Dobór bukietu i dekoracji ślubnych

Ważnym elementem ceremonii ślubnej i weselnej jest oprawa florystyczna. Zaplanowanie jej należy rozpocząć od luźnej rozmowy z narzeczonymi, w której poznamy ich wizję dekoracji, jak również upodobania, temperament i osobowości - ułatwi nam to projektowanie.

Ważnym elementem ceremonii ślubnej i weselnej jest oprawa florystyczna / fot. Edan-Art
Ważnym elementem ceremonii ślubnej i weselnej jest oprawa florystyczna / fot. Edan-ArtMagazyn Wesele

Często Państwo Młodzi chcą, by dekoracje również odzwierciedlały ich osobowości, pasje i zamiłowania. Miłośnicy kultury japońskiej zamiast typowych bukietów wolą np. ikebany i bonsai, nierzadko też papierowe lampiony i parawany. Marzący o weselu ekologicznym zamiast kwiatów ciętych preferują owoce lub kwiaty doniczkowe. Mogą to być małe doniczki z ziołami, które ustawimy na stołach jako weselne souveniry.

Bukiet Panny Młodej

Opracowanie koncepcji florystycznej zazwyczaj rozpoczynamy od projektu oprawy kwiatowej narzeczonych, w szczególności od bukietu Panny Młodej, gdyż kwiaty z bukietu najczęściej powtarzają się również w innych elementach dekoracji. Wybór wiązanki ślubnej wiąże się nie tylko z doborem kwiatów i koloru, ale też jej kształtu. Bukiet musi pasować zarówno do fasonu sukni, jak i do jej koloru, swoim bogactwem nie może przesłonić kreacji. Tutaj zastosowanie ma stara zasada, że im bogatsza suknia, tym skromniejszy bukiet - i odwrotnie.

Kwiaty na cały rok

Dobór kwiatów pod kątem pory roku nie jest już koniecznością, gdyż większość ich gatunków jest w ofercie kwiaciarni przez cały rok. Jednak zarówno floryści, jak i Państwo Młodzi często dobierają dekoracje do tego, co mamy za oknem.

W wiosennych kompozycjach dominują drobne kwiaty z całym bogactwem kolorów: bratki, szafirki, konwalie, stokrotki, śniadki, jaskry, bzy, hiacynty, tulipany, szachownice - idealne dla delikatnej Panny Młodej.

W letnich kompozycjach przewagę ma kolor przynoszący spokój i ukojenie - zieleń i wszystkie jej odcienie. Pojawiają się również akcenty pomarańczowe, żółte i niebieskie, podkreślające letni charakter aranżacji. Warto tutaj czerpać z obfitości łąk i lasów, gdzie urzekają nas swoją urodą liczne gatunki traw i kwiatów polnych, jak również z przydomowych ogródków, np. wykorzystując kwiatostany kopru, marchwi czy kwiaty jednoroczne. Należy pamiętać, by kompozycji z kwiatów polnych, takich jak rumianek, maki czy chabry, nie zestawiać z bogatym wystrojem wnętrz, do których bardziej pasować będą peonie i hortensje.

Do jesiennych bukietów można wpleść najrozmaitsze dary natury, np. owoce, warzywa, kłosy zbóż. Takie bukiety będą oryginalne, kolorowe, a jednocześnie symboliczne, bo owoce i zboża są symbolem płodności, dobrobytu i urodzaju.

Zimowe śluby nie cieszą się taką popularnością, jak te w cieplejszych miesiącach, a szkoda, bo zima to doskonała pora dla tych, którzy lubią romantyczne aranżacje w blasku pochodni i świec, jak i nowoczesne zestawienia - odcienie bieli i szarości. Zima to dobry czas na wykorzystanie roślin egzotycznych.

Wiosną i latem dobrze wyglądają bukiety lekkie i wesołe, zaś jesienią i zimą - cięższe, o mocniejszych i nasyconych barwach.

Anna Trzeciakiewicz, Edan-Art

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas