Miłość po sześćdziesiątce. Jak kochają seniorzy?

Miłość sprawia, że nabieramy chęci do życia. Ta wieloletnia i na całe życie jest obiektem marzeń większości ludzi. Widok pary starszych ludzi rozmiękczy nawet najtwardsze serca. Rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, że mogli się poznać dopiero niedawno i właśnie przezywają pierwszą falę miłosnych uniesień.

Zakochiwanie się nie jest zarezerwowane wyłącznie dla młodych
Zakochiwanie się nie jest zarezerwowane wyłącznie dla młodych123RF/PICSEL

Ukończony sześćdziesiąty rok życia dla części z seniorów oznacza powolne wycofywanie się z życia towarzyskiego. Jest jednak część, która dopiero wtedy nabiera wiatru w żagle i zrywa ze znanym stereotypem starości. Często wychodzą do ludzi, jeżdżą na wycieczki, zapisują się na uniwersytety, przeżywają przygody, a nawet... znajdują nową miłość. Jak przeżywają rodzące się uczucie seniorzy? Czy łatwo wchodzą w nowe relacje? Czy jest coś, czego się wstydzą?

Dlaczego nie!

Jakie są przyczyny samotności seniorów? Nierzadko wynika ona z rozwodu po wieloletnim małżeństwie. Bywa, że para rozwiodła się już dawno, ale kolejne lata życia poświęcili wychowaniu dzieci. Te jednak dorosły i wyprowadziły się, pozostawiając w życiu dojrzałego rodzica lukę do zapełnienia. Jedną z najczęstszych przyczyn samotności starszych ludzi jest wdowieństwo. Według statystyk kobiety w naszym kraju żyją przeciętnie prawie o osiem lat dłużej, niż mężczyźni (81,8 vs. 74 lata), co - niestety - często oznacza wieloletnią tęsknotę i próbę odnalezienia się w nowej sytuacji.

Przeważnie opłakiwanie straty ma jednak swój koniec. Przychodzi czas, aby powoli wyjść do ludzi. Najczęściej pierwszym impulsem jest spotkanie w lokalnym klubie seniora czy w sanatorium. Do legendy przeszły już tak zwane "fajfy", czyli popołudniowe potańcówki organizowane w domach uzdrowiskowych.

Nowocześni sześćdziesięcio-, a nawet siedemdziesięciolatkowie często korzystają z usług portali randkowych. W sieci jak grzyby po deszczu powstają witryny specjalizujące się w ofertach dla dojrzałych użytkowników. Biura matrymonialne wyszukują kandydatów zbliżonych pod katem zainteresowań, miejsca zamieszkania i wieku.

Strach ma wielkie oczy

Wiek idzie niestety w parze z wieloma dolegliwościami. Problemy ze wzrokiem i słuchem, gorsze skupienie czy nie tak dobra zdolność kojarzenia. Jednak czymś co najbardziej krępuje seniorów jest... seks. Tymczasem miłość i pożądanie idą ze sobą w parze niezależnie od wieku.

Wielu seniorów rezygnuje z tej dziedziny życia. To duży błąd, ponieważ seks to nie tylko przyjemność i zabawa. Bliskość fizyczna poprawia zdrowie psychiczne oraz ogólna kondycję fizyczną. Przyczyny rezygnacji? Zarówno panie jak i panowie borykają się z wieloma dolegliwościami, które budzą ich wstyd. Może to być spadek libido z powodu cukrzycy czy przyjmowanych leków. Takie problemy zawsze warto zgłosić lekarzowi, który z chęcią udzieli pomocy. Z wiekiem często pojawia się ryzyko nietrzymania moczu; dodatkowo może to powodować podrażnienia delikatniej skóry seniora. W takim wypadku warto zadbać o komfort i higienę. Używanie produktów TENA ProSkin zagwarantuje, że skóra będzie odpowiednio sucha, czysta i zabezpieczona. Oddychające majtki chłonne TENA Pants ProSkin (przeznaczone dla osób aktywnych, chodzących) zapewnią odpowiednią higienę i czystość przez całą dobę. Dodatkowo przyczynią się do wzrostu komfortu i pewności siebie, to zaś umożliwi cieszenie się bliskością drugiej osoby - niezależnie od wieku.

A co na to rodzina?

Co jeszcze blokuje seniorów przed wstępowaniem w związki? Często są to obawy przed opinią innych ludzi. Ważne jest nie tylko zdanie sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Największy lęk seniorzy żywią przed zdaniem własnej rodziny.

Dla dorosłych dzieci często to duże zaskoczenie kiedy rodzice przedstawiają im nowego partnera lub partnerkę. Skupiając się na zapewnianiu bliskim komfortu, łatwo zapomnieć, że starsi także mogą przeżywać miłosne uniesienia - lub po prostu pragnąć towarzystwa drugiej osoby. Obawy rodziny wynikają przede wszystkim z nieznajomości nowych partnerów swoich rodziców. Potrafimy zadbać o zdrowie fizyczne starszej osoby w rodzinie, dbamy o wizyty u lekarzy i regularne zażywanie przepisanych leków. Co jednak pomoże na jego ewentualne złamane serce?

Chęć ochrony mamy czy taty przed zawodem jest zupełnie naturalna, jednak zawsze powinniśmy z delikatnością i zrozumieniem podejść do nowych partnerów życiowych rodziców. Nawet jeśli mamy obawy, nie stawajmy na ich drodze do szczęścia. Zaufajmy im i nie zachowujmy się niedojrzale, uszanujmy ich prawo do decydowania o własnym losie.

Bagaż życiowy

Wycofanie z poszukiwania miłości to także często efekt trudnych życiowych doświadczeń. Zawiedzione zaufanie, trudne relacje - to wszystko sprawia, że kontakt z drugim człowiekiem może być trudniejszy niż za młodych lat.

Ale są także jasne strony dużego bagażu życiowego. Senior często patrzy na świat rozważniej niż młody człowiek. Dokładnie wie, jakie ma oczekiwania co do partnera. To pozwala uniknąć wielu płytkich relacji i elementarnych nieporozumień. Miłość, aby była udana, wymaga rozwagi i spojrzenia z dystansu. Takiej perspektywy często brakuje młodym. Mając na koncie większe doświadczenie, dużo łatwiej spojrzeć z rozsądkiem na to jak rozwijają się sprawy.

Artykuł powstał we współpracy z marką TENA

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas