Przeklinasz w stresującej sytuacji? To bardzo dobrze!

Choć ten sposób komunikowania się jest bardzo często krytykowany, w istocie ma wiele prozdrowotnych zalet. Może też świadczyć o wysokim poziomie inteligencji. Timothy Jay, emerytowany profesor psychologii w Massachusetts College of Liberal Arts, który studiował przeklinanie przez ponad 40 lat przekonuje, że przynosi ono wiele korzyści.

Osoby, którym zabroniono przeklinać, były bardziej zestresowane
Osoby, którym zabroniono przeklinać, były bardziej zestresowane123RF/PICSEL

"Korzyści wynikające z przeklinania zostały dostrzeżone w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, w wyniku wielu badań nad mózgiem i emocjami, na co pozwoliła dużo lepsza technologia do badania anatomii mózgu" - powiedział w CNN Timothy Jay.

Badania wykazały, że przeklinanie łagodzi stres i ból, a ludzie, którzy przeklinali, mniej kłamali w relacjach interpersonalnych i ogólnie mieli wyższy poziom uczciwości.

"Kiedy szczerze wyrażasz swoje emocje mocnymi słowami, jesteś prawdziwy" - powiedział Jay.

Jak wyjaśniają naukowcy, przeklinanie to również sposób na wyrażanie swoich emocji w kilku mocnych słowach. Co również ma właściwości łagodzące stres.

Dr Emma Byrne autorka książki "Przeklinanie jest dobre dla ciebie" wskazuje, że używanie mocnych słów może w istocie poprawić nasze samopoczucie.

"Badania pokazują, że kiedy stawiasz ludzi w stresujących sytuacjach i mówisz im, że nie mogą przeklinać, ich wydajność spada i doświadczają większego stresu" - wyjaśnia w rozmowie z "Health" dr Byrne.

Ekspertka wskazuje na badania przeprowadzone w kokpitach samolotów i na salach operacyjnych: piloci i chirurdzy, którym wolno przeklinać w pracy, są w stanie szybciej wrócić do siebie po stresujących wydarzeniach. Kilka soczystych przekleństw pozwala nam wyrzucić z siebie negatywne emocje i obniżyć poziom stresu.

Przeklinanie to również doskonała strategia na podniesienie wydajności w trakcie treningu. Badania wykazały, że rowerzyści, którzy przeklinali pedałując, mieli więcej mocy i siły niż ludzie, którzy używali "neutralnych" słów.

Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy przeklinali, zanurzając dłoń w lodowatej wodzie, odczuwali mniejszy ból i byli w stanie trzymać ręce w wodzie.

"Głównym przesłaniem jest to, że przeklinanie pomaga radzić sobie z bólem" - powiedział główny autor badania, psycholog Richard Stephens. "Przeklinając wywołujesz w sobie reakcję emocjonalną, która wyzwala łagodną reakcję stresową, która niesie ze sobą zmniejszenie bólu" - dodał badacz.

Zobacz również:

Miss Polski 2020: Wiktoria Ciochanowska została Miss Widzów PolsatuPolsat
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas