzieci w rodzinie. Jedną z najważniejszych reguł uprawniających do otrzymania świadczenia jest wiek dziecka. 500 plus wypłacane jest jedynie do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Pierwszego lutego rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres, który będzie trwał od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Osoby, które do tej pory pobierały świadczenie, muszą złożyć wniosek o jego przedłużenie. W przeciwnym razie wypłacanie 500 plus może zostać wstrzymane.
W celu uzyskania świadczenia wychowawczego należy złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić jedynie przez internet, za pośrednictwem:
- portalu Emp@tia,
- portalu PUE ZUS,
- lub bankowości elektronicznej.
Wypłata świadczenia odbywa się tylko w formie bezgotówkowej, na rachunek bankowy wskazany we wniosku.
Zobacz również: 500 plus w telefonie. Świadczenie przedłużysz szybko w aplikacji
Na stronie www.gov.pl pojawiły się ważne terminy dla osób ubiegających się o świadczenie. Jeśli je przegapisz, możesz spodziewać się przerwy w wypłacie świadczenia. Osoby, które chcą zachować jego ciągłość, muszą złożyć wnioski najpóźniej do 30 kwietnia tego roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, kiedy można spodziewać się wypłaty świadczenia w zależności od daty złożenia wniosku:
- 1 lutego - 30 kwietnia 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
- 1 - 31 maja 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 lipca 2023 r.,
- 1 - 30 czerwca 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 sierpnia 2023 r.,
- 1 - 31 lipca 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - do 30 września 2023 r.,
- 1 - 31 sierpnia 2023 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie , z wyrównaniem jedynie od sierpnia - do 31 października 2023 r.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla jednak, że podane daty są terminami maksymalnymi, a w zależności od ilości wniosków oraz możliwości organizacyjnych, mogą być one rozpatrywane w krótszym czasie.
Zobacz również: 600 zł na dziecko bez większych formalności. Jak je uzyskać?
Może się zdarzyć, że rodzice lub opiekunowie otrzymujący świadczenie utracą do niego prawo. Wstrzymanie wypłaty 500 plus jest możliwe w sytuacjach gdy:
- dziecko ukończy 18. rok życia,
- rodzic lub opiekun nie złoży wniosku o przedłużenie świadczenia,
- dziecko trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej, aresztu śledczego lub zakładu karnego,
- rodzice lub opiekunowie zaczną pobierać zasiłek, lub inne podobne świadczenie na dziecko za granicą Polski,
- niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński (w świetle prawa jest to możliwe, kiedy kobieta po ukończeniu 16. roku życia zajdzie w ciążę),
- niepełnoletnie dziecko zacznie pobierać świadczenie na własne dziecko,
- dziecko rozpocznie kształcenie w szkole wojskowej, lub placówce zapewniającej pełne utrzymanie.
Zobacz również: Używasz systemu Twój e-PIT? Jeden błąd i możesz nie dostać zwrotu podatku. Lepiej zwróć na to uwagę
Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą również utracić prawo do 500 plus. Może to się wydarzyć w sytuacji, gdy udowodni się osobom pobierającym świadczenie jego marnotrawienie lub wykorzystanie niezgodnie z przeznaczeniem np. na używki. W takiej sytuacji ZUS ma prawo wstrzymać lub odmówić prawo do świadczenia. Może również przekształcić je w pomoc rzeczową.