Błędy żółtodziobów w kiszeniu ogórków. Cały zapas spleśnieje w kilka tygodni

Wydawałoby się, że przygotowanie domowych ogórków kiszonych jest dziecinnie proste. Wystarczy dodać do nich trochę kopru, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, chrzan i sporządzić zalewę. Taki tradycyjny, babciny przepis znany jest od dawien dawna i używa się go do dzisiaj. Jak się okazuje, wystarczy pominąć jeden mały szczegół, by zupełnie popsuć smak ogórków. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas ich kiszenia.

Jakich błędów nie popełniać podczas kiszenia ogórków?
Jakich błędów nie popełniać podczas kiszenia ogórków?123RF/PICSEL

Najważniejsze, by wybrać odpowiednie egzemplarze

Nie czekaj z kiszeniem

Gdy tylko kupisz ogórki, zrób to jak najszybciej, a od razu po przyniesieniu ich do domu zalej je zimną wodą. Odczekaj około 6 godzin i zabierz się do kiszenia!

Zwróć uwagę, jakiej używasz soli

Odpowiednia do kiszenia jest sól kamienna niejodowana. Kuchenna natomiast może mieć negatywny wpływ na proces fermentacji.

Dokładne mycie ogórków i słoików to podstawa udanych kiszonek
Dokładne mycie ogórków i słoików to podstawa udanych kiszonek123RF/PICSEL

Pamiętaj, by użyć odpowiednich przypraw

Najczęściej dodawane jest ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarna czarnego pieprzu. Ważne jednak, aby nie przesadzać z ich ilością. Długie trzymanie przypraw w wodzie może sprawić, że ogórki po zakiszeniu będą gorzkie.

Dobre ułożenie ogórków ma znaczenie

Duże znaczenie ma również ułożenie ogórków w słoiku. Powinny być one włożone pionowo jak najściślej - zagwarantuje to, że nie będą pływać w naczyniu.

Pilnuj poziomu wody w słoikach

Wody powinno być tyle, aby wszystkie ogórki były dokładnie pokryte. W przeciwnym przypadku mogą zacząć pleśnieć. Warto pamiętać, aby nie zalewać słoja po sam czubek, ponieważ w czasie procesu fermentacji wydzielają się gazy. Może dojść to tego, że nie będą się mieścić i słoik wybuchnie. Najlepiej jest zalać naczynie w 85-90 proc.

Nie zalewaj słoja z ogórkami po sam czubek
Nie zalewaj słoja z ogórkami po sam czubekINTERIA.PL

Trik gospodyń - szczypta cukru

Wiele gospodyń nie wie, że do ogórków kiszonych powinno się dodawać odrobinę cukru. Dzięki temu będą dobrze zakonserwowane i dłużej przydatne do spożycia.

Ważne - odpowiednie przechowywanie słoików z ogórkami

Błędem popełnianym podczas kiszenia ogórków jest także niewłaściwe przechowywanie. Aby proces kiszenia przebiegł prawidłowo, po umieszczeniu w słoikach powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej tylko przez 3 dni. Następnie należy przenieść je do chłodniejszego miejsca, gdzie temperatura oscyluje w okolicach 15 stopnic C. Ciepło sprzyja fermentacji, ale również procesom gnilnym. Zbyt długie przechowywanie ogórków w temperaturze pokojowej może skutkować ich zepsuciem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas