Reklama

Reklama

Nie mów o tym mężowi!

W naszej kulturze tajemnica traktowana jest jako coś moralnie gorszego niż otwarte wyjawianie prawdy - niezależnie od tego, w jaki sposób to zrobimy, w czyjej obecności i w którym momencie.

Istnieje też powszechne przekonanie, że sam fakt ujawnienia sekretu automatycznie działa uzdrawiająco na wszystkie zainteresowane strony. Nie w każdym przypadku jest to jednak prawdą.

Reklama

Wiążąca tajemnica

Nie wszystkie tajemnice mają działanie destrukcyjne dla relacji interpersonalnych. Wiele z nich jest wręcz niezbędnych dla stworzenia więzi między dwojgiem ludzi. Kiedy np. rodzeństwo zachowuje niektóre swoje tajemnice przed rodzicami, daje im to poczucie niezależności i zacieśnia wzajemną bliskość. Trzeba jednak pamiętać, że sekret między dwojgiem ludzi tworzy zawsze rodzaj trójkąta ? wyłącza się wtedy kogoś z dostępu do prawdziwych informacji i równocześnie dopuszcza do prawdy kogoś innego. Może to rodzić postawę obronną "wykluczonej" strony, która w obronie swoich praw do prawdy niekiedy boleśnie

narusza prywatność drugiej strony. Stąd biorą się takie niezdrowe sytuacje, jak matka czytająca pod nieobecność córki jej pamiętnik, mąż szperający w torebce żony, czy żona skrupulatnie przetrząsająca zawartość mężowskich kieszeni.

Ciężar nie do udźwignięcia

A podejrzliwość działa niszcząco na związek. Rodzi agresję lub pogłębia milczenie i dystans. Izolacja, której źródłem jest tajemnica, nie ma nic wspólnego z pierwotnym sekretem. Zawsze powstaje pewnego rodzaju mur pomiędzy tymi, którzy wiedzą i tymi, którzy nie znają prawdy. Podstawowe pytania, które powinniśmy sobie postawić brzmią:

- Jak zdecydować się na powiedzenie prawdy?

- Kiedy nie powinniśmy ujawniać naszych tajemnic?

- W jaki sposób wyjawiać je, aby nie niszczyć naszych bliskich?

- Kiedy możemy mieć pewność, że naszedł właściwy moment?

Kluczowe znaczenie ma właściwy moment ujawnienia prawdy. Nie każdy bowiem sposób i czas ujawnienia tajemnicy oznacza początek zdrowienia całej relacji. Powinno się unikać "spowiedzi życia" w okresie przemian zachodzących w życiu rodziny, tj.: zawarcie małżeństwa,

wejście w dorosłość dziecka czy próba pojednania po separacji. W takich momentach bowiem, ciężar problemu, kryjącego się za wieloletnim nieraz milczeniem może okazać się nie do udźwignięcia dla członków rodziny stojącej na progu przełomu już i tak budzącego lęk przed czymś nowym.

Dowiedz się więcej na temat: tajemnice | tajemnica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje