Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Fotografowanie a ślub last minute

Ślub to niezwykły dzień, jeden z najważniejszych w życiu. Każda Młoda Para pragnie, by idealne było wszystko, co jest związane z tą uroczystością. Przygotowania ślubne zaczynają się zwykle rok przed całym wydarzeniem. Co więc zrobić, jeśli porywy serca zawiodą nas przed ołtarz z dnia na dzień? Czy w tak krótkim czasie znajdziemy kogoś, kto upamiętni te chwile?


Poszukiwania czas zacząć

Reklama

Tradycyjnie przygotowania ślubne narzeczeni zaczynają już rok przed ceremonią. Coraz częściej jednak zakochani decydują się na spontaniczny ruch - szybki ślub, niemal z dnia na dzień. Jak zorganizować całą uroczystość w ciągu kilku tygodni? Czy to jest możliwe? Tak.

Zawsze pamiętamy o kościele, urzędzie stanu cywilnego, zaproszeniach, sukni, garniturze, restauracji i menu. A co będzie, jeśli podczas zamieszania zapomnimy o fotografie? Czy istnieje jakieś pogotowie fotograficzne? Przecież nie możemy pozwolić, aby "w wolnej" chwili, między swoim posiłkiem a tańcem, robił nam zdjęcia na przykład wujek. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Tylko opanowanie i spokój ducha może nas uratować.

 Gdzie szukać fotografa

Narzeczeni bardzo często stoją przed dylematem: gdzie znaleźć dobrego fotografa, którego wynagrodzenie nie będzie fortuną? Gdzie zatem szukać? Po pierwsze, warto zasięgnąć opinii znajomych, poszperać na forach i portalach ślubnych. Bardzo często strony te stanowią pogotowie, które jest w stanie pomóc przyszłej młodej parze. Pozostają jeszcze witryny internetowe dedykowane fotografom.

Warto zwrócić uwagę, że młodzi coraz częściej wybierają początkujących artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Takie osoby cechuje świeżość i nieszablonowość, co widać w ich pełnych magii i głębi zdjęciach.

 O czym należy pamiętać

Jeśli po wykonaniu miliona telefonów uda się wam znaleźć tego jedynego fotografa, to musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim otwarcie przedstawcie mu swoje oczekiwania: jak chcielibyście, aby wyglądał przygotowany przez niego materiał. Warto wspomnieć nawet o najmniejszych szczegółach - to one decydują o ostatecznym efekcie. Zapoznajcie się też z portfolio waszego potencjalnego fotografa.

Fotograf powinien przede wszystkim przeprowadzić szczerą rozmowę z przyszłą młodą parą. Musi wiedzieć, czego oczekują. Rozmowa nie powinna dotyczyć tylko szczegółów technicznych. Warto poznać swoich klientów, określić, czy są osobami ceniącymi klasykę i elegancję, czy romantykami, którzy kochają tradycję i kulturę, a może osobami zwariowanymi, z dużym dystansem do siebie i świata. Fotograf powinien wykazać się empatią i kreatywnością, nieszablonowym podejściem do każdej pary. Uważam, że najtrudniejszą sztuką w naszym zawodzie jest pozostać niezauważonym podczas uwieczniania dla Nowożeńców najpiękniejszych chwil ich życia - mówi Bogdan Szydłowski, fotograf ślubny.

Zanim rozpoczniemy współpracę z fotografem, powinniśmy się zdecydować, czy chcemy, aby towarzyszył nam on już od wczesnych godzin porannych podczas przygotowań, czy też relacja ma obejmować ceremonię, zabawę podczas przyjęcia i sesję plenerową. Jeśli chcemy mieć zdjęcia w plenerze, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, aby sesja odbyła się podczas przyjęcia czy następnego dnia.

Najważniejszym aspektem rozmowy z fotografem jest umowa, która przedstawia szczegółowo działania podjęte przez fotografa. Pamiętajcie, aby zapłatę za usługę rozbić na zaliczkę i część po wykonaniu zadania.

O jakich szczegółach każda para narzeczonych powinna jeszcze pamiętać? Przede wszystkim należy ustalić, ile godzin fotograf będzie wykonywał zdjęcia, czy otrzymają je na CD w oryginalnej rozdzielczości, czy też zostaną one oddane do druku - jeśli tak, to jaka ilość i czy w koszt usługi wliczona jest fotoksiążka. Te ustalenia powinny się znaleźć w umowie.

Poza wymienionymi kwestiami, o których przyszła Młoda Para nie może zapomnieć, jest jeszcze jedna - bez względu na aurę pogodową, zaskakujące zwroty sytuacji, pamiętajcie, że to jest wasz dzień i powinniście go spędzić z uśmiechem na twarzy i miłością w sercu.

MAGAZYN WESELE ? Tekst: Edyta Kobiela-Chodzyńska

Dowiedz się więcej na temat: wesele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje