Święto, o którym nikt już nie pamięta. W nocy z 24 na 25 listopada dzieją się niezwykłe rzeczy

W piątek 24 listopada w Polsce mamy święto, o którym mało kto dziś pamięta. Katarzynki to męski odpowiednik Andrzejek - niecierpliwie wyczekiwany przed laty dzień, a właściwie noc, kiedy to kawalerowie wróżyli sobie wzajemnie, by dowiedzieć się jak najwięcej o swoich przyszłych małżonkach. Skąd pochodzi imię Katarzyna, jakie jest jego znaczenie i ile obecnie kobiet je nosi?

Przed laty w noc z 24 na 25 listopada kawalerowie wróżyli sobie, chcąc poznać szczegóły o przyszłej żonie
Przed laty w noc z 24 na 25 listopada kawalerowie wróżyli sobie, chcąc poznać szczegóły o przyszłej żonie123RF/PICSEL

Katarzynki - co to za święto?

Andrzejki w Polsce rokrocznie obchodzone 30 listopada cieszą się ogromną popularnością i są zwykle hucznie świętowane. Katarzynki z kolei to dawno już zapomniany odpowiednik tego święta - celebrowane były w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki m.in. cnotliwych kawalerów, którzy chcą poznać pannę i w przyszłości się z nią ożenić. W noc z 24 na 25 listopada młodzi mężczyźni wróżyli sobie wzajemnie, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłej towarzyszce życia.

Katarzynki to święto cieszące się największą popularnością w XVIII i XIX wieku, szczególnie na wsiach. Co prawda wróżby przed kawalerów były traktowane z przymrużeniem oka, jednak stanowiły okazję do spotkań i emocjonującej zabawy. Dziś już mało kto pamięta o Katarzynkach - młode pokolenia najpewniej nie mają pojęcia o jego istnieniu.

Imię Katarzyna - pochodzenie i znaczenie

Imię Katarzyna ogromną popularnością cieszyło się przed kilkudziesięcioma lat, a dziś nadawane jest znacznie rzadziej. Pochodzi z języka greckiego, a wywodzi się konkretnie od słowa "katharos", co oznacza - "czysty", "bez skazy", "prawy".

Imię Katarzyna nadawane jest dziś znacznie rzadziej, niż przed laty
Imię Katarzyna nadawane jest dziś znacznie rzadziej, niż przed laty 123RF/PICSEL

Znaną świętą przedstawicielką tego imienia była męczennika - Katarzyna Aleksandryjska, żyjąca na przełomie III i IV w. Skazano ją na okrutną śmierć poprzez rozdarcie za pomocą koła z kolcami. W cudowny sposób została ocalona i finalnie zginęła przez ścięcie. Jak mówi tradycja, ciało Św. Katarzyny zostało przeniesione przez aniołów na górę Synaj. U jej podnóża obecnie stoi bazylika oraz klasztor pod wezwaniem patronki dziewic, żon, piekarzy, młynarzy, drukarzy, fryzjerów, kolejarzy.

Imię Katarzyna - popularność

W Polsce imię Katarzyna nadawane jest znacznie rzadziej niż przed laty. Na ten moment nosi je 605826 (dane ze stycznia br.). W pierwszej połowie 2023 roku imię to otrzymało 177 dziewczynek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas