Pierwsze godziny po porodzie. Co się dzieje z mamą tuż po narodzinach dziecka?

Artykuł sponsorowany

Narodziny dziecka to niezwykły moment dla świeżo upieczonej mamy, wypełniony intensywnymi emocjami i wyzwaniami. Co dzieje się z mamą tuż po narodzinach dziecka? Organizm kobiety musi zmierzyć się z 3. i 4. fazą porodu, podczas których dochodzi do odcięcia pępowiny i urodzenia łożyska, a w razie potrzeby również łyżeczkowania macicy i szycia krocza.

Narodziny dziecka to niezwykły moment dla świeżo upieczonej mamy
Narodziny dziecka to niezwykły moment dla świeżo upieczonej mamyAdobe Stock

Narodziny dziecka. Czy to koniec porodu?

Powszechnie uważa się, że moment narodzin dziecka to finał porodu. No cóż... z pewnością jest to moment pełen emocji i ulgi, ale to jeszcze nie koniec procesu porodowego. Dla świeżo upieczonej mamy, poród wciąż trwa - przed nią jeszcze dwa etapy.

Narodziny dziecka to zakończenie drugiego okresu porodu, który charakteryzuje się skurczami prowadzącymi do wypchnięcia dziecka na zewnątrz. Po tym emocjonującym wydarzeniu, wiele osób może myśleć, że proces porodu dobiegł końca. Jednakże, dla rodzącej to jeszcze nie koniec.

Po urodzeniu dziecka następuje trzeci okres porodu, znany jako okres wydalania łożyska. W tym okresie, który zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut, dochodzi do oddzielenia się łożyska od ściany macicy i jego wydalenia. Jest to ważny moment, ponieważ kompletna ekspulsja łożyska jest kluczowa dla zdrowia mamy. Czwarty okres porodu jest jego ostatnią fazą i obejmuje kilka godzin po wydaleniu łożyska. To czas uważnej obserwacji organizmu matki, której celem jest upewnienie się, że kobieta jest bezpieczna.

Spodziewasz się dziecka? To może Cię zainteresować: Urlop macierzyński i rodzicielski - ile trwa i jakie dokumenty są niezbędne?

Przecięcie pępowiny i kangurowanie, czyli trzeci okres porodu

Moment narodzenia dziecka, czyli chwila, w której maluszek opuszcza kanał rodny swojej mamy, jest niezwykle wzruszający.

W pierwszych chwilach po porodzie, noworodek najczęściej układany jest na kilka lub kilkanaście minut na brzuchu mamy. Takie działanie to więcej niż symboliczny gest! Pierwszy kontakt mamy z dzieckiem ma bowiem ogromne znaczenie w kontekście budowania głębokiej więzi między tą dwójką. Kangurowanie (kontakt skóra do skóry) wspiera adaptację dziecka do życia poza łonem matki (uspokajając maluszka i pomagając m.in. w regulacji temperatury ciała dziecka i budowaniu odporności) oraz pobudza laktację u kobiety.

Co czeka kobietę po narodzinach dziecka?
Co czeka kobietę po narodzinach dziecka?Adobe Stock

Kolejnym ważnym momentem po narodzinach jest przecięcie pępowiny. Przecięcie pępowiny przeprowadza się zwykle kilka minut po porodzie, gdy pulsowanie pępowiny ustaje, co jest znakiem, że dziecko oddycha samodzielnie i nie jest zależne od obiegu krwi matki. Przecięcie pępowiny jest zabiegiem bezbolesnym zarówno dla matki i dziecka - może je wykonać lekarz, ojciec dziecka lub inna bliska osoba towarzysząca kobiecie podczas porodu.

Uwaga! W momencie przecinania pępowiny istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej, co jest częścią procedury bankowania tej krwi. Pobranie krwi jest szybkie i bezbolesne zarówno dla matki, jak i dziecka. Krew ta jest cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystane w przyszłości w leczeniu różnych chorób

Rodzenie łożyska. Jak wygląda poród łożyska i czy jest bolesny?
Rodzenie łożyska to ostatnia faza trzeciego okresu porodu, która zaczyna się tuż po narodzinach dziecka. W tym etapie łożysko, które przez całą ciążę odżywiało dziecko, oddziela się od ściany macicy i jest wydalane z ciała matki. Ten proces jest ostatecznym zakończeniem ciąży i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Rodzeniu łożyska często towarzyszą łagodne skurcze. Są one zazwyczaj mniej intensywne niż skurcze towarzyszące urodzeniu dziecka, ale mogą być odczuwane przez matkę jako dyskomfort.

Po urodzeniu łożyska lekarz dokładnie je ogląda, aby upewnić się, że urodziło się w całości. Jest to istotne, ponieważ pozostawienie fragmentów łożyska w macicy może prowadzić do krwawienia lub infekcji. Oceniając łożysko, lekarz może również uzyskać cenne informacje o stanie zdrowia kobiety i przebiegu ciąży.

Jeśli łożysko nie oddzieli się naturalnie lub nie zostanie wydalone w całości, lekarz może zdecydować o podjęciu odpowiednich procedur medycznych:

  • Ręczne usunięcie łożyska - to zabieg, który polega na manualnym wydobyciu pozostałych fragmentów łożyska przez lekarza. Zabieg ten jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu, aby zapewnić matce najwyższy komfort.
  • Łyżeczkowanie - to procedura polegająca na usunięciu resztek łożyska za pomocą specjalnego narzędzia, tzw. łyżeczki. Łyżeczkowanie również przeprowadzane jest pod znieczuleniem, dzięki czemu jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla kobiety.

Jeśli w trakcie porodu doszło do pęknięcia krocza lub zostało ono nacięte (epizjotomia), szycie zwykle następuje po urodzeniu łożyska, czyli na przełomie 3. i 4. etapu porodu.

Wczesny okres poporodowy - mama pod ścisłą obserwacją
Czwarty okres porodu, znany także jako wczesny okres poporodowy, jest czasem intensywnej opieki i obserwacji stanu zdrowia świeżo upieczonej mamy. Ten etap rozpoczyna się zaraz po urodzeniu łożyska i trwa przez pierwsze kilka godzin po porodzie.

W tym okresie matka zazwyczaj znajduje się jeszcze na sali porodowej, gdzie może być pod ścisłą obserwacją. Personel medyczny skupia się na monitorowaniu obfitości krwawienia (nadmierne krwawienie może wskazywać na komplikacje i stanowić zagrożenie dla zdrowia świeżo upieczonej mamy) oraz ogólnym stanie kobiety (monitorowane jest ciśnienie krwi, tętno i temperatura). Po ustabilizowaniu ogólnego stanu kobiety, matka wraz z noworodkiem są przewożeni na oddział położniczy.

Co jeszcze dzieje się w okresie poporodowym? To czas na kangurowanie maluszka oraz pierwsze próby karmienia piersią. Pionizacja matki zwykle odbywa się kilka godzin po porodzie, zależnie od ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia kobiety. Pierwszy posiłek i prysznic dla matki zwykle są możliwe po kilku godzinach od porodu, gdy tylko stan zdrowia na to pozwala.

Organizm kobiety po porodzie. Co się dzieje w ciele świeżo upieczonej mamy?

Poród to nie tylko moment narodzin dziecka, ale także początek znaczących zmian w ciele i emocjach świeżo upieczonej mamy. Co czeka kobietę po porodzie? Na pewno mnóstwo wzruszeń, bezwarunkowa miłość do dziecka, nieprzespane noce i zmęczenie...

Okres po porodzie to ekscytujący czas, ale i pełen wyzwań
Okres po porodzie to ekscytujący czas, ale i pełen wyzwańAdobe Stock

Mama noworodka może doświadczać gwałtownych spadków i wzrostów hormonów oraz wahań nastroju. Wielu kobietom towarzyszy po porodzie tzw. baby blues, czyli krótkotrwałe obniżenie nastroju.

Zmiany obejmują również ciało kobiety.

  • Po porodzie macica zaczyna się stopniowo obkurczać, co może być odczuwane jako skurcze, najczęściej o niskim lub średnim nasileniu. To normalny proces, pomagający macicy wrócić do rozmiaru sprzed ciąży.
  • Przez kilka tygodni po porodzie mogą utrzymywać się lochie - początkowo mają postać obfitych krwawień, które stopniowo tracą na intensywności, zmieniając się w mniej kłopotliwe plamienia.
  • Jeśli podczas porodu doszło do nacięcia krocza lub jego pęknięcia, ból w tej okolicy może utrudniać siedzenie i chodzenie.

Okres po porodzie to czas pełen wyzwań, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Ważne jest, aby świeżo upieczone mamy otrzymywały wsparcie i miały czas na odpoczynek oraz regenerację. Każda kobieta i jej doświadczenie po porodzie jest wyjątkowe, dlatego kluczowe jest dostosowanie opieki do indywidualnych potrzeb.

Poród przez cesarskie cięcie. Jak wyglądają pierwsze godziny po cesarce?

Pierwsze godziny po cesarskim cięciu (CC) to czas na intensywną opiekę lekarską nad kobietą, która dochodzi do siebie po operacji i znieczuleniu.

Bezpośrednio po cesarce świeżo upieczona mama zazwyczaj pozostaje pod obserwacją w sali pooperacyjnej. Jeśli stan zdrowia matki i dziecka na to pozwalają, zachęca się do kontaktu skóra do skóry, podobnie jak w przypadku porodu naturalnego. Jest to ważne dla wzmocnienia więzi oraz wspiera laktację i ułatwia pierwsze karmienie piersią.

Pionizacja po cesarce może być trudniejsza niż po porodzie naturalnym. Zazwyczaj zachęca się kobietę do wstawania w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji, aby wspomóc krążenie i zapobiec powikłaniom. Ból pooperacyjny i dyskomfort w miejscu cięcia to normalne doznania po CC. Podobnie jak po porodzie naturalnym, mogą wystąpić wahania emocji - wsparcie jest kluczowe w tym okresie.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas