Niezwykła atrakcja na mapie Polski. Podziemna trasa kolejowa czeka na turystów

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Dawniej wykorzystywana przez górników do dojazdu na szychtę, dziś służy tysiącom turystów, którzy poszukują niezapomnianych wrażeń. Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie skrywa niebywałą atrakcję — podziemną kolejkę górniczą, dzięki której odwiedzający mogą nie tylko wybrać się w podróż w czasie, ale i poczuć się jak prawdziwi górnicy.

Przejazd kolejką górniczą to jedna z największych atrakcji Dawnej Kopalni
Przejazd kolejką górniczą to jedna z największych atrakcji Dawnej Kopalni MONKPRESS/East NewsEast News

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie. Niezwykła atrakcja na mapie Kotliny Kłodzkiej

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie, będąca jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Kotliny Kłodzkiej powstała już w 1996 roku, jako Muzeum Górnictwa. Jednakże historia tego miejsca sięga o wiele głębiej — aż do czasów, gdy funkcjonująca kopalnia węgla kamiennego była sercem tej okolicy.

Początki górnictwa w Nowej Rudzie sięgają daleko w przeszłość, a pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla datowane są na 1434 rok. Jednak dopiero w XVIII wieku, wraz z powstaniem w tym miejscu kopalni Ruben w 1741 roku, górnictwo w Nowej Rudzie nabrało prawdziwego impetu. Kopalnia Ruben, poprzedniczka KWK Nowa Ruda, zasłynęła z powodu odkrycia złoża łupku ogniotrwałego w 1877 roku.

Niestety praca w tej kopalni wiązała się z pewnymi zagrożeniami. Jednym z największych były wyrzuty skał i gazów, szczególnie groźnego dwutlenku węgla. To nietypowe zagrożenie sprawiło, że kopalnia ta zyskała reputację jednej z najbardziej niebezpiecznych w Europie.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, ze względów ekonomicznych, podjęto decyzję o zamknięciu kopalni. W 1995 roku ostatni górnicy opuścili KWK Nowa Ruda, pozostawiając za sobą dziedzictwo górniczej historii.

Dziś, Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie stała się świadectwem tej historii.

Wśród eksponatów w części muzealnej znajdziemy hełmy oraz lampy używane przez górników w Nowej Rudzie
Wśród eksponatów w części muzealnej znajdziemy hełmy oraz lampy używane przez górników w Nowej RudzieMONKPRESS/East NewsEast News

Zwiedzanie Dawnej Kopalni. Niebywała przygoda i podróż w czasie

Zwiedzanie kopalni to nietypowa podróż przez historię górnictwa. Trasa dla turystów podzielona jest na dwie części: muzealną i podziemną

Pierwszy etap zwiedzania prowadzi przez cztery sale, w których turyści mają okazję zgłębić różnorodne aspekty kopalnictwa.

  1. Pierwsza sala poświęcona jest samej substancji, której wydobycie od wieków kształtowało losy regionu — węgla.
  2. Druga sala przybliża turystom rozwój górnictwa w Nowej Rudzie, a także górnicze tradycje, takie jak obchody Barbórki. Odwiedzający mogą obejrzeć tam liczne eksponaty w tym: mundury, szpady, kordziki, lampy i hełmy.
  3. Trzecia sala pozwala na zagłębienie się w trudne realia pracy górników. W tym miejscu możemy dowiedzieć się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych w Europie.
  4. Ostatnia sala, znana jako "serce kopalni" czyli dyspozytornia, przybliży nam pracę kontrolerów bezpieczeństwa, którzy czuwali nad każdym aspektem pracy pod ziemią.

Po zakończeniu zwiedzania części muzealnej możemy wyruszyć w podróż pod ziemię, gdzie czeka nas spotkanie z tajemniczym Duchem Skarbnika, który zgodnie z legendą wciąż zamieszkuje podziemne korytarze i zaskakuje oraz rozbawia odwiedzających.

Turyści odwiedzając część muzealną, mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądała dyspozytornia
Turyści odwiedzając część muzealną, mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądała dyspozytorniaMONKPRESS/East NewsEast News

Na turystów czeka autentyczna górnicza kolejka

Na zakończenie podróży czeka nas wyjątkowa atrakcja, która dla wielu turystów stanowi najciekawszą część wycieczki. Jest to przejazd autentyczną górniczą kolejką, która zabiera odwiedzających z powrotem na powierzchnię. Operuje na dystansie 180 metrów, rozstaw szyn wynosi 430 mm, a lokomotywa ciągnie trzy wagoniki.

Kolejka górnicza po raz pierwszy przewiozła turystów w 2003 roku. Jej inauguracja odbyła się 26 kwietnia. Towarzyszył jej festyn, występ orkiestry górniczej oraz zespołu pieśni i tańca.

Uruchomienie kolejki przyczyniło się do wzrostu zainteresowania kopalnią w Nowej Rudzie. W roku 2002 kopalnię odwiedziło 16 tysięcy osób, natomiast w 2006 roku liczba ta wzrosła do 40 tysięcy. W 2022 roku kopalnię odwiedziło około 35 tysięcy osób.

Dawna Kopalnia jest jedną z ciekawszych atrakcji Kotliny Kłodzkiej
Dawna Kopalnia jest jedną z ciekawszych atrakcji Kotliny KłodzkiejMONKPRESS/East NewsEast News

Zwiedzanie - godziny otwarcia i ceny biletów

Dawną Kopalnię w Nowej Rudzie możemy zwiedzać przez cały rok. Do 31 marca jest ona czynna codziennie, poza poniedziałkami od 9:00 do 16:00. Z kolei od 1 kwietnia do 30 czerwca turyści będą mogli zwiedzić to miejsce codziennie w godzinach 9:00-17:00.

Bilet ulgowy kosztuje 32 zł, natomiast normalny 40 zł. Cena obejmuje zarówno zwiedzanie muzeum i podziemi z przewodnikiem , jak i przejazd podziemną kolejką.

***

Co powinno mieć auto w podróżyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas