Smaczne i zdrowe gotowanie

Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze, a dania będą smaczniejsze i zdrowsze.

Jak odsączyć nadmiar tłuszczu z ulubionej potrawy?
Jak odsączyć nadmiar tłuszczu z ulubionej potrawy?.

Rosół to królowa polskich zup. Ten aromatyczny wywar z warzyw i mięsa, z makaronem jest nie tylko smaczny, ale też zdrowy. Chudy rosół ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dlatego warto gotować go na drobiu lub wołowinie. Jeśli jednak chcemy, by zupa była treściwa i dodamy tłuste mięso, np. kaczkę, wówczas po przygotowaniu warto zdjąć z niej wierzchnią warstwę szumowin. Najlepszym sposobem jest położenie na chwilę na powierzchnię rosołu listka ręcznika papierowego, który zbierze je i wchłonie nadmiar tłuszczu. Jeśli taki jednorazowy zabieg nie rozwiąże problemu, można go powtórzyć.

Jak odsączyć nadmiar tłuszczu?

Tradycyjna polska kuchnia jest syta i tłusta. Wiele potraw, jak na przykład schabowy, dorsz w panierce czy placki ziemniaczane, wymaga głębokiego smażenia. Są to dania, które ze względu na liczbę kalorii, powinny być spożywane rzadko. Istnieje jednak kilka zasad, którymi warto się kierować przygotowując te smakołyki, by były one zdrowsze.

Po pierwsze, każdą partię np. kotletów należy przyrządzać na świeżym oleju. Po drugie, po zakończeniu smażenia, olej musimy koniecznie odsączyć z potrawy przed podaniem jej na stół. W tym celu najlepiej użyć papierowego ręcznika. Na dużym talerzu należy rozłożyć dwa listki i położyć na nich potrawę, po kilkunastu sekundach przekładamy rybę lub schabowego na drugą stronę. Tak odsączona z oleju potrawa będzie smaczniejsza i chrupka.

Na problem ze zbyt dużą ilością oleju napotkamy także podczas smażenia frytek. W tym przypadku postępujemy podobnie - dwa listki ręcznika papierowego kładziemy na sitku. Już po kilkunastu sekundach, wciąż jeszcze gorące frytki, będą dokładnie odsączone z nadmiaru tłuszczu.

Naleśniki to kolejne danie, które smażymy na oleju. Jednak w tym przypadku musi być go jak najmniej, nie może zdominować potrawy. Patelnia do smażenia naleśników powinna być pokryta jedynie bardzo cienką warstwą tłuszczu. Do rozprowadzania oleju najlepiej użyć delikatnie nasączonego olejem listka ręcznika papierowego. Warto zwrócić uwagę na to, czy używany przez nas ręcznik posiada wszelkie atesty do stosowania z produktami spożywczymi.

Jeśli do przygotowywania ulubionych dań używamy patelni teflonowych lub ceramicznych, wówczas nie trzeba za każdym razem ich myć. Jeśli coś na nich smażymy i za chwilę zamierzamy użyć ich ponownie, to po wystygnięciu patelni wystarczy przetrzeć ją od środka i z wierzchu papierowym ręcznikiem.

Sałata bez wody

Wiosna to czas, kiedy większą wagę przywiązujemy do naszej sylwetki. Staramy się jeść zdrowo i przygotowywać dania ze świeżych warzyw. Na stole, zamiast potraw smażonych na głębokim tłuszczu, częściej pojawiają się sałatki. W Polsce dużą popularnością cieszy się zielona sałata, którą sami możemy wyhodować w ogródku. Przed podaniem należy jednak pamiętać, by dokładnie ją umyć.

Warto też wiedzieć, co zrobić, by szybko pozbyć się wody z sałaty. Jeśli nie mamy specjalnej wirówki do warzyw, wówczas możemy z łatwością poradzić sobie w inny sposób.

Na dno sitka wkładamy dwa listki ręcznika papierowego (wybierajmy taki, który jest w stanie wchłonąć maksymalną ilość wody), następnie wrzucamy umytą sałatę, przykrywamy kolejnym listkiem ręcznika i na przykład talerzem. Potrząsamy kilka razy w dół, a następnie obracamy sitko i potrząsamy w drugą stronę. Na koniec wyrzucamy mokre listki ręcznika, a umytą i suchą sałatę przerzucamy do miski.

Jeśli zamierzamy dodać do sałaty inne warzywa, na przykład pomidory lub ogórki, warto zapamiętać prosty sposób na to, by deska, na której je kroimy, nie ślizgała się po blacie.

Taki problem pojawia się zwłaszcza, gdy deska jest plastikowa. Co więcej, jeśli do szatkowania warzyw używamy ostrego noża, wówczas istnieje ryzyko, że podczas prac kuchennych zatniemy się. Co zrobić, by tego uniknąć? Wystarczy, że podłożymy listek lekko nasączonego wodą ręcznika papierowego - skutecznie unieruchomi on deskę.

Świeże zioła

Zioła i przyprawy są niezastąpione w kuchni i stanowią wspaniały dodatek do różnego rodzaju potraw. Dodają daniu aromatu, wyostrzają jego smak, a przy tym są bardzo zdrowe. Można je uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w domu, np. w kuchni, na parapecie i na balkonie.

Jeśli jednak zioła kupujemy w sklepie i chcemy, by zachowały świeżość jak najdłużej, wówczas wystarczy owinąć je w delikatnie skropiony wodą, chłonny ręcznik, a następnie schować do lodówki, do przegródki na warzywa. Dzięki temu nie wyschną, ani nie zgniją.

Mrożenie chleba

Papierowy ręcznik świetnie sprawdza się także przy przechowywaniu pieczywa. Jeśli kupimy zbyt dużo chleba i nie chcemy, by się zepsuł, wówczas można włożyć go do papierowej torby, dołożyć dwa listki ręcznika papierowego i zamrozić. Dzięki temu z chleba wyciągnięty zostanie nadmiar wilgoci i po rozmrożeniu będzie on nadal smaczny i chrupki.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas