Wsiąść do pociągu przemyślanego. Pięć pięknych tras kolejowych na wiosenną wycieczkę

Podróże kolejowe w Polsce oferują nie tylko wygodę, ale i możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów. Oto przewodnik po trasach kolejowych, które zachwycają zarówno okolicznościami przyrody, jak i architektonicznymi perełkami. Wybierając się w podróż, warto zarezerwować miejsce przy oknie, by nie przegapić tych malowniczych widoków.

Podróże koleją mogą być zaskakująco przyjemną formą zwiedzania
Podróże koleją mogą być zaskakująco przyjemną formą zwiedzania 123RF/PICSEL

Trasa Kostrzyn - Szczecin

Podróż z Kostrzyna do Szczecina to okazja do przejazdu przez unikatowy w Polsce kolejowy most zwodzony w Rogalicy. Ten odcinek trasy wyróżnia się krzyżowym układem peronów i jest jednym z dwóch takich miejsc w Polsce.

Rzeszów - Sandomierz - Kielce

Marzenie o spokojnym wypoczynku w otoczeniu historycznych zabytków spełni się, gdy ruszymy trasą z Rzeszowa przez Sandomierz do Kielc. Sandomierz z jego średniowiecznym układem ulic to okazja do zwolnienia tempa, a Kielce są idealnym punktem startowym do wizyty w Busku-Zdroju.

Mały Rzym, czyli Sandomierz kryje w swych podziemiach wiele tajemnic. Dla turystów dostępna jest trasa turystyczni wiodąca korytarzami pod płytą rynku
Mały Rzym, czyli Sandomierz kryje w swych podziemiach wiele tajemnic. Dla turystów dostępna jest trasa turystyczni wiodąca korytarzami pod płytą rynku123RF/PICSEL

Wałbrzych - Kłodzko

Dla estetów i miłośników natury trasa z Wałbrzycha do Kłodzka okaże się strzałem w dziesiątkę. Prowadząca przez Góry Sowie, nad rzekami i przez lasy, zapewnia niezapomniane wrażenia. Dodatkowo przejazd przez najdłuższy tunel w Polsce pod Małym Wołowcem stanowi prawdziwą kolejową atrakcję.

Reda - Władysławowo - Hel

Linia kolejowa z Redy do Helu jest unikatowa nie tylko ze względu na swój przebieg nad morzem, ale i fakt, że została zbudowana na mierzei. To historyczna inwestycja z okresu międzywojennego, która oferuje pasażerom niezapomniane widoki, przypominające krajobrazy górskie.

Trasa kolejowa z Redy do Helu wiedzie po mierzei
Trasa kolejowa z Redy do Helu wiedzie po mierzei123RF/PICSEL

Lublin - Bełżec - Horyniec - Przeworsk

Podróżując tą trasą, będziemy mieli okazję do jazdy jedynym w Polsce tunelem wąskotorowym w ramach Przeworskiej Kolei Wąskotorowej. Linia 69, prowadząca przez Roztocze, oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale i możliwość refleksji. W Bełżcu bowiem znajduje się były niemiecki obóz zagłady, w którym znajduje się robiący ogromne wrażenie interaktywny pomnik.

Podróżowanie koleją może być nie tylko ekologiczne i praktyczne, ale też niezwykle malownicze. Polska, z jej różnorodnością krajobrazów, oferuje niezliczone możliwości dla miłośników kolejowych podróży. Myli się jednak Maryla Rodowicz, śpiewając "wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet" - o bilet z pewnością warto zadbać, a trasę podróży jednak wcześniej przemyśleć.

Starożytna mapa Rzymu dostępna dla turystów. Miała ogromne rozmiary© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas