Omlet puszysty jak chmurka. Rozpływa się w ustach

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Omlet można jeść jako samodzielny specjał – smakuje wybornie z samego rana na śniadanie, ale też w charakterze potrawy obiadowej czy ciepłej kolacji. Bywa podawany do dań głównych, niektórzy urozmaicają nim kanapki. Jest to propozycja wszechstronna i łatwa w przygotowaniu, wymaga jednak znajomości kulinarnych podstaw. Jak zrobić omlet, żeby był puszysty i udawał się za każdym razem? Znamy na to patent.

Przepis na omlet każdy amator gotowania powinien mieć pod ręką
Przepis na omlet każdy amator gotowania powinien mieć pod rękąAFP

Omlet na słono i na słodko

Dużym atutem dania jest fakt, że w bardzo dobry sposób można dopasować jego finalną formę do preferencji każdego smakosza. Niektórzy zajadają się omletami z dżemem albo cukrem pudrem, gdy mają ochotę na słodkie śniadanie lub podwieczorek. Inni posypują je kiełkami, świeżą zieleniną, a do jajecznej masy dodają warzywa, sery i szynkę. W ten sposób wytrawny omlet zamienia się w naprawdę  konkretny posiłek.

Jak zrobić omlet? Przepis na idealnego omletaInteria Kulinaria

Jak zrobić puszysty omlet? Nie zdawaj się na przypadek

Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się omlet idealny? Przede wszystkim powinien być równomiernie zarumieniony na zewnątrz, a w środku pozostawać miękki i wilgotny. Smażenie omletu jest swego rodzaju sztuką, aby nie został wysuszony na wiór, a jednocześnie nie był surowy.

Jak zrobić puszysty omlet? Musisz podzielić pracę w kuchni na kilka etapów.

  • 3 jajka rozbij i ostrożnie oddziel białka od żółtek.
  • Ubij białka ze szczyptą soli — powinna powstać sztywna piana.
  • Gdy tak się stanie, partiami dodawaj 3 łyżki mąki pszennej. Jeśli przygotowujesz omlet na słodko, wsyp również 2 łyżeczki cukru.
  • Ostatnim składnikiem jest proszek do pieczenia. Nie każdy szef kuchni uwzględnia go w recepturze, ale połączenie go z białkową pianą daje efekt omletu puszystego jak chmurka. Na podaną przez nas ilość składników wystarczy ¼ łyżeczki proszku do pieczenia.
  • Wyłącz mikser i dodaj żółtka. Wszystkie składniki wymieszaj dużą łyżką.
  • Masę jajeczną wylej na rozgrzaną patelnię. Jak długo smażyć omlet? Pierwszą stronę smaż na małym ogniu przez 4 minuty. Przewróć na drugą i smaż krócej — przez około 2 minuty.
Omlet to pomysł na szybki posiłek
Omlet to pomysł na szybki posiłek123RF/PICSEL

Jajka to podstawa

Dania jajeczne to dla wielu osób podstawa jadłospisu. Niejeden głodomór odczuwa lekką ekscytację na myśl o swojej ulubionej jajecznicy. Dla urozmaicenia menu warto wprowadzić także omlety, których przyrządzenie nie jest skomplikowana, a pozwala swobodnie manewrować ulubionymi dodatkami. Przede wszystkim jednak omlety warto jeść ze względu na ich właściwości.

Takie śniadanie lub lunch doda energii
Takie śniadanie lub lunch doda energii123RF/PICSEL

Bazą potrawy są jajka, dzięki czemu staje się ona sposobem na dostarczenie sporej dawki łatwo przyswajalnego białka. Dodatkowo znajdziemy w nich ładunek witamin z grupy B, witaminy A oraz C, a także selenu, cynku i żelaza. Jedzenie jajek, np. w formie omletu, będzie więc sprzyjało układowi nerwowemu, mięśniom, narządowi wzroku, odporności, a także kondycji skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas