Dbajmy o miłość na każdym etapie związku

Gorąca miłość, która pojawia się nagle i trwa po wieczne czasy, jest mitem! W prawdziwym życiu uczucie przechodzi różne etapy i z biegiem czasu się zmienia. Aby przetrwało przeciwności, trzeba je umiejętnie pielęgnować.

Pamiętaj, że dotyk, nie tylko ten erotyczny, buduje waszą bliskość
Pamiętaj, że dotyk, nie tylko ten erotyczny, buduje waszą bliskość123RF/PICSEL

ETAP 1: Zauroczenie kiedy czujecie namiętność

Żyjecie miłością i idealizujecie siebie nawzajem. Cieszcie się sobą, ale nie podejmujcie pochopnych decyzji.

Kiedy jesteś zakochana, żyjesz jak w transie - masz nieustanną ochotę na seks, prawie nie potrzebujesz jedzenia i snu. Wszystkie przyziemne sprawy schodzą na dalszy plan. Twój mózg zalewają hormony szczęścia, które przejmują nad tobą kontrolę. Ale taki stan nie będzie trwał wiecznie! Za jakiś czas zrzucisz różowe okulary i przejrzysz na oczy. Wtedy będziesz mogła ocenić, na czym naprawdę opiera się twój związek. Oby nie okazało się, że jest pomyłką! Aby uniknąć rozczarowania, postaraj się jak najlepiej wykorzystać okres pierwszego zauroczenia, żeby dobrze poznać swojego ukochanego.

ROZMAWIAJ Z PARTNEREM

Fajnie jest cieszyć się sobą, ale warto też podyskutować o istotnych sprawach. Czy oprócz gorącego seksu coś jeszcze was łączy? Czy zgadzacie się w najistotniejszych życiowych sprawach? Jeśli tak, to świetnie. Jeśli nie, zadaj sobie pytanie, jak istotne są to różnice. To, co teraz wydaje ci się błahostką, być może za jakiś czas urośnie do rangi wielkiego problemu. Nie obawiaj się więc rozmawiać i pytać. A w chwilach gdy jesteś sama, analizuj zebrane informacje i przekładaj je do swojego życia, marzeń i planów.

NIE IZOLUJCIE SIĘ OD LUDZI

Podczas rodzinnych i towarzyskich spotkań możesz przekonać się, jak twój ukochany odnosi się do bliskich, jaki ma stosunek do dzieci, na czym opierają się jego relacje z kolegami. Obserwacje dadzą ci wiele wskazówek co do tego, jak za jakiś czas może wyglądać wasz związek, kiedy minie pierwsze zauroczenie.

PAMIĘTAJ O SOBIE

Kiedy jesteś zafascynowana drugą osobą, możesz łatwo zapomnieć o własnych potrzebach i oczekiwaniach. Nie rób tego! Będąc w związku, nie musisz wcale rezygnować z tego, co kochasz. Jeśli np. do tej pory chodziłaś na jogę lub lekcje hiszpańskiego, rób to nadal. To nie powinno mieć wpływu na siłę łączących was uczuć.

UNIKAJ POCHOPNYCH DECYZJI

Namiętność bywa ślepa, więc daj sobie czas na poważne decyzje, jak np. ślub i dzieci. Zwłaszcza, jeśli mimo pozorów szczęścia, coś niepokoi cię w zachowaniu partnera. W takiej sytuacji zawsze zadaj sobie pytanie - dlaczego mnie martwi? Porozmawiaj szczerze z partnerem i wypracujcie zadowalający was kompromis.

ETAP 2: Stabilizacja gdy wychowujecie dzieci

Zamiast miłosnych uniesień teraz macie obowiązki. Nie pozwólcie, by wasze uczucie całkowicie przygasło.

Wciąż jesteś zakochana w swoim partnerze, ale już nie patrzysz na niego jak na chodzący ideał, tylko dostrzegasz zwykłego człowieka. Oboje poznajecie swoje wady i słabości. Z braku czasu trudniej jest wam zadbać o miłość. Chwile intymności też są rzadsze niż na początku związku. W waszych relacjach pojawiają się spięcia. Mimo tych wszystkich przeciwności, możecie wzmocnić swoją miłość.

DOCEŃCIE TO, CO MACIE

Na tym etapie staje się widoczne to, co udało się wam wypracować w pierwszej fazie związku. Choć namiętność nieco ostygła, w zamian pozostaje wam zaufanie, przyjaźń i poczucie wspólnoty. To bardzo dobre podstawy, które decydują o trwałości związku.

DOSTRZEGAJ DOBRE STRONY PARTNERA

Chociaż widzisz jego niedoskonałości, nie krytykuj go na każdym kroku. Okazuj, że wciąż jest dla ciebie kimś ważnym. Pamiętaj, że dotyk, nie tylko ten erotyczny, buduje waszą bliskość.

WSPÓLNIE SPĘDZAJCIE CZAS

Dzielcie się obowiązkami - to zmniejszy nieporozumienia i napięcia. Dbajcie też, aby w wasz związek nie wdarła się nuda. Wspólna kolacja, oglądanie filmu, czy udział w kursie tańca przypomną wam, że dobrze czujecie się w swoim towarzystwie. Pamiętajcie - wszystko, co tylko może was wyrwać z codziennej rutyny, będzie działało na waszą korzyść!

ETAP 3: Przyzwyczajenie i zaufanie znów jesteście tylko we dwoje

Dorosłe dzieci mają już swoje życie, a wy zostajecie razem. Teraz możecie zobaczyć, jak bardzo przez te wszystkie lata oddaliliście się od siebie. Spróbujcie na nowo ułożyć swoje relacje i odnaleźć dawną więź.

Teraz wiecie o sobie wszystko - potrafisz przewidzieć, co twój partner powie i jak się w danej sytuacji zachowa. Czasami zadajesz sobie pytanie: czy to na pewno jest miłość? Ten okres niepewności jest ważnym sprawdzianem dla związku, który wskazuje, jak jesteście ze sobą blisko. Gdy już będziecie to w stanie określić, możecie sprawić, by dotychczasowe przyzwyczajenie zamieniło się w przywiązanie.

ZAAKCEPTUJ PARTNERA TAKIM, JAKI JEST

Ta rada dotyczy was obojga - niech każde z was przymknie oko na błędy drugiej strony. Nieustanny krytycyzm wobec partnera, oskarżanie o wszystko co złe lub lekceważenie niczego wam nie da! Pomyśl - nie zmienisz go teraz, ani on nie zmieni ciebie, więc na pewno nie ma sensu sobie dogryzać.

SPRÓBUJCIE ODNALEŹĆ TO, CO WAS ŁĄCZY

Wspominajcie szczęśliwe chwile. Oglądanie wspólnych zdjęć w albumie, sentymentalne wycieczki, kultywowanie rodzinnych tradycji obudzi wasze uczucia i odbuduje poczucie wspólnoty.

POSZUKAJCIE FIZYCZNEJ BLISKOŚCI

Obejmijcie się, weźcie za ręce - takie proste gesty przypomną wam więź, która was łączy. Przekonajcie się wzajemnie, że mimo upływu czasu nadal potraficie być sobie bliscy. Pamiętajcie, że w dojrzałym wieku w związku najbardziej liczą się przyjaźń i wzajemny szacunek. To one są fundamentem dobrej relacji w związku.

CIESZCIE SIĘ Z DROBNYCH SPRAW

Życie składa się z drobiazgów. Ważne jest to, żeby je zauważać i doceniać. Rozmawiajcie ze sobą - opowiadajcie, jak wam minął dzień. Nie żałujcie też sobie komplementów i podziękowań np. za drobną naprawę czy smaczny obiad. Takie dialogi wprawiają w dobry humor i wprowadzają do domu miłą atmosferę.

Sojusznicy i wrogowie miłości

Amerykański uczony dr John Gottman, który badał więzi partnerskie, wytypował zachowania, które mogą wzmocnić lub zniszczyć relacje dwojga ludzi. Wyliczył, że aby związek był trwały, proporcje między pozytywnymi, a negatywnymi emocjami w związku muszą wynosić 5:1.

Sprzymierzeńcami miłości są komplementy, uśmiechy, wspólne działania i czułe gesty - wszystko to komunikuje więź i uczucie.

Dobre relacje bezpowrotnie niszczą sprzeczki, sarkastyczne uwagi, ironiczne spojrzenia oraz częste lekceważenie partnera słowami i gestami - takie zachowania podkopują wzajemny szacunek.

Agnieszka Namysł, Anna Jastrzębska

Najdziwniejsze potrawyINTERIA.PL
Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas