Niezbędnik odpowiedzialnego plażowicza

Co zabrać ze sobą na plażę, by ochronić skórę, oczy i włosy przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego? Podpowiadamy, jak skompletować niezbędnik odpowiedzialnego plażowicza.

Z opalaniem przede wszystkim nie należy przesadzać
Z opalaniem przede wszystkim nie należy przesadzać123RF/PICSEL

Jak chronić skórę

Po pierwsze: spalona słońcem lub wypieczona na łóżku w solarium skóra nie wygląda atrakcyjnie. Moda na nienaturalne, pomarańczowo-brązowe ciała już dawno minęła.

Żeby – leżąc na słońcu – nie przesadzić i odpowiednio zabezpieczyć skórę, należy stosować kremy z odpowiednimi filtrami. Dzięki nim zapewnimy naszej skórze odpowiednią ochronę.

Pamiętajmy jednak, że pierwszy kontakt ze słońcem zawsze powinien być przemyślany, a w plażowej torbie powinno się znaleźć miejsce dla kremów, które zabezpieczą nas przed poparzeniami.

Osoby z jasną karnacją, które zwykle opalają się na czerwono, a ich twarz, ramiona czy dekolt zdobią piegi, powinny wybierać kremy z najwyższym filtrem - SPF 50. Tę zasadę stosuje się również wobec dzieci. Dla nich wybierajmy kosmetyki ze specjalnych serii, przeznaczonych dla najmłodszych. Wtedy będziemy mieć pewność, że preparaty są odpowiednie.

Osoby z ciemną karnacją mogą sobie pozwolić na niższe filtry, czyli np. SPF 15.

Aby kontakt ze słońcem nam nie zaszkodził, powinniśmy się opalać stopniowo i z umiarem, którego tak często brakuje na początku urlopu. Dzięki zdroworozsądkowemu podejściu i odpowiednim przygotowaniom unikniemy poparzeń, a skóra zyska zdrowy, złotobrązowy odcień.

Kremem nie smarujemy się, leżąc już na plaży, ale około15-20 minut przed wyjściem na słońce.

Zasada, że kontaktu ze słońcem należy unikać między godz. 11 a 14 jest nadal aktualna – bez względu na to, jak dobre i wysokie filtry zastosujemy. Jeśli jednak jesteśmy „zmuszeni” do wypoczywania w tym czasie na plaży, zabierzmy przewiewne elementy garderoby – pareo, chustę, tunikę – które zapewnią skórze dodatkową ochronę.

W niezbędniku odpowiedzialnego plażowicza powinny się również znaleźć kremy, które stosuje się po opalaniu. Dzięki środkom o właściwościach nawilżających czy regenerujących odpowiednio odżywimy zmęczoną słońcem skórę i zapewnimy jej większą elastyczność.

W niezbędniku powinny się znaleźć również balsamy, które będzie można zastosować na poparzoną skórę.

Jak chronić oczy

Przebywanie na słońcu wiąże się nie tylko z koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony skórze. Na szkodliwe działanie promieniowania wystawione są również nasze oczy.

Brak jakichkolwiek zabezpieczeń może prowadzić do niebezpiecznych schorzeń iproblemów ze wzrokiem.

Aby tego uniknąć, trzeba dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Nie do kształtu twarzy, fryzury czy stroju, ale wyposażone w odpowiedni filtr. Pamiętajmy, że ciemne szkła bez filtra mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Kiedy je nosimy, w kontakcie ze słońcem źrenice się rozszerzają i do oka dociera więcej promieni UV.

Szkła dobrych okularów przeciwsłonecznych powinny mieć specjalne filtry, które pochłaniają ultrafiolet. Obecność tych filtrów powinna być potwierdzona atestem.

Jak chronić włosy

Wybierając się na plażę pamiętajmy także o nakryciu głowy. Czapka, chustka czy kapelusz ochronią przed słońcem nie tylko głowę, ale również włosy. I choć złociste pasemka kuszą, wypłowiałe, wysuszone i połamane po długim urlopie włosy już nie wyglądają atrakcyjnie.

Niezbędnik odpowiedzialnego plażowicza powinien – poza nakryciami głowy – zawierać również odpowiednie środki ochrony i pielęgnacji włosów. W sklepach dostępne są specjalne serie kosmetyków, które pomogą nam ochronić włosy podczas przebywania na słońcu. Preparaty te są wyposażone nie tylko w odpowiednie filtry, ale również składniki, które odpowiadają za regenerację i odżywianie włosów. Mogą zawierać między innymi kolagen morski, witaminy (A, E, B, H, F), olejek makadamia czy jojoba oraz ceramidy.

Kosmetyki te stosuje się nie tylko przed wyjściem na plażę, ale także w trakcie opalania. Również niektóre preparaty do stylizacji – jeśli ktoś nie może się bez nich obejść na wakacjach  – są wyposażone w filtry. Urlopowicze, którzy koniecznie muszą korzystać z tych środków, powinni wybierać lakiery, żele czy pianki, które odpowiednio spiszą się w kontakcie ze słońcem.

To nie koniec. W naszym niezbędniku powinny się znaleźć także kosmetyki, które zastosujemy po powrocie z plaży. Warto również pamiętać, że choć włosy myjemy w ciepłej wodzie, szampon spłukujemy letnią, co umożliwia domknięcie łuski włosa. Do niezbędnika dorzucamy jeszcze odpowiednią odżywkę i maskę, która – zwłaszcza przy długich włosach – pozwoli zmniejszyć szkodliwy wpływ słońca na ich strukturę i zapewni im większą elastyczność.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas