Materac kieszeniowy czy piankowy – który lepiej odpowiada Twoim potrzebom

Artykuł sponsorowany

Miliony Polek narzekają na problemy ze snem, a niemała część z nich odczuwa rano ból kręgosłupa. Przyczyny zaburzeń snu są rozmaite, ale często jedną z nich jest nieodpowiedni mebel. Tymczasem zasada jest prosta: do spania służy łóżko z odpowiednio dobranym materacem, a nie kanapa lub wersalka. Poniżej słów parę o tym, dlaczego tak jest i jaki materac należy wybrać.

article cover
materiały promocyjne

Nie śpij na meblu do siedzenia

Mimo swej pozornej uniwersalności wersalki i kanapy są meblami przeznaczonymi przede wszystkim do siedzenia. Owszem, można je rozkładać i na nich spać, ale prędzej czy później przyniesie to skutki w postaci dyskomfortu, a potem uciążliwego bólu. Dzieje się tak, ponieważ wypełnienia kanap i wersalek nie stabilizują prawidłowo szkieletu leżącego człowieka - nie do tego zostały stworzone. Takie podłoże po prostu "nie umie" tego, co nowoczesny materac. Ugina się w sposób nieodpowiadający anatomii człowieka, nie reaguje też prawidłowo na zmiany jego pozycji.

To nie wszystko, bo spanie na meblach rozkładanych może prowadzić do... bezsenności. Takie meble kojarzą się bowiem nie tylko ze snem, ale i z aktywnością w ciągu dnia. Bywa, że ktoś na takim meblu pracuje, a nawet jada. Podświadomość przetwarza to w sposób niekorzystny dla snu. Do spania służy łóżko. Po prostu.

Łóżko ma i tę zaletę, że samo w sobie jest po prostu ramą, szkieletem. Dopiero umieszczony na nim materac, który można sobie dowolnie wybrać, stanowi właściwe podłoże. O ile w meblu tapicerowanym do dyspozycji jest tylko to, co jest, nowoczesny materac na łóżku można odwracać dołem do góry i obracać w poziomie o 180 stopni, co pozwala uzyskać cztery różne posłania. Kanapa lub wersalka zawiera równomiernie rozmieszczone sprężyny bonellowe, co daje taką samą twardość na całej powierzchni. Dobry materac składa się natomiast z siedmiu, a czasem nawet dziewięciu stref twardości. Tak powinno być, ponieważ leżące ciało naciska na podłoże z różną siłą: mniej waży np. głowa, a więcej okolica bioder.

Meble tapicerowane nie ułatwiają też zachowania higieny i czystości. Owszem, można zamawiać od czasu do czasu fachowca z odkurzaczem piorącym, ale jest to dość uciążliwe, toteż wykonywane raczej rzadko. Roztocza bardzo się z tego cieszą. Inaczej jest z materacem umieszczonym w łatwo zdejmowanym pokrowcu, zdatnym do prania w dowolnej pralce i dowolnie często.

Dodajmy jeszcze jedno: kanapy i wersalki, na których regularnie się sypia, ulegają z czasem deformacji, są miejscami "wyleżane". Tymczasem w sklepie sennamaterace.pl sprzedawane są materace z 15-letnią gwarancją, obejmującą także ewentualne odkształcenia.

Jakie materace masz do wyboru

Zacznijmy od tego, że materac powinien być dobrany pod względem twardości. Decyduje to zarówno o komforcie snu, jak i o zdrowiu kręgosłupa, który powinien spoczywać w swojej naturalnej pozycji, przypominającej nieco literę S. Twardość dobiera się stosownie do wagi osoby śpiącej - w dobrym sklepie podane są odpowiednie przedziały i oznaczenia.

Podstawowy podział materacy to produkty sprężynowe i piankowe. Te pierwsze mogą zawierać sprężyny bonellowe, takie jak w meblach tapicerowanych, albo o wiele mniejsze i gęściej rozmieszczone sprężyny pocket lub multipocket. Tzw. materace kieszeniowe mają wewnątrz małe sprężyny umieszczone w osobnych, połączonych materiałem woreczkach. Powoduje to, że każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych i ugina się w zależności od wywieranego na nią nacisku. Daje to pełny komfort, bo podłoże dopasowuje się dokładnie do ciała bez względu na jego pozycję.

Wybierając materac, bez względu na rodzaj, trzeba też brać pod uwagę, czy w łóżku spać będzie jedna osoba, czy też para. Jeśli para, materac powinien być tak zbudowany, by żadna ze śpiących osób nie odczuwała wykonywanych przez sen ruchów partnera. Tę funkcjonalność posiadają zarówno dobre materace sprężynowe, jak i piankowe, np. szwedzkiej firmy Hilding.

Materace piankowe nie mają sprężyn. Są zbudowane z wielu warstw pianki. Te najlepsze zawierają m.in. piankę wysokoelastyczną albo termoelastyczną. Oznacza to dużą sprężystość lub zdolność do reagowania zmianą twardości na temperaturę ciała. Alergicy powinni zainteresować się materacami lateksowymi, ponieważ ten materiał najbardziej sprzyja higienie w łóżku, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Co wybrać: sprężyny czy piankę?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli postawić na naprawdę dobrego producenta, jak choćby Hilding, który sprzedaje swoje wyroby na całym świecie i ma 80-letnią tradycję, każdy wybór będzie dobry. Materac sprężynowy kieszeniowy to produkt bardziej tradycyjny, choć nowoczesny. Materace piankowe są jeszcze nowocześniejsze, ale nie wszyscy są przekonani, że dzisiejsza pianka to nie żałosna gąbka sprzed lat.

Wybierając, warto zapytać sprzedawcę o wagę jednego i drugiego materaca. To może mieć znaczenie przy dostawie (choć niekoniecznie, bo wiele produktów Hilding dostarczanych jest z wniesieniem do mieszkania), ale też w trakcie eksploatacji: to nie są rzeczy lekkie i np. osoba starsza może mieć problem z podniesieniem lub odwróceniem produktu na drugą stronę, zdjęciem pokrowca do prania itp. - wtedy lepiej wybrać wariant lżejszy.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas