Żyją dzięki sztucznym komorom serca

Lenka i Mateusz to mali pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka, którym wszczepiono sztuczne komory serca sfinansowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Poznaj ich historię.

Lenka i Mateusz żyją dzięki sztucznym komorom serca
Lenka i Mateusz żyją dzięki sztucznym komorom sercaINTERIA.PL

29 listopada 2012 w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka odbyła się niezwykła operacja - po raz pierwszy w Polsce lekarze usunęli u pacjenta sztuczną komorę serca i nie zastąpili jej przeszczepem serca.

Pacjentem była Lenka - czteroletnia, odważna i pełna energii dziewczynka. Sztuczna komora serca, zakupiona kilka lat temu przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, przez kilka miesięcy zastępowała małej Lence serce. Po wielu miesiącach prób i przygotowań odłączenia komory serca podjął się prof. Bohdan Maruszewski, który jest jednocześnie członkiem zarządu Fundacji.

Sytuacja Lenki jest wyjątkowa, ponieważ do tej pory po odłączeniu sztucznej komory u pacjenta zawsze był wykonywany przeszczep.

Na odłączenie drugiej zakupionej przez WOŚP komory czeka również inny pacjent Centrum, Mateusz. Jego mama już nie może doczekać się chwili, kiedy będą mogli opuścić szpital.

Mają wiele wspólnych planów, Mateusz będzie mógł zwiedzić Polskę, chodzić do kina i teatru. Żyć poza szpitalem. Żyć dzięki sprzętowi medycznemu, na który przeznaczane są pieniądze od ludzi z wielkimi sercami.

Zobacz wideo, poznaj historię Lenki i Mateuszka:

Żyją dzięki sztucznym komorom sercaINTERIA.PL

INTERIA.PL jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli chcesz dołączyć do akcji, wejdź na stronę pomagam.interia.pl

Interia.pl i WOŚP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas