Najbardziej zadłużony emeryt w Polsce. Kwota długu zwala z nóg

Emeryci wpadają w coraz większe problemy finansowe – wynika z informacji zawartych Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Najbardziej zadłużony senior mieszka na Lubelszczyźnie, a dług 66-latka wynosi aż 77,6 mln zł.

Sytuacja finansowa polskich seniorów często jest bardzo trudna
Sytuacja finansowa polskich seniorów często jest bardzo trudna123RF/PICSEL

Emeryci w finansowych tarapatach

Osoby, które ukończyły 65 lat, szczególnie odczuwają wzrost cen m.in. za żywność i energię. Niskie świadczenia emerytalne i rosnąca inflacja powodują, że coraz więcej seniorów popada w zadłużenie, które w czerwcu br. wynosiło już 10,4 mld zł, czyli o 1 mld więcej, niż w marcu 2020 r. Takich osób w Polsce na chwilę obecną jest aż 384,5 tys. Średni dług na jednego emeryta wynosi prawie 27 tysięcy zł.

Prócz emerytów, jeszcze tylko jedna grupa wiekowa w Polsce pogorszyła swóje zadłużenie, a mowa o osobach w wieku 45-54 lat. Emeryci zaciskają pasa, jak tylko mogą, ale w wielu przypadkach nie pomaga nawet to. Wielu seniorów coraz częściej staje przed dylematem, czy kupić niezbędne leki, czy jedzenie.

Znaczną część mojej emerytury przeznaczam na lekarstwa. Muszę brać je regularnie, bo bez nich mój stan się pogorszy, a co za tym idzie, w niedługim odstępnie czasu będę musiała wydać więcej pieniędzy na leczenie. Mogę jednak nieco zaoszczędzić na jedzeniu, bo w naszej dzielnicy, w Centrum Integracji Mieszkańców, funkcjonuje tzw. jadłodzielnia, gdzie życzliwi ludzie zostawiają w lodówce produkty spożywcze, a nawet całe, gotowe posiłki, które każdy może zabrać ze sobą do domu
mówi w rozmowie z Interią Pani Maria, mieszkająca przy ul. Woronicza na warszawskim Mokotowie.
Seniorów często nie stać na realizację własnych pasji, wakacje, hobby
Seniorów często nie stać na realizację własnych pasji, wakacje, hobby123RF/PICSEL

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że po opłaceniu rachunków i kupieniu żywności, zdecydowana większość emerytów, bo ponad 60 proc., wydaje pieniądze na leki i preparaty medyczne. Budżet uszczupla się również poprzez wydatki na paliwo i bilety komunikacji zbiorowej - twierdzi tak 36 proc. respondentek i 44 proc. respondentów uwzględnionych w badaniu. Natomiast najmniej środków seniorzy przeznaczają na swoje pasje i hobby.

Im większy wzrost cen, tym większa luka w domowym budżecie. Osoby starsze muszą teraz zaciskać pasa i oszczędzać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w tej grupie wiekowej ponad 80 proc. respondentów gospodaruje żywnością tak, aby nie zmarnować w ten sposób nawet złotówki. Co równie istotne, większość zapytanych emerytów nie pozwala sobie na odrobinę spontaniczności i robi zakupy spożywcze wyłącznie w sposób przemyślany. Ograniczyli także wydatki na rozrywkę, nie planują również w tym roku żadnych wyjazdów -
mówi na stronie Big.pl Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Mimo waloryzacji świadczeń emerytalnych oraz dodatków w postaci trzynastej i czternastej emerytury sytuacja finansowa seniorów zdecydowanie się pogarsza. Wspomniany znaczny wzrost cen z pewnością ma duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy, ale portfele emerytów są szczuplejsze również z innych powodów, o czym przekonuje Sławomir Grzeczak:

(...) osoby starsze, mimo własnych trudności, chętnie pomagają finansowo swoim bliskim. Co więcej, zdarza się im np. za namową bliskich kupować coś rodzinie na raty, a potem dzieci lub wnuczęta tych zobowiązań nie spłacają i to dziadkowie zostają z długami

Ponadto w raporcie BIG czytamy, że choć to kobiety częściej nie regulują wierzytelności, to mimo wszystko większe długi posiadają mężczyźni. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK widnieje bowiem 194 285 pań (zaległość - 4,6 mld zł) i 191 291 panów (zaległość - 5,8 mld zł) po 65 r.ż. W znacznej części największym obciążeniem dla obu płci są zobowiązania i zaległości w spłacie różnego rodzaju kredytów.

Seniorzy to grupa, w której zadłużenie wzrasta najszybciej
Seniorzy to grupa, w której zadłużenie wzrasta najszybciej123RF/PICSEL

Najwięcej zadłużonych osób po 65. roku życia mieszka na Mazowszu, gdzie ponad 50 tysięcy dłużników posiada zaległości w łącznej wysokości ponad 2 mld zł. Średni dług na jednego seniora województwa mazowieckiego wynosi niemal 39 tysięcy zł.

Kolejno na liście są mieszkańcy województwa śląskiego (ponad 1,5 mld zł zobowiązań) i dolnośląskiego, gdzie kwota zaległości wynosi niemal 900 mln zł. Najmniej niespłaconych długów mają seniorzy zameldowani w województwie podlaskim. Ponad siedem tysięcy emerytów ma tam długi o łącznej wartości 163 mln zł.

Mimo trudnej sytuacji finansowej seniorzy często wspierają rodzinę
Mimo trudnej sytuacji finansowej seniorzy często wspierają rodzinę123RF/PICSEL

Rekordowa zaległość

Pewien 66-leetni mężczyzna z województwa lubelskiego posiada dług w wysokości ponad 77 mln zł. Na drugim miejscu dłużników pod względem województw znalazła się 66-letnia kobieta ze śląska, posiadająca ponad 40 mln zł zaległości. Stawkę szesnastu województw zamyka 68-latek w województwa opolskiego, którego zadłużenie wynosi ponad 1,4 mln zł.

Czego lepiej nie łączyć z mlekiem? Bawarka to jeden z mitówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas