Reklama
Ślub i wesele

Bawmy się

Podobno muzyka łagodzi obyczaje. A czy równie dobrze wprowadza młodą parę na nową drogę życia? Z pewnością tak, jeżeli ta zadba o jej odpowiedni dobór. Co więcej, w połączeniu z ciekawymi atrakcjami dla gości dźwięki pomogą stworzyć wesele idealne!

Przed ołtarzem

Ślub kościelny charakteryzuje się doniosłą oprawą, także pod względem muzycznym. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na cichą i skromną uroczystość w małym kościółku w niewielkiej miejscowości, czy na ślub w barokowej bazylice w centrum miasta, warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad muzyką, która będzie wam wówczas towarzyszyć. Pamiętajcie jednak o tym, iż z powodu charakteru miejsca, jakim jest świątynia, nie każdy utwór będzie odpowiedni. Dlatego zanim zdecydujecie się np. na Hallelujah Leonarda Cohena, upewnijcie się, że proboszcz parafii, w której zamierzacie brać ślub, zgadza się na taki zabieg muzyczny.

Reklama

Oczywiście najlepiej sprawdzą się znane utwory: Ave Maria (dozwolone aż w kilku wersjach), Aria na strunie G Bacha czy Panis Angelicus Francka do tekstu św. Tomasza z Akwinu. Odpowiednim zwieńczeniem ceremonii będzie marsz weselny Mendelssohna. Zastanawiając się nad oprawą muzyczną ślubu, możecie także zdecydować się na uświetnienie liturgii śpiewem albo grą na instrumencie innym niż kościelne organy. Bardzo popularne są m.in. skrzypce, flet poprzeczny, a nawet trąbka. Jeżeli chcecie, by i takie elementy pojawiły się w kościele, pamiętajcie o dwóch rzeczach: odpowiednim doborze muzyka i wcześniejszej rozmowie z miejscowym organistą.

Muzyka na ślubie cywilnym

Moment zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego także zasługuje na odpowiednie tło muzyczne. Wspomniany już wcześniej marsz weselny Mendelssohna - odtworzony przez urzędnika - zapewne pojawi się po złożeniu przysięgi, jednakże możecie zadbać o uzupełnienie uroczystości także i innymi utworami wykonanymi przez wybrany zespół.

W przeciwieństwie do ślubu w kościele tu nie obowiązują was prawie żadne ograniczenia. Ciekawym rozwiązaniem może być np. występ saksofonisty, warty rozważenia z racji ogromnych możliwości tego instrumentu - podczas uroczystości w USC możecie usłyszeć klasykę, jazz czy muzykę rozrywkową. Na ślubie cywilnym mamy około cztery sytuacje sprzyjające wykorzystaniu podkładu muzycznego: przed uroczystością, podczas wejścia młodej pary, w momencie składania przysięgi i na zakończenie ceremonii. Dobierając odpowiednie utwory, wprowadzicie swoich gości w pożądany nastrój, a i sami jeszcze mocniej odczujecie, że właśnie wstępujecie na nową drogę życia.

DJ czy zespół? Oto jest pytanie!

Mówi się, że udane wesele poznaje się po dobrej muzyce. Obecnie na rynku znajdziecie wiele zespołów oraz DJ-ów mających w ofercie szeroką gamę utworów. Możliwości wyboru są dość szerokie, więc kluczowa staje się odpowiedź na pytanie, czy bardziej interesuje was muzyka odtwarzana z konsolety czy może raczej ta grana na żywo. Uzyskanie konsensusu w tej kwestii to pierwszy krok do rozpoczęcia poszukiwań. Jeżeli jednak nie jesteście do końca pewni, co wybrać, warto zrobić listę "za i przeciw"; przy okazji jej tworzenia wspólnie doprecyzujecie wasze oczekiwania co do muzyki na weselu.

Poza preferencjami muzycznymi zarówno swoimi, jak i gości, pamiętajcie także o dużym wpływie na atmosferę samego miejsca zabawy. Może się zdarzyć, że zespół weselny będzie się czuć niekomfortowo w wielkiej sali balowej, a DJ nie sprosta problemom z nagłośnieniem na przyjęciu w ogrodzie. Z tych powodów warto poruszyć temat akustyki podczas rozmowy z managerem miejsca, w którym planujecie przyjęcie weselne. Jeżeli wybraliście wstępnie kilka zespołów lub DJ-ów, lecz nadal nie wiecie, na kogo się zdecydować, postawcie na ocenę próbki ich możliwości.

Wielu muzyków, poza zamkniętymi imprezami, występuje także na większych wydarzeniach, gdzie można ich posłuchać. Wybierzcie się więc w małą muzyczną podróż, która pozwoli wam usłyszeć, jak wybrane zespoły i DJ-e radzą sobie na scenie. To ułatwi wam podjęcie decyzji, a przy okazji oderwiecie się na chwilę od trudów przygotowań i - kto wie - może nawet zatracicie się w tańcu?.

Dobry muzyczny miszmasz

Po pytaniu "kto?", pojawia się pytanie "co?", czyli problem z odpowiednim doborem muzyki; wszak bywa, że młodszym gościom nie odpowiada repertuar wybrany przez zespół, z kolei starsi mogą się nie odnaleźć przy współczesnych utworach puszczanych przez DJ-a. Przeprowadźcie małą sondę wśród zaproszonych gości na temat tego, jakie utwory chcieliby usłyszeć, a za którymi nie przepadają. Po stworzeniu takiej listy udajcie się z nią do wybranego zespołu lub DJ-a i porozmawiajcie o waszych wyborach.

Większość muzyków jest otwarta na takie propozycje, zwłaszcza jeśli będą taktownie przedstawione. Ważne, aby podczas takiej rozmowy nie urazić wykonawców, ponieważ kategoryczne sugestie czy "jedną jedyną" listę muzyczną mogą odebrać jako swoisty zarzut w ich stronę. Jeżeli jednak spokojnie wyjaśnicie, iż chcecie uniknąć scysji podczas wesela, nie powinni oponować przeciwko lekkim modyfikacjom. W przypadku zespołów to jednocześnie dobra okazja, by sprawdzić, jak bogaty mają repertuar, co jest nie bez znaczenia podczas weselnej zabawy. 

Moc atrakcji

Na weselu, jak w życiu, poza dobrą muzyką nie powinno zabraknąć także licznych atrakcji. Obecnie prym wiodą fotobudki, które pozwalają w niestandardowy sposób uwiecznić weselników podczas zabawy. Ciekawym rozwiązaniem jest pozostawienie kopii zdjęć wraz z podpisem gości w specjalnej księdze, umieszczonej obok stanowiska fotograficznego.

Coraz częściej na weselach pojawiają się także animatorzy, których zadaniem jest zadbanie o to, by i najmłodsi dobrze się bawili na przyjęciu. Jeżeli więc na waszej liście gości pojawia się wiele par z dziećmi, atrakcja w postaci animatora z pewnością zostanie przyjęta z wdzięcznością. Gdy jesteście miłośnikami tańca, uświetnijcie swoje przyjęcie weselne pokazem tanecznym. Bardzo dobrze sprawdzi się np. flamenco, samba czy show wykonane przez sobowtóra Michaela Jacksona: wszystko zależy wyłącznie od waszej wyobraźni i umiejętności.

Na zakończenie występu możecie zaprosić gości np. do wspólnego podziwiania pokazu pirotechnicznego (Pamiętajcie tylko o wcześniejszym skonsultowaniu tego pomysłu z managerem lokalu oraz z muzykami, ponieważ pokazy tego typu odbywają się najczęściej przy odpowiednim muzycznym akompaniamencie). W zależności od oczekiwań młodej pary taka atrakcja trwa od 3 do 10 minut. Możecie w niej połączyć utwory bliskie waszemu sercu z wyjątkowym pokazem uzupełnionym przez dodatkowe elementy w postaci np. specjalnego dymu lub fontanny. Niezapomniane przeżycia gwarantowane!

Oprawa muzyczna ślubu i wesela, jak również odpowiedni dobór atrakcji dla gości weselnych to nie lada wyzwanie dla młodej pary. Pamiętajcie jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych, a przy dobrym przygotowaniu dzień zaślubin uzyska magiczny (wy)dźwięk.

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy