Czego nie wolno jeść na kolację? Oto lista produktów

Aktualizacja

To, co zjemy na kolację, ma szczególne znaczenie w procesie odkładania tkanki tłuszczowej. Dlatego dla zachowania prawidłowej wagi, powinniśmy znać listę produktów zakazanych wieczorową porą. Nieodpowiednie menu utrudni też zasypianie i zmniejszy jakość snu, a tym samym szansę na całkowitą regenerację organizmu. Sprawdź, czego nie wolno jeść na kolację.

Kolacja powinna być lekkostrawna, by nie obciążać układu pokarmowego
Kolacja powinna być lekkostrawna, by nie obciążać układu pokarmowego123RF/PICSEL

O jakiej porze powinniśmy jeść kolację?

W ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków. Każdy posiłek zaspakaja inne potrzeby naszego organizmu i każdy jest ważny. Kolacja powinna być lekkostrawna, by nie obciążać układu pokarmowego, a tym samym nie zaburzać snu. Zaleca się, by nie jeść po godzinie 18., ale bardziej precyzyjne wskazówki dietetyków każą uzależnić porę kolacji od pory snu. Jeśli kładziemy się późno, możemy zjeść kolację nawet około 20. Czas, jaki powinien upłynąć zależy też od rodzaju kolacji. Im bardziej lekkostrawny posiłek, tym mniej czasu zajmie przedostanie się pokarmu przez żołądek do jelit. Zbyt wczesna pora kolacji może skutkować podjadaniem. A to szczególnie źle wpływa na naszą wagę.

Lista produktów niewskazanych na kolację

Istnieje lista produktów niewskazanych przez cały dzień. Przekąski, spore ilości cukru, napoje gazowane - szkodzić będą zarówno rano, jak i wieczorem. Ale kolacja stawia przed nami jeszcze dodatkowe zadania. Produkty zdrowe, jak choćby bogate w błonnik warzywa, mogą nie służyć, jeśli spożyjemy je za późno w ciągu dnia.

Dania smażone

Pizza i frytki, a także słodkie przekąski - tego unikajmy, szczególnie wieczorem
Pizza i frytki, a także słodkie przekąski - tego unikajmy, szczególnie wieczorem123RF/PICSEL

Dostarczają za dużo kalorii, proces trawienia tych dań jest wydłużony. Pamiętajmy, że powinniśmy unikać nie tylko smażonego mięsa, kiełbasek na ciepło czy smażonych ryb, ale też jajecznicy, omletów i naleśników.

Słodycze i przekąski

To za duża dawka cukru i utwardzonych tłuszczy roślinnych. Duża dawka energii to błąd, jeśli niedługo mamy położyć się do łóżka. Wystrzegajmy się wieczornego podjadania. Z pozoru niewinne, przyczynia się wyraźnie do zwiększenia masy ciała. A właśnie po słodkie przekąski często sięgamy, by zabić wieczorny głód.

Pizza, frytki i słone przekąski

Niezdrowe przez cały dzień frytki i chipsy, wieczorem stają się naszym prawdziwym wrogiem. Pizza co prawda nie zajmuje czołowego miejsca na liście niezdrowych produktów, ale jest bogata w tłuszcze i spore ilości kalorii, więc nie jest polecana na dobranoc.

Warzywa

Bigos i fasolka po bretońsku mogą powodować wzdęcia i niestrawność
Bigos i fasolka po bretońsku mogą powodować wzdęcia i niestrawność 123RF/PICSEL

Niepolecane są szczególnie warzywa o wysokiej zawartości błonnika, jak na przykład kapusta (bigos tylko na obiad). Błonnik w nadmiarze może wywołać problemy w przewodzie pokarmowym, jak uczucie pełności, bóle brzucha i zaparcia. A te nie uprzyjemnią nocy. Warzywa strączkowe zawierają wzdymające cukry, dlatego unikajmy fasolki po bretońsku czy grochówki. Osoby wrażliwe mogą cierpieć na nadmierne wydzielanie gazów po spożyciu duszonych, smażonych lub grillowanych warzyw, jak cebula, cukinia, papryka, bakłażan. Dlatego impreza z grillem nie powinna przedłużać się do godzin nocnych.

Owoce

Jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany, czereśnie, arbuzy są zdrowe, ale zawierają dużo cukru. Cukier podniesie poziom glukozy we krwi, przez co po ich zjedzeniu będziemy mieć dużo energii. Zbyt dużo jak na wieczorną porę.

Kawa, herbata

Filiżanka herbaty i ciasteczka nie na wieczór
Filiżanka herbaty i ciasteczka nie na wieczór123RF/PICSEL

Nie zwykliśmy pić kawy wieczorem, ale filiżanka herbaty może nie wydawać się niczym złym. A jednak lepiej unikać wieczorem herbaty, zarówno czarnej i czerwonej (herbata Pu erh), jak i yerba mate. Mają wysoką zawartość kofeiny i działają pobudzająco. Podobnie, co nie wszyscy wiedzą, działa gorzka czekolada.

Mleko przed snem

Znany sposób na bezsenność, a jednak nie dla każdego. Osoby z nietolerancją laktozy mogą zmagać się nocą z bólami brzucha i biegunką.

Istnieje wiele potraw, z których nie musimy rezygnować, o ile spożywamy je w odpowiednich porach dnia. Jeśli nie mamy dolegliwości pokarmowych, również nie odstraszy nas możliwość pojawienia się uciążliwych objawów. Warto jednak pamiętać, że spożywając wieczorem potrawy ciężkostrawne i wysokokaloryczne, stawiamy przed naszym organizmem trudne zadanie do wykonania, a zamiast regenerować się podczas snu, ciężko pracuje. Spowolniony nocą metabolizm skutkuje odkładaniem się niestrawionych cukrów w postaci tłuszczu, a wtedy waga szybuje w górę.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl.


INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas