Ochronią przed chorobami, przyniosą bogactwo. Popularne przesądy wielkanocne

Chcesz ochronić się przed chorobami lub przyciągnąć do domu pieniądze? Popularne przesądy wielkanocne przychodzą z pomocą. Według nich musisz m.in. zdążyć posprzątać dom przed świętami czy wykorzystać wodę po gotowanych jajkach w dość nietypowy sposób.

Jakie są najpopularniejsze przesądy wielkanocne?
Jakie są najpopularniejsze przesądy wielkanocne?123RF/PICSEL

Wielkanoc to wyjątkowy czas pełen tradycji i zwyczajów, a także przesądów, które towarzyszą nam w tym okresie. Choć wiele osób w nie nie wierzy, to jednak warto pamiętać o tych najważniejszych i nie wyśmiewać, lecz traktować z przymrużeniem oka. Jakie są najpopularniejsze przesądy wielkanocne?

Najpopularniejsze przesądy wielkanocne

Jeden z przesądów dotyczy sprzątania. Mówi on o tym, że czynność tę powinniśmy zakończyć przed Wielkim Piątkiem. W przeciwnym razie nasze pranie zawsze będzie brudne.

Kilka wierzeń jest związanych z odganianiem chorób. Jeśli boli nas ząb, a boimy się wizyty u dentysty, przydadzą nam się potłuczone skorupki z poświęconych jajek. Wystarczy dodać do nich wody i napić się sporządzonego napoju.

Spożycie jajek z dużą ilością chrzanu podczas wielkanocnego śniadania pomoże nam odgonić, a właściwie "wypalić" zarówno choroby, jak i grzechy.

Jajka są kluczowym elementem kilku wielkanocnych przesądów
Jajka są kluczowym elementem kilku wielkanocnych przesądów

Z kolei zjedzenie trzech bazi po poświęceniu palmy wielkanocnej ma nas uchronić przed chorobami gardła, a także dodatkowo zapewnić nam bogactwo.

Pieniądze mogą też przyjść do nas w inny sposób. Po poświęceniu palmy należy podejść z nią do każdego zakamarka w naszym domu i trzykrotnie uderzyć we wszystkie kąty. Palmę trzeba potem zachować do następnych świąt i wtedy ją spalić. Natomiast gdy pogładzimy nią zwierzęta, będą one zdrowo rosły.

A może zależy ci na nieskazitelnej urodzie? Według przesądu powinnaś zatem umyć dokładnie twarz w wodzie po gotowanych jajkach do święconki. Ma to wygładzić skórę, a także wygnać choroby. Należy to zrobić w Wielką Sobotę.

Chociaż wiele z tych przesądów może wydawać się dziś archaicznych czy kuriozalnych, to wciąż stanowią one ważny element kultury i tradycji wielkanocnej dla części osób.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas