Zmiana czasu negatywnie wpływa na kobiety. Skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienie

Zmiana czasu z zimowego na letni 2022 r. już pod koniec marca. W nocy z 26 na 27 marca przestawimy zegary z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że tej nocy będziemy spać godzinę krócej. Jak zmiana czasu wpływa na nasz biologiczny zegar? Nasze organizmy różnie reagują na zmiany otoczenia oraz warunków życia. Nie inaczej jest w przypadku przestawiania zegarów. Okazuje się, że szczególnie uciążliwe może być to dla kobiet.

Ankietowane skarżyły się na problemy ze snem, rozdrażnienie
Ankietowane skarżyły się na problemy ze snem, rozdrażnienie123RF/PICSEL

Przestawienie zegara ściennego i biologicznego

Forsa, niemiecki instytut badań opinii publicznej, przeprowadził ankietę, której wyniki wskazują jednogłośnie - zmiana czasu źle wpływa na kobiety. Rozregulowuje ich rytm biologiczny, który reguluje pracę wielu mechanizmów w ich ciałach. Okazuje się, że zmiana czasu może odbijać się na kobiecym zdrowi i samopoczuciu. Skutkiem tego mogą być problemy z zasypianiem, a co za tym idzie - bóle głowy oraz zmęczenie.

Zmiana czasu męczy wszystkich?

W tym samym badaniu przeprowadzonym przez Forsę, podobne problemy zgłosiło tylko 42 proc. ankietowanych mężczyzn, gdy w przypadku kobiet zadeklarowało je ponad 60 proc. W grupie reprezentacyjnej znalazły się również matki. 33 proc. z nich przyznało, że ich dzieci również negatywnie reagują, na co półroczne regulacje czasu. Skutkiem problemów ze snem są wspomniane już bóle głowy oraz zmęczenie, a także słaba kondycja i samopoczucie. W związku z tym jesteśmy bardziej rozdrażnieni i w rezultacie podatni na wybuchy gniewu.

Badanie przeprowadzone przez niemiecki instytut badań opinii publicznej zostało zlecone przez KKH (Kaufmaennische Krankenkasse), czyli niemiecką kasę chorych. Według KKH ludzki organizm lepiej toleruje zmianę czasu letniego na zimowy.

Stany już bez zmiany czasu?

Decyzją Senatu Stanów Zjednoczonych uchwaloną 16 marca 2022 roku zmiana czasu w całym kraju zostanie zniesiona. Jeśli Izba Reprezentantów przyjmie akt normatywy, Amerykanie po raz ostatni zmienią czas na wiosnę 2023 roku. Oznacza to dla nich dłuższe jesienne popołudnia. Decyzja Senatu USA daje nadzieję na zniesienie zmiany również w innych częściach świata.

Anna Lewandowska: Na zmianę nawyków zawsze jest czasNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas