Mycie włosów to też sztuka

Wszystkie chcemy mieć piękne, zdrowe i ładnie układające się włosy. Gdy mamy z nimi problemy, często szukamy przyczyn wszędzie, tylko nie w codziennej pielęgnacji. Tymczasem niewielkie zmiany mogą spowodować dużą różnicę.

Podczas każdego mycia włosów delikatnie masuj skórę głowy
Podczas każdego mycia włosów delikatnie masuj skórę głowy123RF/PICSEL

Fryzjerzy i dermatolodzy, a nawet... ortopedzi twierdzą, że przy tej z pozoru łatwej czynności popełniamy wiele błędów. Wszyscy są zgodni co do tego, że najlepiej jest robić to, stojąc pod prysznicem, a nie pochylając się nad wanną. Wówczas (gdy odchylimy głowę do tyłu), szampon nie będzie nam spływał po twarzy - co dość często jest przyczyną niełatwych do zdiagnozowania podrażnień skóry u osób myjących głowę nad wanną. Oszczędzimy też włosy, których nie będzie trzeba po myciu rozczesywać w przeciwnym kierunku. Nie nadwerężymy sobie także kręgów, stojąc dość długo w mocno pochylonej pozycji. Zanim przystąpimy do mycia, pamiętajmy, by starannie rozczesać włosy. Dzięki temu będą się mniej plątały w trakcie i łatwiej je rozczeszemy ponownie, już po umyciu.

Zacznij od dokładnego namoczenia

Włosów nie wystarczy tylko zwilżyć jak można było kiedyś przeczytać w instrukcji użycia na każdej butelce z szamponem. Woda powinna dotrzeć do skóry, gdzie gromadzi się najwięcej sebum i zanieczyszczeń. Dlatego podczas moczenia włosów, unoś je u nasady, zwłaszcza, gdy masz długie i gęste włosy.

Uwaga na temperaturę

Używaj letniej wody, ponieważ zbyt ciepła niszczy pasma (mocno otwiera łuski), a jednocześnie przesusza skórę głowy, co może spowodować łojotok i podrażnić.

Wystarczy garstka piany

Niewielką ilość szamponu (wielkość monety pięciozłotowej) wymieszaj na dłoni z odrobiną wody. Możesz też ułatwić sobie zadanie odlewając z nowej butelki szamponu połowę i zastępując ją wodą. Wówczas wystarczy, że nalejesz go na dłoń tyle, ile mieści się w jej zagłębieniu. Rozcieńczanie szamponu chroni przed podrażnieniem skórę głowy, twarzy i dekoltu.

Rozprowadzenie też ma znaczenie

Szampon nakładaj, zaczynając od czoła w kierunku tyłu głowy oraz wzdłuż linii włosów. Zakończ na skórze na karku.

Mycie to delikatny masaż

Opuszkami palców wykonuj na skórze głowy kółeczka - tak najlepiej oczyścisz ją z martwego naskórka i sebum. Ten masaż powinien trwać półtorej minuty. Na koniec, gładzącymi ruchami, umyj pasma. Płucz letnią wodą, przez przynajmniej minutę! Jeśli nie masz gęstych albo długich włosów, ponowne mycie nie jest potrzebne.

Skuteczne odżywianie

Wszystkie włosy potrzebują odżywki (po każdym myciu), ale nie każdy rodzaj skóry głowy ją toleruje. Przy przetłuszczającej się odżywka może pogorszyć łojotok. Dlatego nie powinna mieć z nią kontaktu. Na długie włosy nakładamy ją więc od wysokości uszu. Uważamy też, by nie nanieść jej na skórę przy spłukiwaniu. W przypadku krótkich fryzur, lepiej sięgnąć po odżywkę bez spłukiwania, nanieść odrobinę na dłonie i musnąć nią same końce włosów. Podobnie postępujemy przy wrażliwej skórze głowy (którą odżywka może podrażnić). Alternatywą jest serum lub lotion z tej samej linii co szampon, przeznaczony do wcierania w skórę głowy, a przy okazji pielęgnujący włosy.

Susz z głową

Mokre pasma są bardzo podatne na uszkodzenia. Nie lubią wykręcania ani tarcia ręcznikiem. Najlepiej zawinąć je w turban, ale najwyżej na 3-4 minuty, żeby nie przegrzać skóry. Idealnie byłoby dać im wyschnąć bez suszarki. Jeśli jednak mamy fryzurę wymagającą modelowania, pamiętajmy, że skuteczne jest na włosach prawie suchych. Po szczotkę i suszarkę (ustawioną na chłodny nawiew) sięgajmy więc w ostatniej chwili.

Nowy trend – mycie... odżywką!

Nazywany jest co-washing (to skrót od conditioner-only washing) i polega na zastąpieniu szamponu odżywką. Zyskuje coraz więcej zwolenników, także wśród fryzjerów i dermatologów.

Jak to działa?

Wybierz odżywkę, w której nie ma silikonów (np. dimethicone), za to są detergenty (na liście składników kryją się one pod nazwami: cetrimonium i behentrimonium chloride). Ich obecność wystarczy, żeby usunąć z włosów i skóry zanieczyszczenia. Włosy nie są później tak puszyste i naelektryzowane jak po szamponie, łatwiej się układają. Oszczędzamy także trochę czasu i pieniędzy.

Dla kogo?

Mycie odżywką jest idealne przy włosach suchych, kręconych, grubych i farbowanych. W przypadku tych ostatnich dodatkową zaletą jest to, że odżywki nie wypłukują pigmentu tak szybko, jak szampony. Nie jest natomiast wskazane przy cienkich, prostych włosach, ani tłustej skórze głowy.

Jak to zrobić?

Dobrze zmocz włosy. Na każde pasmo nałóż solidną porcję odżywki od skóry, aż po końce. Dokładnie wmasuj odżywkę w skórę i włosy, żeby usunąć wszystkie pozostałości produktów do stylizacji. Zostaw na głowie na 2-3 minuty. Spłucz starannie i wysusz jak zwykle. Raz na jeden-dwa tygodnie umyj włosy szamponem, żeby dokładnie oczyścić je z pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń.

Małgorzata Święczkowska, konsultacja Cezary Kalinowski, stylista fryzur z Warszawskiego salonu Chic Spa, www.chicmed.pl

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas