Kastoreum - odbytnicza wydzielina bobra... w jedzeniu i perfumach!

Cywet, śluz ślimaka, kopi luwak, koszelina. W przemyśle spożywczym i perfumiarskim nie brakuje substancji, które u wielu osób wywołują obrzydzenie. Z pewnością zalicza się do nich także kastoreum - wydzielina gruczołów odbytniczych bobra, która dodawana jest do zarówno do perfum, jak i do jedzenia. Jeśli obawiasz się, że raczysz się tą właśnie substancją w swoich ulubionych przysmakach, zapraszamy do dalszej lektury.

W naturalnym środowisku wydzielina odbytnicza bobrów jest używana przez te stworzenia do natłuszczania futra
W naturalnym środowisku wydzielina odbytnicza bobrów jest używana przez te stworzenia do natłuszczania futra123RF/PICSEL

Kastoreum to wyśmienity naturalny środek o właściwościach utrwalających zapach i smak znany od wielu lat. Na świecie istnieje wiele miejsc, gdzie hoduje się bobry właśnie w celu pozyskania tej cennej substancji. W porównaniu do ambry czy piżma, kastoreum jest dość tanie.

W starożytności poszukiwano w kastoreum właściwości medycznych. Paracelcus upatrywał w nim lek na padaczkę, w Rzymie dym z palonych gruczołów bobrów miał powodować poronienia. Jeszcze w XVIII wieku był to powszechnie stosowany środek przeciw bólom głowy, histerii i gorączce.

W naturalnym środowisku wydzielina odbytnicza bobrów jest używana przez te stworzenia do natłuszczania futra, a zmieszana z odchodami i moczem do oznaczania terenu. Sama w sobie posiada charakterystyczny i intensywny zapach.

Z tej wydzieliny uzyskuje się później kastoraminę. W przemyśle jest stosowana przede wszystkim w perfumach. Mikroskopijny dodatek utrwala, a także - jak opisują to specjaliści - “zaokrągla" zapach i nadaje mu lekką nutę zwierzęcości. 

Bobrza “magiczna" wydzielina jest stosowana także w produkcji aromatyzowanych papierosów, a także w przemyśle spożywczym. Intensywny słodki smak truskawek, malin, wanilii w lodach lub likierach zawdzięczamy właśnie kastoraminie.

Niektórych z pewnością może to obrzydzać. Mamy dla nich dwie wiadomości - obydwie dobre. Obecnie często stosuje się syntetyczne zastępniki naturalnej wydzieliny bobrów, a sama kastoramina jest dopuszczona do spożycia jedynie w Stanach Zjednoczonych. W Europie możemy mieć z nią kontakt jedynie w perfumach.

„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas