Reklama

Reklama

Ogólnopolski test na astygmatyzm

Soczewki a okulary w astygmatyzmie

Astygmatykami jest prawie połowa Europejczyków. Najczęstszym sposobem korygowania tej wady wzroku jest dobór odpowiednich okularów. Jednak nie każdy dobrze się w nich czuje. Czy naprawdę astygmatyzm musi zawsze wiązać się z ich dożywotnim noszeniem?

Dobra wiadomość - nie jesteś skazany na okulary przez całe życie. Równie dobrze możesz wybrać soczewki kontaktowe, które poprawią twoją jakość widzenia równie dobrze co okulary.

Komfort noszenia

Reklama

Okularnicy wiedzą, że okulary nie zawsze sprawdzają się idealnie. Nie chodzi tu wyłącznie o uprawianie sportu czy dopasowanie stroju pod oprawki. Ograniczone pole widzenia czy dyskomfort związany z parowaniem szkieł podczas nagłej zmiany temperatur potrafią bardzo utrudnić życie.

Soczewki również nie cieszą się dobrą sławą w kwestii wygody. Wiele osób zniechęciło się do korzystania z kontaktów ze względu na suchość oka oraz niezadowalające efekty. Dziś najnowsze soczewki toryczne dla astygmatyków dbają o odpowiednie nawilżenie oka bezpośrednio po założeniu oraz przez cały okres noszenia, zapewniając stabilny i nieprzerwany film łzowy, dlatego pod względem komfortu wygrywają one z okularami.

Dopasowanie i stabilność

Choć soczewki toryczne dla astygmatyków nie są wielką nowością, nie wszyscy specjaliści decydują się je polecać. Wielu optometrystów i okulistów wciąż preferuje okulary, które nie zawsze zdają egzamin. Dlaczego się tak dzieje? Prawidłowe dopasowanie soczewek wymaga czasu i zaangażowania ze strony specjalisty oraz pacjenta, a koszt soczewek może wydawać się zbyt wysoki dla przeciętnego użytkownika.

Pacjenci również podchodzą sceptycznie do tego tematu. Wielu z nich zraziło się próbując w przeszłości soczewek sferycznych, które nie korygują astygmatyzmu, a jedynie tuszują problem, przez co jakość widzenia jest średnia.

Soczewki toryczne są skonstruowane podobnie jak szkła okularowe. Posiadają cylindry, dzięki którym zapewniona jest stabilność i ostrość widzenia. Pod wpływem mrugnięć soczewka obraca się pod powiekami. Umożliwia to prawidłowe pozycjonowanie osi cylindra, co przekłada się na doskonałą jakość obrazu.

Dopasowanie szkieł okularowych jest łatwiejsze niż soczewek. Nosząc okulary twoje pole widzenia ogranicza się do tego, co widzisz za oprawkami. Pogarsza się pod wpływem zabrudzenia lub zaparowania szkieł.

Bezpieczeństwo i wygląd

Nie tylko w kwestii astygmatyzmu soczewki bywają lepszym rozwiązaniem. Nosząc okulary musisz dostosować swój strój i makijaż do oprawek. Nie wszystkie kreacje będą do nich pasować i nie każda kobieta będzie mogła pochwalić się pięknym makijażem skrytym za szkłami okularowymi.

Kontrowersyjna jest również kwestia bezpieczeństwa podczas noszenia okularów. W czasie tańca, uprawiania sportu czy nawet przy wykonywaniu codziennych czynności mogą one upaść, rozbić się i dotkliwie poranić. Znacznie większe bezpieczeństwo zapewniają soczewki, które nawet w momencie wypadku nie uszkodzą skóry twarzy.

Choć okulary wciąż są najpopularniejszą metodą korekcji astygmatyzmu, coraz więcej osób decyduje się na toryczne soczewki kontaktowe. Gwarantują one nie tylko komfort użytkowania i prawidłowe nawilżenie oka, ale również wyraźne, stabilne widzenie. Jednocześnie użytkownicy soczewek nie muszą zmagać się z ograniczeniami, które narzucają im okulary.

INTERIA.PL

Reklama